ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Kodėl būsto renovacija ne visada garantuoja šiltą žiemą?

Kodėl būsto renovacija ne visada garantuoja šiltą žiemą?

VšĮ Būsto energijos taupymo agentūros duomenimis, 2014 m. Lietuvoje buvo atnaujinti 123 daugiabučiai, o 2015 m. pradžioje renovacijos darbai vyko daugiau nei 750 daugiabučių. Specialistų teigimu, šie skaičiai dar nereiškia, kad daugiau žmonių žiemą praleis šiltai ir patogiai – po nekokybiškų renovacijos darbų išlaidų gali ne sumažėti, o padaugėti. Tikėtina, kad vietoje sumažėjusių šilumos sąskaitų į pašto dėžutę gyventojams gali atkeliauti informacija apie papildomas išlaidas renovacijos defektų šalinimui.

„Įsisukęs pastatų renovacijos bumas veiklos davė ne tik renovaciją atliekančioms firmoms, bet ir gyventojams – teisingai pasirinkę bei suplanavę pastatui reikalingą renovaciją jie džiaugiasi malonesniu namų mikroklimatu bei sumažėjusiomis šildymo sąskaitomis, – teigia įmonės „Rockwool“ techninis vadovas dr. Andrius Buska. – Deja, retkarčiais po renovacijos pasigirsta žmonių skundai, esą, greta stovinčiame atnaujintame name kaimynas gyvena kur kas šilčiau arba gauna mažesnes šildymo sąskaitas.“ Anot jo, dažniausiai taip atsitinka dėl nepakankamo seno pastato būklės vertinimo, gyventojų neinformuotumo ir renovaciją atliekančios bendrovės neatsakingumo.

Pasak jo, renovacijos sprendimą renkasi patys gyventojai, tačiau jie nėra tinkamai ir objektyviai informuojami apie jų namui galimus atnaujinimo priemonių paketus, pavyzdžiui, kad ir apie galimas skirtingas sienų (tinkuojamas ar vėdinamas) konstrukcijas, jų privalumus bei trūkumus. „Dažniausiai investicijų projekte pateikiami 2 variantai: paketas A ir paketas B, su skirtingais sienų apdailos būdais, šiltinimui naudojamomis medžiagomis ir pan. Taigi, jei gyventojai neturi detalios informacijos ir aiškių abiejų variantų privalumų, dažniausiai renkasi pagal mažesnės kainos principą. Visi suprantame, kad dažnai pigiausias variantas nėra geriausias ar efektyviausias“, – pasakojo specialistas.

Pagal galiojantį Statybų techninį reglamentą, renovuoto namo sienų ir stogo šilumos pralaidumas turi būti sumažintas 4-5 kartus, lyginant su sovietmečiu statytų namų varža. Papildomos neplanuotos investicijos, atsiradusios išryškėjus pirmiesiems renovacijos trūkumams, gali gerokai paploninti kišenę, todėl, anot specialisto, geriausia pilną renovaciją daryti iškart, taip sutaupant ir laiko, ir finansinių išteklių. Gyventojams patariama atsakingai išsirinkti patikimą statybos įmonę bei nepriklausomą kompetentingą techninį prižiūrėtoją.

Keli praktiniai patarimai:

Netaupyti medžiagoms. Specialistas pastebi, kad renovacijai atlikti konkursą laimėję statybininkai neretai mėgsta pataupyti, ypač įsigyjant statybines medžiagas. Dėl tokių sprendimų nukenčia darbų kokybė ir pastatų ilgaamžiškumas, o apie tokius planų pasikeitimus namo gyventojai dažnai net neinformuojami. Išorinėms sienoms yra sukurtos net visos šiltinimo sistemos, tinkančios ir naujai statomiems, ir renovuojamiems pastatams. Pasirinkus, pavyzdžiui, kompleksinį išorinių sienų šiltinimo sprendimą, kurio pagrindą sudaro akmens vatos izoliacinės plokštės, užtikrinama efektyvi šilumos izoliacija, šiltinimo sistemos ilgaamžiškumas, laisvas apšiltintų sienų „kvėpavimas“ ir kt.

Domėtis renovacijos technologijomis. Anot specialisto, net ir naudojant kokybiškas medžiagas, būtinas nusimanymas, kaip jas naudoti. „Patikimos bendrovės šiandien jau investuoja į savo specialistus, tačiau pasitaiko atvejų, kai statybos darbus atliekantys darbininkai nėra susipažinę su naujesniais technologiniais įrengimo ypatumais, neturi darbo patirties ar netgi sunkiai gaudosi statybų srityje. Dėl net ir kelių nekompetentingų darbuotojų galutinis rezultatas gali būti nekokybiškas: sienos gali įtrūkinėti, o pro netinkamai užsandarintus plyšius iš patalpų skverbtis šiluma“, – sako A. Buska.

Derinti renovacijos laiką. Derėtų atidžiai peržiūrėti renovacijos sutartyje numatytus terminus, kadangi ne visi metų laikai yra tinkami statybos darbams. Dėl vienokių ar kitokių priežasčių nukėlus darbų pradžią ar numatytą pabaigą, dažnai nebeatsižvelgiama į oro sąlygas, todėl gali nukentėti sienų ar stogo šiltinimo sprendimų efektyvumas arba visai neįmanoma atlikti tam tikrų darbų.

Mano išsaugoti straipsniai