Garsus Lietuvos dainininkas Egidijus Sipavičius scenos džentelmeno amplua tarsi kostiumą po koncertų nusimeta grįžęs į savo namus gražiame ir žaliame Vilniaus pakraštyje. Už aukštos namą juosiančios tvoros dainininkas laisvalaikiu tampa didelio kiemo su sodu ir išpuoselėta veja sodininku.
„Viską čia darau pats: ir žolę pjaunu, ir medžius prižiūriu. Kaip ir kiekvienam namo šeimininkui tenka atlikti daug darbų, būna tik atsisėdi, apsidairai po kiemą ir pamatai, kad kažkur po krūmu reikia žolę nukirpti, tai nukritusius obuolius surinkti. Tad čiumpi įrankius ir vėl imiesi darbo“, – pasakoja E.Sipavičius, prieš penkerius metus iš gimtojo Kauno persikėlęs į Vilnių.
Beveik 10 arų dydžio namo kieme – gausybė vaismedžių ir didelė veja, kurią įrėmina takeliai, vienur kitur vešintys dekoratyviniai augalai.
„Man patinka sodo darbai. Bet žolės pjovimas atimdavo per daug laiko – kieme daug augalų, plytelėmis grįstų takelių aplink kuriuos nelengva išlaviruoti su žoliapjove. Be to, baigus darbą vejapjove dar tenka nušienauti likusius žolės plotelius žoliapjove“, – pasakoja dainininkas.
Robotui suteikė vardą
Pieš mėnesį Egidijaus kieme atsirado naujas sodo pagalbininkas – „Husqvarna“ robotas vejapjovė „Automower“, kuris išvadavo atlikėją nuo ilgų darbo valandų prižiūrint pievą prie namo. Dainininkas naujajam sodininkui suteikė net vardą.
„Tikiuosi, nesupyks mano geras draugas Robertas, nes tokiu pat vardu pavadinau ir šį robotą. Vardas Robertas labai prilipo robotui dėl panašaus žodžių skambesio“ – šypsosi E.Sipavičius.
Dainininkas džiaugiasi, kad ir jo augintinei Gagai naujasis sodo vejos prižiūrėtojas netapo priešu. „Pirmą dieną ji ant roboto šiek tiek urzgė, bet pamačiusi, kad jis jokios grėsmės nekelia, visai į jį nebekreipia dėmesio“, – apie roboto ir Hanoverio kraujasekių veislės kalytės pažintį pasakoja Egidijus.
Pasak dainininko, „Automower“ robotas prižiūri veją visame kieme, šeimininkui belieka tik nukirpti ar žoliapjove nušienauti žolę prie takelių, sugrėbti nubyrėjusius obuoliukus po vešliomis obelaitėmis.
„Dabar turiu daugiau laisvo laiko: galiu atsisėti kieme, žiūrėti kaip dirba Robertukas ir džiaugtis vasara. Tai labai raminančiai veikia, kai matai, kad už tave kažkas dirba“, – juokiasi Egidijus ir priduria, jog dabar kas antrą vakarą ramybę drumsčia tik kaimynas už tvoros, kuris grįžęs po darbo su benzinine vejapjove pluša iki vėlumos. „Matyt, reikės ir jam pasiūlyti išbandyti robotą. Tai nepamainomas pagalbininkas, galiu visiems rekomenduoti“, – savo automatizuotą vejapjovę giria Egidijus.
Užprogramavai ir apie žolės pjovimą pamiršai
Dainininko pasirinktas roboto vejapjovės modelis „Automower“ 315 automatiškai pjauna veją vaikščiodamas po kiemą atsitiktine tvarka, nevarbu, ar kepina saulė, ar pila lietus. Išsekus baterijai, robotas grįžta į savo įkrovimo stotelę, įrengtą lauke prie tvoros.
„Husqvarna“ ekspertai, įrengdami „Automower“ robotą vejapvoję namo kieme, specialiais prietaisais nepalikdami jokių žymių po žeme išvedžiojo ir paklojo beveik pusę kilometro kabelio. Juo pažymėta prietaiso veikimo zona aplenkiant dekoratyvinius augalus, vaiskrūmius ir plytelėmis grįstus takelius.
„Robotą nustačiau taip, kad jis dirbtų dvi dienas iš eilės nuo 9 valandos ryto iki 10 valandos vakaro. Po to duodu jam dvi dienas išeiginių“, – paskoja E.Sipavičius. „Dabar Robertas pjauna veją palikdamas maždaug 4 cm aukščio žolę, bet kai trūksta lietaus ir žolė taip greitai neauga, reikės pakeisti nustatymus, kad robotas pjautų nebe taip žemai“, – svarsto E.Sipavičius.
Kai dainininko kiemo veją ėmė prižiūrėti robotas, nebereikia sukti galvos, kur dėti nupjautą žolę. „Robotas aštriais peiliukais susmulkina žolės stiebelius, kurie kaip trąša lieka vejoje. Tikiuosi, kad dar po mėnesio toks natūralus mulčiavimas pagerins vejos būklę ir nebereikės jos papildomai tręšti“, – sako Egidijus.
Keletą metų sodo technikos naujovėmis besidomėjęs dainininkas džiaugiasi radęs vejos priežiūros pagalbininką, kuris savarankiškai rūpinasi kiemo grožiu. „Veja – vienintelė kiemo vieta, kuri jei nenušienauta laiku, iš karto gadina vaizdą“, – tvirtina Egidijus. „Manau, kad anksčiau ar vėliau vis daugiau žmonių žolės pjovimą patikės robotams, nes tai ne tik taupo laiką, bet ir labai patogu – kartą užprogramavai ir pamiršai apie žolės pjovimą. Keisti roboto nustatymus labai paprasta, panašiai, kaip nustatyti žadintuvą telefone. Tik rudenį, pasibaigus sezonui, teks robotą įnešti į rūsį iki kito pavasario“, – sako E.Sipavičius.
Į klausimą, ar nesvarstė įsigyti vieną iš „Husqvarna“ „Automower“ modelių su „Connect“ programėle, kuri suteikia galimybę valdyti vejapjovę mobiliuoju telefonu, E.Sipavičius atsakė esantis patenkintas savo pasirinkimu. „Papildomos funkcijos man šiuo metu nebūtinos, nors būtų puiku jeigu robotas informuotų, kada metas tręšti veją arba, kad pievelėje užsiveisė kurmiai“, – juokiasi dainininkas.