Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Praktiškas būdas

Praktiškas būdas, kaip sulaukti kokybiško vaisių derliaus

Nauji, neįprasti sodai seniau ir dabar žavi puošniomis plokščiomis lajomis, kurios harmoningai susilieja su įvairiais želdiniais – gėlėmis ir sumedėjusiais augalais į bendrą visumą. Šių sodų praktiškoji pusė, kad taip išauginti vaisiai būna itin geros kokybės. Yra pasaulyje sukurta daug įvairių ir sudėtingų vaismedžių vainikų formavimo vienoje plokštumoje formų, pavadintų jas sukuriusių sodininkų vardais. Viena iš jų – palmetė. Kokios yra palmečių formos (būdai)? Kaip įsirengti bei prižiūrėti palmečių sodą sutiko patirtimi pasidalinti LAMMC SDI Sodininkystės technologijų skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Nobertas Uselis, jau eilę metų puoselėjantis tokį įdomų ir menišką sodą.

„Vaismedžio vainikas formuojamas vienoje plokštumoje ir gali tarnauti kaip sklypo puošni gyvatvorė arba atskirti sodą ar kiemą nuo daržo, paslėpti, užmaskuoti sieną ar tvorą, arba būti tiesiog kiemo puošmena“, – sako LAMMC SDI Sodininkystės technologijų skyriaus vyresnysis mokslo darbuotojas dr. Nobertas Uselis.

Asmeninio archyvo nuotr.

Kas tai yra palmetė?

Palmetė (pranc. palmette) – žemaūgių vaismedžių ir dekoratyvinių medžių plokščioji vainiko forma, kuriai būdinga, kad pagrindinės šakos auginamos į 2 priešingas puses. Palmetė nuo kitų plokščiai formuojamų formų, pavyzdžiui, kordono, skiriasi tuo, kad horizontaliai formuojamos šakos netrumpinamos ir užima daugiau vietos. Vaismedžiai sodinami rečiau, nei formuojant kordoną.

Anot dr. N. Uselio, palmetė – tai labai graži plokščiai formuojama forma. Palmetę sudaro kamienas ir horizontaliai į 2 priešingas puses, kas 40-50 cm atskirais aukštais formuojamos šakos. Obelų palmetė gali būti formuojama prie žemų arba aukštų atramų (iki 2,5 m aukščio), kinta tik aukštų skaičius. Palmetės būna U formos, dvigubos U formos, trigubos U formos, horizontaliosios, įžambiosios, verpstiškosios (labiausiai paplitusi intensyviojoje sodininkystėje) ir kt. formų. Paprasčiausiai formuojamos tokios, kurių pagrindiniai kamienai auginami vertikaliai ar nedideliu kampu pasvirusios.

Asmeninio archyvo nuotr.

Kokie privalumai sodininkystėje?

Formuojant žemaūgių obelų vainikus vienoje plokštumoje, dr. N.Uselio nuomone, šakos ant špalerių išdėstytos vienoje plokštumoje ir apšviečiamos žymiai geriau bei tolygiai saulės, o tuo pačiu ir geriau vėdinasi. Todėl dėl šių priežasčių susiformuoja daugiau žiedinių pumpurų, vaisiai išauga didesni, geros kokybės, vienodo dydžio, gerai nusispalvinę, puikaus skonio. Tokius vaismedžius lengviau prižiūrėti – laistyti, tręšti, apsaugoti nuo ligų ir kenkėjų, patogiau nuskinti derlių – nereikia kopėčių.

Pasak mokslininko, ne visos veislės tinkamos palmetėms. Neverta tam tikslui auginti vasarines obelų veisles. Jų vaisiai anksti sunoksta, ir anksčiau nukrinta lapai, o ir vaismedžiai anksčiau praranda dekoratyvumą. Taip pat netinka ir veislės su smulkiais, neišvaizdžiais vaisiais. Obelų palmečių formavimui ypač tinkamos vėlyvos, vėliausiai skinamos veislės su ryškiai nusispalvinusiais obuoliais, nuo kurių visą rudenį negali atitraukti akių. Nors tai yra dekoratyviai formuojamos vaismedžių formos, tačiau turi ir praktišką pritaikymą intensyvioje sodininkystėje.

Ar meniškas formavimas nekenkia vaismedžiams?

