Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Paslaptys

Paslaptys, kad bijūnai žydėtų kuo ilgiau, ir būtų sveiki ateinantį sezoną

Tinkama bijūnų priežiūra jiems žydint ar nužydėjus turi įtakos ne tik gražių, vešlių žiedų formavimuisi, bet ir krūmų būklei ateinantį sezoną. Taigi, dalinamės pagrindiniais bijūnų priežiūros principais.

Bijūnai žydi birželį, kartais dar šiek tiek liepos pradžioje. Krūmai formuojami skirtingai, priklausomai nuo to, ar bijūnai auginami ilgam žydėjimui, ar skynimui.

Kaip formuoti gausiai žydintį bijūnų krūmą

Jeigu jums svarbiausia, kad bijūnai ilgai žydėtų ir turėtų daug žiedų, nuvytusius centrinius žiedus nedelsiant pašalinkite, neliesdami lapų. Tada nauji šoniniai pumpurai galės visu pajėgumu vystytis, krūmas žydės ilgai, gausiai, formuosis vis nauji pumpurai.

Shutterstock

Kaip formuoti bijūnų krūmą, jei norite nuskinti žiedus

Jeigu bijūnai auginami skynimui, rekomenduojama nupjauti šoninius pumpurus, paliekant vieną centrinį pumpurą, kad jis gautų visas maistingas medžiagas. Tada žiedas bus didelis, sveikas, vešlus. Bijūnų žiedai pradedami skinti nuo trimečių krūmų, o pirmus dvejus metus visus pumpurus nupjaukite, nes šiuo laikotarpiu augalui svarbiausia suformuoti stiprią, išsišakojusią šaknų sistemą. Pumpurai šalinami, kai būna žirnio dydžio. Laužkite kruopščiai, atsargiai, kad nepažeistumėte augalo.

Kai skinate gėles, palikite ant krūmo kuo daugiau lapų, nes per lapus gaunamos maistingos medžiagos naujų pumpurų, užsimezgančių prie kiekvieno stiebo pagrindo, formavimuisi ir augimui. Nuskynus daug lapų, augalas silpsta, mezga mažiau atsinaujinančių pumpurų, jie būna mažesni. Nuo lapų būklės ir pakankamo kiekio esamą sezoną priklauso žiedų kokybė ir kiekis kitą sezoną.

Jei krūmas neaukštas, o gėlės nuskinamos su maždaug 40 cm stiebais, lapų ant stiebų galima praktiškai nepalikti. Tokiu atveju, kad nesutriktų krūmo vystymasis, nuskinama pusė, o dar geriau – trečdalis žiedų, nepažeidžiant likusių stiebų.

Bijūnų žiedai skinami anksti ryte, kai jau prasiskleidžia pumpurai. Nuskintos gėlės gali išbūti šaldytuve 2–3 savaites.

Atramos bijūnų krūmams

Bijūnų rūšims su dideliais žiedais reikia atramų. Jas galima pagaminti iš storos vielos (0,5 cm) – žiedų su atramomis formos. Atramas galima nudažyti žaliai – jų praktiškai nesimatys, arba galima padaryti jas dekoratyvias, svarbiausia, kad derėtų su žiedais.

Žemės purenimas, mulčiavimas

Bijūnams patinka puri žemė. Būkite atsargūs – prie pat stiebų purenkite labai negiliai, kad nepažeistumėte augalo. 10–15 cm spinduliu nuo krūmo galima purenti giliau.

Purenant išlaikoma drėgmė, išnaikinamos vos pradėjusios dygti piktžolės. Bijūnams ypač nepatinka pienių ir varpučių kaimynystė. Žemę reikia išpurenti po kiekvieno stipraus lietaus ir laistymo.

Labai gerai iš pavasario mulčiuoti plonu sluoksniu perpuvusio arklių mėšlo. Dėmesio – negalima mulčiuoti bijūnų nukritusiais lapais ar šiaudais, kad neužkrėstumėte krūmų grybelinėmis ligomis. Jei vis tik nepavyko išvengti grybelinių ligų, jokiu būdu nebetręškite organinėmis trąšomis ir nurinkite iš po krūmų organinį mulčią.

Shutterstock

Laistymas

Žydėjimo laiku bijūnams ypač reikalingas laistymas, ir ne tik esant sausam orui. Krūmai laistomi kartą per savaitę, gausiai paliejant ant šaknų. Krūmui reikia iki 3–4 kibirų vandens. Geriausia laistyti, padėjus skylėtą žarną aplink krūmą arba vagelėje išilgai krūmų.

Jokiu būdu nelaistykite iš viršaus – ant stiebų ir lapų patekus drėgmei, gali įsimesti puvėsis, o jei vandens pateks ant žiedų, žiedlapiai iš karto pajuoduos, ims kristi.

Bijūnų tręšimas žydėjimo laikotarpiu

Nuo ūglių augimo pradžios iki pumpurų susidarymo ir žydėjimo bijūnams reikia ypač daug maistingų medžiagų.

Žydėjimo metu daugiausiai reikia fosforo ir kalio trąšų, nes azotas skatina žalios masės augimą žiedų nenaudai, be to, tai išvargina augalus.

Bijūnams reikia žemės su 6,5–7 pH. Jei dirva rūgšti, paberkite ant žemės aplink krūmą pusę stiklinės pelenų – tiek pakaks ligų profilaktikai (bet ne parūgštinti žemę).

Žydėjimo metu galima patręšti kompleksinėmis trąšomis. 2–3 krūmams reikės: 10 l vandens, 20 amonio salietros, 20 g superfosfato, 20 g kalio sulfato, 1 l vandenyje pamirkusio arklių mėšlo.

7–10 m. senumo krūmai lėčiau sugeria vandenį, jiems aplink šaknis galima padaryti daugiau griovelių arba įkasti į žemę nupjautų plastikinių butelių, kuriais ir maistingi tirpalai pateks tiesiai į šaknis.

Shutterstock

Bijūnų ligos ir kenkėjai

Patartina profilaktiškai nupurkšti bijūnus nuo pilkojo puvėsio anksti pavasarį, masiškai atauginėjant ūgliams ir paskutinėmis gegužės dienomis, kai formuojasi pumpurai.

Žydėjimo laikotarpiu nuskinkite nuvytusius žiedus, neleiskite byrėti žiedlapiams – tai puiki profilaktika nuo pilkojo puvėsio.

Laiku išpjaukite bijūnų stiebus, jei pastebėjote virusų, grybelinių ligų požymių. Sekatorių paskui dezinfekuokite kalio permanganato tirpale.

Kenkėjai ne itin puola bijūnus, tik svarbu laiku nurinkti karkvabalius, nes jie gali išgraužti žiedų centrą ir lapus.

Mano išsaugoti straipsniai