Laiptelių prireikia skirtingo aukščio zonoms sujungti. Išradingai juos įrengus, paįvairinama sodybos ar sodo aplinka. Tačiau tai ne tik estetiška, bet ir praktiška.
Praverčia ne tik šlaite
Ne viename sklype pasitaiko reljefo nelygumų. Kai kada tarp skirtingų lygių takelyje, pvz., į poilsio zoną, pakanka vos poros pakopų, o kartais jų prireikia gerokai daugiau – pvz., kai namas ar vidaus kiemas yra skirtinguose aukščiuose.
Laiptukai kartais pasitelkiami ir visiškai lygiame sklypo paviršiuje. Įrengus vieną ar kelias pažemėjimo ar paaukštėjimo vietas su keliomis pakopomis, monotoniškas sklypo vaizdas iškart pagyvėja.
Sprendimai priklauso nuo to, kur laiptelius ketinate įrengti.
Kad būtų patogūs
Tik tinkamo aukščio ir pločio pakopos patogios lipti. Visos jos turėtų būti vienodo aukščio ir pločio. Taip bus išvengta traumų. Kad po lietaus ant pakopų neužsistovėtų vanduo, kiekviena jų turėtų būti su nedideliu (1–2 proc.) nuolydžiu į priekį.
Laiptelių plotis parenkamas pagal takelius, kuriuos jungia. Beje, platesni laipteliai vizualiai priimtinesni, gražiau atrodo nei vos žingsnio pločio. Ant erdvesnių pakopų galima pastatyti ir vazonų su lėtai augančiais ir visada žaliuojančiais medeliais ar vienmetėmis gėlėmis. Žmogui praeiti dar turėtų likti ne mažiau kaip 60 cm pakopos pločio.
Sodo laiptai neturėtų būti labai ilgi. Jei sklypo nuolydis didokas, geriau įrengti laiptus su keliomis poilsio aikštelėmis.
Dažnai kyla klausimas, kiek daryti pakopų? Vienareikšmiško atsakymo nėra. Vieniems atrodo, kad reikia ne mažiau kaip 3–4, kitaip laiptai bus nepastebimi. Kiti linkę įrengti mažiau pakopų, kad neprireiktų atraminių šoninių sienelių.
Jeigu laiptai yra 12–15 pakopų, jie turėtų būti perskirti laiptų aikštele. O jei pakopos aukštesnės nei 0,7 metro, bent iš vienos pusės būtina įsirengti ir turėklus.
Didesnio nuolydžio šlaite tenka pastatyti atraminę šoninę sienelę, kad vandenys nepaplautų grunto ir nesugriautų pakopų.
Kokias medžiagas rinktis?
Laiptai gali būti iš įvairiausių medžiagų ar jų derinio – akmens, plytų, betoninių blokų ar monolitinio betono. Pasirinkimą turėtų lemti bendras namo ar sodo stilius.
Kad laiptai būtų saugūs bet kokiu oru, tamsesnėse sodo vietose jų nerekomenduojama daryti iš medžio, smulkaus klinkerio. Šios medžiagos sunkiau pastebimos, o lietingu oru ir slidžios. Taip pat lauke patartina vengti labai glotnių pakopų. Drėgnu oru vaikščioti jomis bus nesaugu.
Pavėsyje ir drėgnesnėse vietose pakopas geriausia įrengti iš grubios faktūros akmens ar betoninių plokščių specialiai pašiurkštintu paviršiumi.
Prireiks ir šviestuvų
Pravartu pasirūpinti ir sodo laiptelių apšvietimu. Tai ne vien dėl grožio – bus saugiau lipti prietemoje ar vakarais. Šviesa taip turėtų kristi, kad pakopos nesusilietų, aiškiai matytųsi.
Populiarūs šviestuvai, šviesą skleidžiantys žemyn. Jie neakina ir skleidžia pakankamai šviesos.
Shutterstock nuotr.