ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Netikėti ir praktiški aliuminio folijos panaudojimo būdai (1 dalis)

Netikėti ir praktiški aliuminio folijos panaudojimo būdai (1 dalis)

Pasirodo, su aliuminio folija galima nuveikti kur kas daugiau, nei vien tik suvynioti maistą. Štai kelios dešimtys jos panaudojimo variantų.

Išblizginkite sidabrą

Ar jūsų sidabras ne kaip atrodo? Išbandykite jonų mainų principą – molekulinę reakciją, kurios metu aliuminis veikia kaip katalizatorius. Viskas, ką jums reikia padaryti, tai keptuvės dugną iškloti aliuminio folija, pripilti į ją šalto vandens ir įberti du arbatinius šaukštelius druskos. Tada savo sidabro gaminius įdėkite į tirpalą ir palaikykite juos ten dvi-tris minutes. Paskui nuvalykite ir gerai nusausinkite.

Neleiskite sidabrui patamsėti

Ką tik nuvalytus sidabro dirbinius padėkite ant aliuminio folijos lapo – tai apsaugos juos nuo patamsėjimo. Ilgalaikiam saugojimui pirmiausia kiekvieną sidabro dirbinį įvyniokite į celofano plėvelę – pasistenkite viduje palikti kaip įmanoma mažiau oro – tada įvyniokite į aliuminio foliją ir sandariai užsukite galus.

Apsaugokite metalinę kempinę

Tai varo iš proto. Vos kartą panaudojate metalinę kempinę, padedate ją į indelį šalia kriauklės ir jau kitą dieną randate aprūdijusią netvarką, kurios vieta tik šiukšlių dėžėje. Taigi, jeigu norite apsaugoti savo metalinę kempinę nuo rūdijimo, suvyniokite ją į foliją ir padėkite į šaldiklį.

Iššveiskite puodus

Neturite šveitimo kempinėlės? Sulamdykite gabalą aliuminio folijos ir naudokite ją puodų šveitimui.

Palaikykite švarą orkaitėje

Kepate kunkuliuojančią lazaniją ar verdate troškinį? Orkaitės dugnui išsitepti neleis aliuminio folija, kurios lapą reikia padėti po kepimo forma ant grotelių. Jokiu būdu neišklokite folija paties orkaitės dugno – tai gali sukelti gaisrą.

Shutterstock nuotr.

Pagerinkite radiatorių efektyvumą

Tai paprastas būdas išgauti daugiau šilumos iš senų ketaus radiatorių neišleidžiant tam nei vieno papildomo cento – už radiatorių padėta aliuminio folija atspindės šilumą. Ant kartono pritvirtinkite storesnės aliuminio folijos lapą blizgia puse į išorę. Atspindėtos šilumos bangos sugrįš atgal į kambarį, priešingu atveju jas sugertų už radiatoriaus esanti siena. Jeigu jūsų radiatoriai turi dangtelius, taip pat po jais galima padėti aliuminio folijos – poveikis bus toks pats.

Galima paslėpti nutrintas veidrodžio vietas

Kartais senam veidrodžiui gerokai nudėvėtos jo vietos tik suteikia papildomo žavesio, bet jeigu veidrodis apynaujis, tai tik bereikalingai atkreipia dėmesį. Nedidelius veidrodžio atspindinčio paviršiaus defektus galite paslėpti ant stiklo galinės pusės uždėdami reikiamo dydžio folijos gabalėlį (tik būtinai blizgia puse į viršų). Kad folija laikytųsi reikiamoje vietoje, priklijuokite ją prie rėmo nematoma lipnia juostele. Tik neklijuokite prie paties veidrodžio.

Pagaląskite žirkles

Nežinote, ką galėtumėte nuveikti su nebereikalingais nedideliais aliuminio folijos likučiais? Panaudokite juos savo atšipusioms žirklėms pagaląsti. Jei būtina, juos išlyginkite, paskui sulankstykite keliais sluoksniais ir pradėkite karpyti. Pakaks septynių-aštuonių kartų ir žirklės bus pagaląstos. Puiku, ar ne?

Išvalykite juvelyrinius dirbinius

Jeigu norite išvalyti savo juvelyrinius dirbinius, paprasčiausiai išklokite nedidelį dubenį aliuminio folija. Pripilkite į dubenį karšto vandens, įberkite vieną valgomąjį šaukštą skalbimo miltelių (ne skysčio) be baliklio, pavyzdžiui, „Tide“. Sudėkite savo papuošalus į skystį ir leiskite minutei pamirkti. Tada gerai nuplaukite ir išdžiovinkite. Šios procedūros metu panaudojame cheminį procesą, žinomą jonų mainų pavadinimu, kuris taip pat padeda išvalyti ir sidabro dirbinius.

Lengvai perstumsite baldus

Jeigu norite per lygias grindis nesunkiai perstumti didelius baldus, tuomet po jų kojelėmis padėkite gabalėlį aliuminio folijos. Foliją dėkite neblizgia puse į apačią, nes ji yra slidesnė už blizgiąją.

