Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kova su graužikais namuose ir kieme – kokia priemonė veiksmingiausia?

Kova su graužikais namuose ir kieme – kokia priemonė veiksmingiausia?

Visos priemonės nuo pelių ir žiurkių skirstomos į dvi kategorijas. Pirmojoje grupėje yra prevencinės priemonės, netiesiogiai paveikiančios graužikų gyvenimo ciklą ir dauginimosi ypatumus. Antroji kategorija taikoma tais atvejais, kai graužikai jau užsiveisė ir vykdo savo kenkėjišką veiklą.

Geriausia profilaktika – katė

Geriausiai graužikus naikina katės. Tik yra viena sąlyga. Mažą kačiuką medžioti išmoko katė, tad medžioklinis katinas gali užaugti kaime, kur yra natūrali terpė medžioklei – yra kur ir ką medžioti. Katė atneša kačiukams pelę ir jie „mokosi“ ją medžioti. Tad jei katės jums reikia būtent graužikų naikinimui, ieškokite tokio gyvūno kaime, kur netrūksta pelių, ir gyvūnai išsiugdo reikiamus įgūdžius. Katinai paprastai būna tingesni už kates. Jei katinas ar katė užaugo be žaidimų su tikromis pelėmis – iš jo bus prastas pelių gaudytojas. Todėl iš pat pradžių, dar prieš renkantis katiną, reikia nuspręsti, ar gyvūno jums reikia tam, kad medžiotų ir atbaidytų peles, ar kaip dekoratyvinės namų puošmenos. Medžiokliniai katinai gerokai sumažina graužikų skaičių ne tik namuose, bet ir visoje teritorijoje aplink namą, ūkinius pastatus ir daržą.

Graužikus puikiai gaudo ir maži medžiokliniai šunys. Ypač aktyviai medžioja taksai ir maži terjerai. Tačiau sąlyga tokia pati kaip ir kalbant apie kates – miesto butuose užaugę šunys šių įgūdžių neturės.

Tvarkingas daržas

Graužikams labai patinka paliktos piktžolių, augalų atliekų ir šakų krūvos, kuriose jie gali netrukdomi tarpti ir daugintis. Jie gali apsigyventi ir komposto krūvose, todėl jas kraukite apgalvotai. Aplink augalus barstydami mulčio sluoksnį, pasirūpinkite, kad nelikto oro kišenių, kur gali užsiveisti graužikų. Mulčią vis periodiškai patikrinkite, ypač artėjant rudeniui, kai derlius jau nuimtas ir graužikams sumažėja maisto – jie ima ieškoti vietų, kur peržiemoti. Vienos rūšies graužikus – pilkuosius pelėnus – galima atbaidyti į žemę įbedus (kiek įmanoma giliau) įvairius geležinius strypus (armatūros ir kitus). Kelis kartus per dieną padaužykite šiuos strypus plaktuku ar kitu geležiniu daiktu – pasklis bangos, kurios minėtiems graužikams nepatinka. Strypus po kiek laiko įbeskite kitoje vietoje. Graužikų visoje teritorijoje nebeliks. Graužikams nepatinka ir pelynai bei pelkiniai pelėžirniai.

Atbaidyti peles padeda dar vienas augalas – triskiautis lakišius, kurio sėklos turi dvi kibias kojeles. Vasaros pabaigoje surinkite lakišių sėklas, įberkite jų į kiekvieną urvelį – jos prikibs prie pelių kailiuko, o joms tai labai nepatinka. Taip pat peles atbaido ir džiovinti pipirmėčių lapai.

Tvarkingos patalpos

Graužikams labai patinka netvarkingos, užgriozdintos patalpos – krūvos daiktų, drabužių, kitokių minkštų medžiagų, taip pat izoliacinės medžiagos (akmens ir mineralinė vata). Ypač tvarkinga turi būti patalpa, kurioje planuojate laikyti vaisius ir daržoves. Prieš sezoną atidžiai apžiūrėkite sienas, grindis, ventiliacijos angas – įsitikinkite, kad nėra graužikų landų ar urvelių. Jei radote, jas reikia tvirtai užtaisyti tinkama medžiaga – pavyzdžiui, betoninę ar plytų sieną užmūrykite betonu su stiklo duženomis. Pasirūpinkite, kad graužikai fiziškai negalėtų patekti į daržovių saugojimo patalpą. Peles ir žiurkes taip pat atbaido ir ultragarsas bei elektros bangos. Vis dėlto iki šiol nesukurta nieko veiksmingesnio už katę.

Kur geriausia laikyti daržoves?

Svarbu, kad panaudotą tarą esant būtinybei būtų galima lengvai perkelti ir perkrauti. Laikymui sukraukite tik visiškai sveikus ir nepažeistus vaisius ir daržoves, kad vėliau būtų lengviau ant jų pastebėti graužikų dantų žymes. Kai sunešate derlių, nereikėtų palikti patalpų atvirų, net ir vėdinimui, nes graužikai ieškosi vietos peržiemoti, tad akies mirksniu pasinaudos tokia galimybe. Kai temperatūra krenta, ventiliacijos angas reikėtų uždengti 10×10 mm vieliniu tinkleliu.

Elektroniniai prietaisai nuo graužikų

Galima bandyti graužikus atbaidyti prietaisais, kurie jungiami į elektros tinklą ar veikia su baterijomis. Prietaisai patalpoje skleidžia tokio dažnio elektromagnetines bangas, kurios graužikams nepatinka, tad jie greit visam laikui išsikrausto iš tokių patalpų. Yra ir prietaisų, kurie skleidžia graužikams nemalonų ultragarsą. Tokie prietaisai paprastai turi veikimo diapazoną, tad juos reikia rinktis pagal patalpos plotą. Deja, šie prietaisai ne visada būna tokie veiksmingi, kaip nurodo gamintojai.

Spąstai ir klijai

Kuo spąstų konstrukcija paprastesnė, tuo jie veiksmingesni. Svarbu spąstus statyti taip, kad graužikas nesugebėtų iš jų ištrūkti. Žiurkes paprastais spąstais pagauti sunkiau, joms reikia kitokių spąstų, nes jos užuodžia kitas žuvusias žiurkes, todėl kaskart reikia spąstus rūpestingai išplauti ir užstatyti tik su pirštinėmis, nes žiurkių uoslė labai gera.

Būna ir specialių klijų, kuriais reikia ištepti faneros ar kartono gabalą, o viduryje padėti jauką. Tačiau pelės dažniausiai lieka gyvos ir tada kyla klausimas – ką daryti toliau. Tad su spąstais yra paprasčiau.

Įspėjame, kad jokiu būdu negalima graužikų nuodyti nuodais ten, kur yra maisto produktų. Apsinuodiję graužikai gali suspėti aplaipioti produktus, ir sukelti apsinuodijimo riziką žmogui.

Mano išsaugoti straipsniai