Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kodėl namuose atsiranda pelėsis ir kaip jo atsikratyti

Kodėl namuose atsiranda pelėsis ir kaip jo atsikratyti

Kodėl vonioje, prie langų ar grindų atsiranda pelėsis? Ar yra priemonių jo atsikratyti visam laikui?

Pelėsis – mikroskopiniai grybai, primenantys išsišakojusius siūlus. Pelėsio sorų yra visur: daugiausiai dirvožemyje, bet ir ore jų užtektinai. Viename kubiniame metre gatvės oro yra tūkstančiai pelėsio grybų sporų. O pastatų, taip pat ir gyvenamųjų viduje 1 kvadratiniame metre galima rasti dešimtis, o kartais ir šimtus sporų.

Pelėsio sporos gali pakliūti ant žmogaus ir gyvūno odos, į kvėpavimo takus, ir išprovokuoti įvairias neigiamas reakcijas, net lėtines ligas. Pavyzdžiui, alergiją. Jei alergija laiku nediagnozuojama ir jos priežastys nepašalinamos, ji gali pereiti į bronchinę astmą.

Tačiau ne kiekvienoje patalpoje pelėsis sudaro plika akimi matomas kolonijas – pilkas, juodas, balkšvas dėmes ant sienų ir daiktų. Tad kodėl patalpoje atsiranda pelėsis?

Priežastys, kodėl atsiranda pelėsis 

Pelėsiui patinka drėgmė. Padidėjusi drėgmė – svarbiausia pelėsio atsiradimo sąlyga. Netgi nebūtina, kad drėgmės lygis būtų padidėjęs visuose jūsų namuose, užtenka vienos drėgnos sienos arba kampo, ten ir užsiveis pelėsis. Padidėjusia laikoma santykinė drėgmė, viršijanti 65 proc. Pelėsio atsiradimo priežastys yra šios:

1. Padidėjusi drėgmė (dažniausiai vienoje ar keliose vietose, pavyzdžiui, prasisunkiantis vanduo).

2. Bloga ventiliacija (provokuoja drėgmės didėjimą ir neleidžia atsinaujinti orui).

3. Netolygus patalpos šildymas arba lokalus atšaldymas.

Tam, kad kova su pelėsiu būtų sėkminga, būtina pašalinti jo atsiradimo priežastis. Yra keli tipiški atvejai, kodėl bute ar name atsiranda pelėsis. Viskas galiausia gali būti paaiškinta vienu iš trijų pirmiau išvardytų veiksnių, bet konkretūs pavyzdžiai padės tiksliau nustatyti problemos šaltinį. 

Pelėsis vonios kambaryje

Vonios kambaryje drėgna, temperatūra dažnai svyruoja – puikios sąlygos pelėsiui tarpti. Vis dėlto pagrindinė priežastis, kodėl vonioje atsiranda pelėsis – prastas vėdinimas. Patikrinkite trauką ventiliacijos angoje. Jei ji nepakankamai stipri, teks įsigyti galingesnį ventiliatorių.

Be to, stenkitės nepalikti vonios kambario drėgno: nusiprausę nuvalykite dušo kabinos plyteles, sienas, o rankšluosčius ir kempines stenkitės džiovinti kitose patalpose (žinoma, jei drėgmė juose nepadidėjusi). Jei vonios kambaryje ar apskritai bute nėra per drėgna, o pelėsinių dėmių atsirado tik ant vienos vonios kambario sienos, ko gero kaltas pratekėjimas vandentiekio šachtoje. Reikėtų kreiptis į jūsų namą aptarnaujančią bendrovę. 

Pelėsis vonioje gali atsirasti ant sudūrimų tarp santechnikos ir sienų, taip pat plytelių siūlėse. Jei grybelis jau atsirado, išvalykite tas vietas priešgrybeline priemone. Stipriai pažeistas hermetiko vietas rekomenduojama pašalinti. At šviežio hermetiko rekomenduojama profilaktiškai užtepti antiseptinės medžiagos.

Ant plastikinių langų

Juodas pelėsis dažnai atsiranda ant plastikinių langų rėmų ir (arba) atbrailų. Priežastis – ant lango susikaupęs kondensatas, dėl kurio drėgmė šioje zonoje viršija kritinį lygį. Reikia intensyviai vėdinti patalpą ir neleisti, kad langų zona atšaltų.

Pelėsis prie lango – dažna butų ir namų problema.
Pelėsis prie lango – dažna butų ir namų problema.
Shutterstock nuotr.

Kampuose

Išorinių sienų kampuose pelėsis ima vešėti dėl sutrikusios išorinių sienų termoizoliacijos. Ypač dažnai ši problema atsiranda senuose blokiniuose pastatuose – ilgainiui juose susidaro įtrūkimai ir plyšiai. Kreipkitės į namų valdą ir reikalaukite apšiltinti sienas. O kol problema neišspręsta, naudokite šildytuvą ir gerai vėdinkite patalpą, naudodami ventiliatorių su oro šildymu (nes jei vėdinsite atidarę langą, anuliuosite šildytuvo poveikį).

Ant grindų

Jei pelėsis atsiranda namuose ant grindų arba apatinėje sienos dalyje, dažniausiai kaltas drėgnas rūsys, oras iš kurio patenka į namą. Jei rūsyje yra pratekėjimų, juos reikia kuo greičiau pašalinti, kitaip pelėsis žaibiškai išplis. Tam, kad problema nesugrįžtų, rūsyje reikia hidroizoliacijos, o jo sienas reikia ištepti tinku, apsaugančiu nuo pelėsio.

Ant lubų

Pelėsis ant lubų ir ant sienų ir lubų sudūrimų paprastai parodo, kad yra pratekėjimų arba kad palėpėje susikaupusi drėgmė. Per stogo plyšius ar tarpus, taip pat per stogo ir kamino sudūrimą į palėpę pakliūna sniego ir lietaus vandens. Išeitis viena – kruopščiai užsandarinti stogą.

Ant sienų

Neužtikrinus sienų šilumos izoliacijos, ant jų gali atsirasti pelėsis. Labiausiai dėl to nukenčia mediniai namai – pelėsio grybas taip giliai įsiskverbia į porėtus medžio plaušus, kad pažeistas sritis dažniausiai tenka pašalinti ir pakeisti nauja mediena.

Kaip kovoti su pelėsiu?

Yra daugybė liaudiškų ir specializuotų priemonių nuo pelėsio, tačiau reikėtų atminti, kad visos priešgrybelinės priemonės (ir liaudiškos, ir šiuolaikinės cheminės) kovoja tik su lokaliomis problemos apraiškomis, bet neišsprendžia problemos kardinaliai. Jei nepašalinsite pagrindinių pelėsio atsiradimo priežasčių, jis kaskart vis atsiras iš naujo.

JEI NORITE VISAM LAIKUI ATSIKRATYTI PELĖSIO, REIKIA:

1. Pašalinti padidintos drėgmės šaltinius bute ar name (pratekėjimus).

2. Sutvarkyti vėdinimo sistemą. 

3. Palaikyti šilumos balansą. Pašalinti šilumos nutekėjimą, užkamšyti skyles hermetiku, neleisti peršalti sienoms ar langams. 

Mano išsaugoti straipsniai