Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Šalta renovuotame bute? Galbūt kalti ne radiatoriai

Šalta renovuotame bute? Galbūt kalti ne radiatoriai

Prasidėjus šildymo sezonui pasipylė modernizuotų daugiabučių gyventojų nusiskundimai – vieniems namuose per šalta, kitiems per karšta. Ne vieną tokį daugiabutį aplankiusio „Danfoss“ šildymo sistemų inžinieriaus-konsultanto Justo Rutkausko teigimu, dažnai taip nutinka dėl nežinojimo kaip elgtis su reguliuojamais radiatoriais.

„Šiuo metu važinėju po Lietuvą ir tikrinu gyventojų skundus. Dalyje daugiabučių būna nesureguliuota šildymo sistema, tai gali padaryti tik specialistas. Tačiau, pasitaiko nemažai atvejų, kai radiatoriai nešildo arba šildo per daug tik todėl, kad nemokama elgtis su termostatiniais ventiliais, kuriuos turi visi modernizuotų daugiabučių radiatoriai ir kurie skirti šilumai reguliuoti“, – sako J. Rutkauskas.

Šildymo sistemų specialistas įvardijo svarbiausius dalykus, kuriuos apie šildymą turi žinoti modernizuotų daugiabučių gyventojai. Šie patarimai tinka ir naujos statybos daugiabučiams, kuriuose įrengta termostatiniais ventiliais reguliuojama šildymo sistema.

Nebijokite reguliuoti termostato

J. Rutkauskas pastebėjo, jog nemažai, ypač vyresnio amžiaus žmonių, tiesiog bijo judinti termostato ventilį, kuris skirtas reguliuoti šildymo intensyvumą. Todėl kai kuriuose būstuose per šalta arba per karšta būna dėl to, kad sumontuoti ventiliai palikti nustačius ant maksimalios arba minimalios šildymo padėties.

Paprastai daugiabučiuose, kuriuose nevykdoma individuali apskaita, termostatiniais ventiliais galima reguliuoti temperatūrą nuo 5 iki 22 laipsnių intervale, o ten, kur įrengti temperatūros dalikliai, minimali ventilio temperatūra siekia 16, o maksimali – 28 laipsnius šilumos.

Minimali reikšmė būstuose, kuriuose šildymo išlaidos išdalijamos butams pagal sunaudotą šilumą, apribota, kad gyventojai nepiktnaudžiautų: net visiškai užsukus radiatorius bute bus šilta, nes šiluma ateis per sienas, tačiau, kaimyninių butų gyventojams teks šildytis labiau ir apmokėti už šilumą radiatorius užsukusio gyventojo bute.

Paprastai termostatinių ventilių reikšmės sužymėtos skaičiais, pagal kuriuos galima nusistatyti norimą kambario temperatūrą. Ant padalos su skaičiumi 2 nustatytas termostatinis ventilis palaikys 16 laipsnių šilumos temperatūra, 3 – 20 laipsnių, o 4 – apie 24 laipsnius šilumos.

Gamintojo nuotr.

Nepaslėpkite termostato

Nors termostatinis ventilis nežinančiam gali pasirodyti kaip paprastas vožtuvas, panašus į tuos, kuriais reguliuojame iš čiaupo tekančio vandens srovę, iš tikro tai gerokai sudėtingesnis prietaisas. Termostatinis ventilis reaguoja į aplinkos temperatūrą ir priklausomai nuo jos pokyčių pats padidina arba sumažina termofikato srautą į radiatorių. Jį reguliuodami tik nustatome temperatūrą, kurią norime palaikyti.

Todėl labai svarbu, kad radiatorius, ypatingai ta jo dalis, kurioje sumontuotas termostatinis ventilis, būtų neuždengta. Uždengus prie jo susidarys aukštesnės temperatūros oro masė, į kurią reaguodamas prietaisas uždarys radiatorių, nors kambariuose bus šalčiau nei norima. Nemenkas paklaidas gali sukelti net lengva dieninė užuolaida.

Taupykite šilumą

Termostatinio ventilio pagalba galima ne tik reguliuoti kambario temperatūrą, tačiau ir taupyti šilumą. Kai išeinate iš būsto arba miegate, taip pat nenaudojamuose kambariuose galima nustatyti žemesnę temperatūrą.

J. Rutkauskas pastebėjo, kad reguliuoti šilumą labiau linkę tų daugiabučių gyventojai, kuriuose sumontuotos šilumos sistemos su dalikliais ir vykdoma individuali kiekvieno buto šildymo sąnaudų apskaita. Tokie daugiabučiai paprastai sunaudoja 10-15 proc. mažiau šilumos nei tie, kuriuose sunaudotas šilumos kiekis tiesiog išdalinamas butams.

Patikrinkite, ar ventilis tvarkingas

Norint, kad termostatinis ventilis veiktų be priekaištų, jis, visų pirma, turi būti teisingai sumontuotas – horizontalioje padėtyje. J. Rutkauskas ne kartą fiksavo vertikaliai pritvirtintus termostatinius ventilius. Tokioje padėtyje jie veiks netiksliai.

Kaip ir bet kuri automatika, termostatinis ventilis gali sugesti. Ar jis atlieka savo funkcijas nustatyti ganėtinai lengva. „Jei termostatinis ventilis nustatytas ties trečia padala, kuri žymi 22 laipsnius, kambariuose yra 24 ir daugiau, o radiatorius vis tiek karštas, reiškia ventilis nebeatlieka savo funkcijos – neuždaro radiatoriaus ir jį reikia keisti. Jei kambariuose šalta, stovas kuriuo termofikatas pasiekia radiatorių – karštas, o radiatorius šaltas, reiškia ventilis taip pat gali būti sugedęs“, – pasakoja J. Rutkauskas.

Mano išsaugoti straipsniai