Sutvarkykite baterijas

Jūsų žibintuvėlis, nešiojamas grotuvas ar vaikų žaislai tai veikia, tai ne? Patikrinkite baterijas. Baterijas prilaikančios detalės po kurio laiko kiek atsipalaiduoja, dėl to baterijos nebesilaiko tvirtai. Sulankstykite nedidelį aliuminio folijos gabalėlį taip, kad jis užpildytų laisvą vietą. Aliuminio foliją dėkite tarp baterijos į jos laikiklio.

Shutterstock nuotr.

Nenudažysite akinių

Nusprendėte nusidažyti plaukus ir kol įsigeria dažai, norėtumėte paskaityti, tačiau negalite užsidėti akinių, o be jų negalite skaityti. Ir čia jums pasitarnaus aliuminio folija. Apvyniokite ja akinių kojeles ir dažai jų neišteps

Išvalykite židinį

Ieškote kokio nors lengvo būdo išvalyti iš židinio pelenus? Dvigubą patvarios aliuminio folijos sluoksnį padėkite ant židinio dugno. Kai pelenai atvės, paprasčiausiai susukite foliją kartu su pelenais ir išmeskite.

Pagreitinkite drabužių lyginimą

Kai lyginate drabužius, didelę karščio dalį sugeria pati lenta, todėl darbuotis su lygintuvu tenka ilgiau. Kad procesas pagreitėtų, išklokite aliuminio folija pačią lyginimo lentą po apdangalu. Folija atspindės karštį atgal, todėl lyginamas drabužis labiau įkais ir greičiau išsilygins.

Padės lygintuvu priklijuoti lopą

Lygintuvu priklijuojami lopai yra patogus ir lengvas būdas užlopyti nedideles skyles drabužiuose, tačiau kartais jie prilimpa prie lyginimo lentos. Kad to išvengtumėte, po skyle padėkite aliuminio folijos. Ji nelips prie lopo, o kai baigsite darbą, tiesiog ją ištrauksite.

Išvalykite lygintuvą

Ant lygintuvo atsiradusios nuosėdos pradeda traukti lyginamus drabužius? Kad to išvengtumėte, karštu lygintuvu kelis kartus perbraukite per aliuminio foliją.

Apsaugokite savo daržoves

Kad alkani vabzdžiai ir šliužai laikytųsi toliau nuo jūsų agurkų ir kitų daržovių, į daržo mulčią įmaišykite smulkiai karpytos aliuminio folijos. Ji ne tik atbaidys kenkėjus, bet ir atspindės šviesą atgal į augalus.

Apsaugokite medžių kamienus

Pelės, zuikiai ir kiti gyvūnai žiemos metu dažnai maitinasi jaunų medelių žieve. Pigi ir veiksminga apsaugos priemonė tokiu atveju – aliuminio folija. Vėlyvą rudenį apvyniokite ja medžio kamieną. Tik atėjus pavasariui nepamirškite folijos nuvynioti.

Pagaminkite augalams saulės dėžę

Saulėtas langas yra puiki vieta augalams, kurie dievina šviesą. Vis dėlto, kadangi saulė visada šviečia iš tos pačios pusės, augalai pradeda linkti į jos pusę. Kad augalai gautų šviesą iš visų pusių, pagaminkite jiems saulės dėžę: paimkite kartoninę dėžę, nukirpkite jos viršų ir vieną pusę, likusias tris dėžės sienas ir dugną išklokite aliuminio folija blizgia puse į viršų. Foliją prie kartono dėžės priklijuokite klijais ar lipnia juostele. Įdėkite augalą į šią dėžę ir padėkite netoli lango.

Pasigaminkite sėklų inkubatorių

Kad augalai sėkmingai išaugtų iš sėklų, paimkite batų dėžę, išklokite jos vidų aliuminio folija blizgia puse į viršų, apie tris centimetrus folijos užleiskite ant dėžės šonų. Jos dugne padarykite keletą skylučių (praplėškite ir foliją), tada kiek daugiau nei iki pusės pripilkite į dėžę specialaus dirvožemio, o tada jau galite sodinti sėklas. Dėžės viduje esanti folija absorbuos šilumą, ją perduos dygstančioms sėkloms, o išorėje kišanti folija atspindės šviesą į jaunus daigus. Šią dėžę padėkite netoli saulėto lango, pasirūpinkite, kad žemė neišdžiūtų ir džiaukitės sparčiai augančiais daigais!

Padėkite augti auginiams

Kad auginiai augtų stiprūs ir tvirti, aliuminio folija uždenkite talpą, kurioje jie auga. Joje pradurkite tiek skylių, kiek yra auginių, ir juos per jas atsargiai ištraukite. Taip nušausite iškart du zuikius, mat folija neleis taip greitai išgaruoti vandeniui, tad laistyti auginius teks rečiau.

Mano išsaugoti straipsniai