Japonų tvarkymosi konsultantės Marie Kondo pateikti namų tvarkymo ir organizavimo metodai keičia žmonių gyvenimus. Jos knygos parduodamos milijoniniais tiražais visame pasaulyje, o klientai, norintys jos asmeninės konsultacijos, turi ilgai laukti eilėje.
Kuo gi ypatingi jos pateikti metodai? Atrinkome 5 auksines taisykles iš jos knygų, kurios jums padės suprasti, kad susitvarkyti namus ir palaikyti tvarką jose yra lengva.
1) Tvarkykite pagal kategorijas, o ne vietas
Ko gero tvarkote atskirus kambarius, pavyzdžiui, nusprendžiate, kad laikas susitvarkyti miegamąjį, ir bandote viską jame sutvarkyti per vieną kartą. Taip neteisinga! M. Kondo pataria pamiršti įprastą mąstymą ir tvarkyti namus pagal kategoriją. Pavyzdžiui, surinkite visas kojines į vieną vietą, išdėliokite jas ant grindų ir nuspręskite, kurias pasilikti, o kurias išmesti. Vis dėlto šis metodas taip pat turi tvarką. Pradėkite nuo drabužių, tada pereikite prie knygų, dokumentų, įvairių daiktų, o tada sentimentus keliančių daiktų.
2) Atsirinkite ne ką atiduoti, bet ką pasilikti
Nuspręsti, ką išmesti, yra sunku. Ko gero ne kartą teko paskutinę minutę ištraukti kelis jums daug reiškiančius daiktus iš maišo drabužių, kuriuos surinkote nunešti į labdarą. M. Kondo pataria atsirinkti ne tai, ką reikia išmesti, o tai, ką reikia pasilikti. Pakeitus akcentą, tvarkytis bus daug paprasčiau. Paimkite kiekvieną daiktą ir paklauskite savęs: „Ar jis man kelia džiaugsmą?“ M. Kondo pataria pasilikti tik tuos daiktus, kurie kelia džiaugsmą ar kitus malonius jausmus.
3) Venkite nostalgijos
Ne veltui M. Kondo pataria sentimentus keliančius daiktus tvarkyti paskutinius. Nesame pasiruošę jų tvarkyti, kol neperėjome kitų kategorijų išrūšiavimo proceso ir neišmokome atskirti, kuris daiktas kelia džiaugsmą, o kuris – ne. Tai pat reikia vengti situacijų, kai vidury tvarkymosi atrandi seną dienoraštį ir panyri į senus prisiminimus, pamiršęs viską pasaulyje, taip pat ir tvarkymąsi. Iš visų sentimentus keliančių daiktų nuotraukas reikėtų tvarkyti paskutines.
4) Vertikalus lankstymas
M. Kondo netgi sukūrė autorinį drabužių lankstymo būdą. Vietoj lankstymo horizontaliai į keturkampį, ji pataria drabužius lankstyti vertikaliai (lenkiant dviejose vietose), o tada susukti ir vertikaliai sudėti vieną šalia kito. Taip į stalčius galima sutalpinti daug daugiau drabužių, be to, visi drabužiai iškart matomi, todėl nereikia išversti visos lentynos, ieškant marškinėlių.
5) Namai – jūsų asmeninis meno muziejus
Jei tvarkydamiesi namus vadovausitės Marie Kondo patarimais, galiausiai namai taps jūsų asmenine meno galerija, kurioje estetiškai ir tvarkingai eksponuojami geriausi daiktai, sukeliantys džiaugsmą iškart, vos tik įėjus į kambarį.