Intensyvios, meniškos formavimo formos, žinoma, jog sutrumpina vaismedžio amžių. Palmetės gali tarnauti 25-30 metų. Taip suformuoti vaismedžiai auga sveikesni, o atsiradus kenkėjams, juos galima išnaikinti purškiant insekticidais.

Asmeninio archyvo nuotr.

Palmečių sodas

Mokslininkas N. Uselis teigė, jog norint iš obelų suformuoti 2-2,5 m aukščio palmetę, patartina rinktis žemaūgių vaismedžių (išaugintų su P 60 poskiepiu) norimas veisles. Šiuo atveju LSDI palmečių sode pasodintos žieminės veislės ‘Ligol‘ obelaitės dėl itin ryškiai raudonų, vėliausiai sode skinamų, kad kuo ilgiau būtų galima grožėtis šiuo nepakartojamu reginiu. Vaisiai skinami spalio viduryje, išsilaiko iki gegužės mėnesio ir ilgiau. Vaisiai stambūs arba labai stambūs, apvaliai kūgiški, truputį briaunoti, odelė tvirta, gesvai žalia, įsaulyje su išsiliejusiu raudoniu. Dėl labai gero apšvietimo, obuoliai pilnai nusidažo raudoniu.

O esant dienos ir nakties tamperatūrų skirtumui, raudona spalva dar suintensyvėja, pukiai atsispindi žalioje lapijoje. Minkštimas kreminio atspalvio, tvirtas, sultingas, aromatingas, saldžiarūgštis, skanus. Vaisiai kieti, tinkami transportuoti. Veislė derlinga. Vaismedžiai vidutiniškai augūs, vainikas kūgio formos, vidutinio tankumo. Derėti pradeda anksti. Vaisių kokybei pagerinti ir pramečiavimui sumažinti retinamos užuomazgos.

Žemaūgis obelų P 60 poskiepis – vaismedžiai žemaūgiai; labai gausiai dera; pradeda derėti antraisiais – trečiaisiais metais; poskiepiai labai gerai įsišaknija; atsparūs šalčiams ir ligoms.

Pasak dr. N. Uselio, obelų U formos ir dvigubos U formos palmečių pavyzdžiai, suformuoti LSDI sode. Tokias palmetes galima sukurti ir savo mėgėjiškuose soduose.

U formos palmetė

Prieš ketverius metus pavasarį pasodinti vienmečiai neišsišakoję obelų ‘Ligol‘ sodinukai (su P 60 poskiepiu) 1,20 m x 4,0 m atstumais. Antraisiais metais po sodinimo pavasarį nukerpamas kamienas 0,5-0,6 m aukštyje nuo dirvos paviršiaus, kadangi reikalingas ne vienas kamienas, o du liemenys, augantys į priešingas puses. Paliekami 2 stipresni ūgliai, o kiti nereikalingi nuskabomi. Vasarą šie ūgliai atlenkiami horizontaliai prie ištemptų vielų ir pritvirtinami elastingais poliviniliniais raiščiais. Vasaros pabaigoje (jei pakanka augimo) ar kitų metų pavasarį jų viršūnės lenkiamos (keliamos) į viršų ir visą laiką auginamos vertikalia kryptimi, pritvirtinus prie bambukinių lazdelių dėl stabilaus šaknų augimo ir augalo tvirtos formos išlaikymo.

Iš šoninių šakelių formuojamos vaisinės, kiti pertekliniai ūgliai nuo pavasario iki rugsėjo vidurio šalinami 3-4 kartus. U formos palmetė auginama iki 2,5 m aukščio.

Dvigubos U formos palmetė

Prieš ketverius metus pavasarį pasodinti vienmečiai neišsišakoję obelų ‘Ligol‘ sodinukai (su P 60 poskiepiu) 2,0 m x 4,0 m atstumais. Antraisiais metais po sodinimo pavasarį nukerpamas kamienas 0,5-0,6 m aukštyje nuo dirvos paviršiaus, kadangi reikalingas ne vienas kamienas, o du liemenys, augantys į priešingas puses. Paliekami 2 stipresni ūgliai, į priešingas puses, o kiti nuskabomi.

