Šildymo sezonas Lietuvoje trunka apie šešis mėnesius. Likusius šešis mėnesius galite praleisti galvodami apie malonesnius rūpesčius, nei kaip efektyviau apsišildyti namus. Tačiau jeigu planuojate keisti radiatorius, šiltasis metų laikas yra jūsų laikas veikti.
Pasak pastatų administravimu užsiimančios įmonės „Mano Būstas Lt“ atstovo Tomo Koženiausko, gyventojams svarbu prisiminti, kad radiatorių keitimas, nors atliekamas privačiame bute, priklauso didesnei sistemai, todėl savavališkai nei rinktis galingesnio prietaiso, nei jį montuoti negalima. „Šildymo sistemą visame name išbalansuoti lengva. Kadangi dauguma namų šildymo sistemų yra vienvamzdės, šilumnešis pakyla iki pat viršutinio aukšto ir leidžiasi žemyn per visus namo radiatorius. Ir jeigu viršutiniame aukšte gyventojas radiatorių pakeis į labai galingą, jam greitai pasidarys karšta, o apačioje temperatūra bus mažesnė, nes šilumos dalis bus sunaudota viršuje esančiam radiatoriui. Tuomet kaimynai nepatenkinti, kad per mažai šilumos, prašo jos atsukti daugiau, o taip padarius, tam, kuris sumontavo galingesnį radiatorių, pasidarys apskritai per karšta, jis atsidarys langus ir taip bus iššvaistoma šiluma. Vėliau klausiama – tai kodėl mano kaimynas labai šiltai, o aš labai šaltai“, – pasakoja pašnekovas.
Laikas. Radiatorių keitimo darbai privalo būti atliekami ne šildymo sezono metu. Vis dėlto, laiką reikia derinti su namą administruojančia bendrove – yra tokių įmonių, kurios dėl numatytų planinių karšto vandens ir šildymo sistemos parengimo naujam šildymo sezonui darbų galutinį terminą paankstina, kitos gali nurodyti gana didelį terminą tarp įspėjimo apie ketinimus keisti radiatorius ir atliekamų darbų. „Iki šildymo sezono pradžios dar yra laiko, yra ir visas rugsėjis, kadangi retai kada būna, kad šildymo sezonas prasidėtų rugsėjo viduryje. Tik nereikia „užtempti“ iki pat rugsėjo pabaigos, geriau išspręsti problemą kuo anksčiau, nes jau spalio pradžioje, tikėtina, šiais metais prasidės šildymo sezonas“, – pataria T. Koženiauskas.
Procesas. Sumanius keistis radiatorius, reikėtų kreiptis į namą administruojančią įmonę arba namo bendrijos pirmininką. Kilus klausimų, jie supažindins su šildymo prietaisų keitimo reikalavimais. „Buto savininkas, prieš keisdamas daugiabučio namo buto šildymo prietaisus privalo turėti projektuotojų parengtą pastato paprastojo remonto aprašą – projektą. Jį parengti būtina dėl šių priežasčių: kad nebūtų pažeisti pastato šildymo sistemos projektiniai sprendiniai, būtų parinkti reikiamo galingumo šildymo prietaisai ir pajungimo vamzdžių diametrai ir nebūtų išbalansuota viso namo šildymo sistema. Atliktų darbų atitiktį paprastojo remonto aprašui turi patvirtinti pastato administratorius“, – teigia Valstybinės Energetikos Inspekcijos Bendrųjų reikalų skyriaus vyriausioji specialistė Milda Levandraitytė.
Kadangi, kaip jau minėta, šildymo sistema yra bendra visam namui, pirmiausia, kad paruoštumėte reikalingą pastato paprastojo remonto projektą, reikėtų gauti viso namo šildymo sistemos projektą. Norint gauti šį dokumentą, reikėtų kreiptis į namo administratorių. Nors administratoriaus arba šilumos ir karšto vandens sistemos prižiūrėtojo būstinėje turi būti sudaryta ir saugoma šilumos tinklų ir šilumos naudojimo įrenginių dokumentacija, kartais gyventojai, norėdami gauti šį projektą, susiduria su sunkumais – senos statybos šildymo projektai paprasčiausiai ne visuomet būna išlikę. Tiesa, kadangi namų kvartalai neretai buvo ir tebėra statomi pagal standartinius projektus, yra galimybė, jog ir šilumos įrenginiams gali būti pritaikytas standartinis projektas. „Tuo atveju, jei nėra išlikęs arba parengtas namo šildymo sistemos projektas, projektuotojas, įvertinęs esamą situaciją, gali nustatyti, koks radiatorių tipas, galingumas, vamzdžių diametras, ir parengti paprastojo remonto projektą (aprašą), atsižvelgdamas į tai, kad radiatorių galingumas turi atitikti ankstesnio radiatoriaus galingumą, tipą ir pajungimą“, – teigia M.Levandraitytė.
Suderinus paprastojo remonto aprašą (projektą) su daugiabučio gyvenamojo namo administratoriumi ar valdytoju, galima atlikti radiatorių keitimą. Už savavališkai padarytus nukrypimus nuo namo šildymo sistemos projekto atsako patalpų savininkai.