Vasarą šie ūgliai atlenkiami horizontaliai prie ištemptų vielų ir pritvirtinami elastingais poliviniliniais raiščiais. Vasaros pabaigoje, jei pakanka augimo, keliama į viršų. Trečiaisiais metais formuojama papildomai dar viena U (dar yra iki 1,5 m aukščio). Dvigubos U formos palmetė sudaroma dar kartą nupjaunant atlenktus ūglius. Iš jų išaugę viršūniniai ūgliai (liemeniniai ūgliai) lenkiami priešingomis horizontaliomis kryptimis, po to – į viršų pagal ilgąsias raidės U kraštines. Praktiškai pagal abi kraštines žiedai auga nevienodai sparčiai. Norint, kad palmetė formavimosi metu gražiai atrodytų, augtų simetriškai ir tolygiai, vešlesnį ūglį patartina patrumpinti daugiau, o dar geriau – vegetacijos metu pinciruoti viršūnėlę.

Iš šoninių šakelių formuojamos vaisinės, kiti pertekliniai ūgliai nuo pavasario iki rugsėjo vidurio šalinami 3-4 kartus. Dvigubos U formos palmetė auginama iki 2,5 m aukščio.

Asmeninio archyvo nuotr.

Kaip obelaites sodinti, formuoti ir prižiūrėti?

Vietos parinkimas. Geriausiai tinka saulėta vieta ir humusingi vidutio sunkumo, purūs, neutralios reakcijos, laidūs drėgmei, priemolio dirvožemiai. Užmirkstančioje dirvoje nesodinti, nes ten vaismedžiai gali žūti. Gražu įveisti palmečių sodelį arba obelaičių gyvatvorę pasodinti matomoje vietoje palei takus, įrėminant gėlyną, daržą ar poilsio vietą.

Asmeninio archyvo nuotr.

Sodinimas. Prieš ketverius metus pavasarį pasodinti ‘Ligol‘ vienmečiai sodinukai (su žemaūgiu P 60 poskiepiu) iš anksto paruoštoje dirvoje, (0,85 m) 1,0 – 2,0 m eilėse x 4,0 m tarp eilių pasirinktais atstumais. Kadangi dirva derlinga, sodinukai pasodinti į reikiamo dydžio duobes (atskirai kasti ir ruošti didesnių duobių nereikėjo). Skiepijimo vieta turi būti 6-10 cm nuo dirvos paviršiaus. Taip pat sodinukus galima sodinti ir rudenį.

Asmeninio archyvo nuotr.

Atramos. Žemaūgiai vaismedžiai gausiai dera ir derėjimo metu gali išlūžti, nes jų šaknys silpnos, todėl jiems įrengiamos atramos. Eilėse kas 20 m įkasami gelžbetoniniai stulpai. Kad galima būtų formuoti žemaūgių obelų vainikus vienoje plokštumoje ištemptos 5 vielos, kas 0,50 m aukštais.

Priežiūros darbai. Pavasarį reikia tręšti kompleksinėmis trąšomis arba kompostu, trūkstant drėgmės – laistyti, 50 cm ratu apie vaismedį (kur susifomuoja šaknys), ravėti piktžoles, mulčiuoti.

Asmeninio archyvo nuotr.

Pirmais metais – neleidžiama žydėti, kad sustiprėtų sodinukas. Antraisiais metais – jei gausiai žydi, patartina retinti užuomazgas. Trečiaisiais metais užuomazgų retinimas priklauso nuo veislės savybių ir derlingumo konkrečiais metais. Genėjimui reikia naudoti aštrius peilius, sekatorių, plokščių vainikų formavimui papildomai naudoti bambukines lazdeles (karteles). Vegetacijos metu genima 3-4 kartus. Suformuotų plokščiųjų lajos (vainiko) formų obelų palaikomojo genėjimo (formavimo) svarbiausias darbas – sumažinti vegetatyvinių ūglių kiekį ir išauginti kuo daugiau vaisinių šakelių.

Paruošimas žiemai. Visą palmetę žiemai patartina aprišti popieriumi, eglišakėmis – nuo šalčio, aktyvios saulės, kiškių, nes neaprišus gali suskeldėti kamieno žievė. Pradėjus šalti pomedžius mulčiuoti durpių 10-15 cm sluoksniu.

Ar jau turite ManoNamai.lt programėlę savo išmaniajame telefone? Parsisiųskite ją ir pirmieji skaitykite portalo naujienas: „iOS“ versija; „Android“ versija

Mano išsaugoti straipsniai