53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
7 gudrybės perkantiems būstą

7 gudrybės perkantiems būstą, jei norite nusiderėti

Ekspertai praneša, jog šiuo metu butų sandorių skaičius, kaip ir būsto įperkamumo rodiklis, pasiekė neregėtas aukštumas. Ir artimiausiu metu šie du rodikliai vargu ar kris. Nekilnojamojo turto ekspertai bei paskolų konsultantai pasidalino savo įžvalgomis, kaip neprašauti perkant iš pirmo žvilgsnio „svajonių“ būstą.

Rindamiesi būstą, apžiūrite internete patalpintus skelbimus, keliaujate apžiūrėti būsto „gyvai“, pabendrauti su savininku. Tuomet pasirenkate geriausią variantą iš kelių. Tačiau svarbiausia, jog po metų ar kelerių pačiam nereikėtų talpinti būsto pardavimo skelbimo. Kartais svajonių būstas gali apkarsti vien dėl kaimynų, statybininkų klaidų.

Taip pat gali paaiškėti, jog jus „apšovė“ ir įsigijote būstą aukštesne nei rinkos kaina.

Nekilnojamojo turto agentas Jonas Kėžys pasidalino patarimais, kuriuos naudoja NT agentai – kaip užbėgti už akių ir neįklimpti į būstą, kurio iš jūsų pirkti niekas nenorės.

J. Kėžys papasakojo istoriją apie vieną iš savo klientų, ilgą laiką pardavinėjusį trijų kambarių butą senamiestyje. Kartą agentas apsilankė potencialių klientų susitikime su būsto savininku.

„Savininkas pamiršo paminėti, o pirkėjai ir nepastebėjo, jog viename iš kambarių buvo tarakonų. Tačiau papasakojo visą buto istoriją: charizmatiškai dėliojo mintis, kaip prieš 10 metų visai čia pat, po langais, buvo peiliu padurtas jaunas vyriškas, o štai visai neseniai viename iš kambarių pasimirė jo mylima motina“, – prisiminė J. Kėžys.

Jo teigimu, apžiūroje dalyvavusi pora paskubėjo atsisveikinti. Iš pirmo žvilgsnio normalus butas jiems nebekėlė jokių gerų emocijų. O emocijos, J. Kėžio teigimu, ir nekilnojamojo turto srityje vaidina svarbų vaidmenį.

Misija – naujas būstas: kaip išsirinkti?
Naujas būstas / Shutterstock

„Šis susitikimas mane išmokė, jog blogos istorijos ne tik gali sugadinti pirmą įspūdį ar buto apžiūras. Jis išmokė, jog pirkėjai, net ir rinkdamiesi tokį brangų pirkinį, kaip butas, namas ar sklypas, vadovaujasi emocijomis, kartais visai pamiršdami racionalius dalykus“, – sakė J. Kėžys.

Taigi ką reikėtų padaryti, jei vis tik atradote jums patinkantį būstą?

1. Užeikite pas būsimus kaimynus

Su pyragu. J. Kėžio teigimu, JAV egzistuoja graži tradicija tokiu būdu susipažinti su naujais kaimynais. Tačiau jei norite išvengti nemalonumų, verčiau tokią tradiciją „įveskite“ dar prieš įsigydami butą.

„Jums gali papasakoti tokių dalykų kaip: „Eik tu, pas mus rūsy, va, tokio dydžio žiūrkės laksto!”. Tai man yra papasakoję parduodamo buto kaimynai. O savininkai buvo tai pamiršę“, – prisiminė J. Kėžys.

2. Atlikite kaimynų durų „išvaizdos testą“

Jei jau nedrįstate belstis pas nepažįstamus žmones, bent jau atidžiai apžiūrėkite jų duris. Tai ypač svarbu, jei renkatės būstą senesnės statybos name. Tiesiog suskaičiuokite, kiek laiptinėje yra šarvo ir kiek – įvairiausių kitų durų.

„Yra posakis: „Nespręsk apie knygą iš viršelio. Na, gerai, nespręskite, bet patikrinkite, kas už jų gyvena. Mano praktikoje yra buvę atvejų, kai už baisių durų gyveno asocialūs žmonės, vieną kartą – žmonės, kurie mėgo bute užsikurti laužą…Tiesa, šis butas buvo be langų. Šiurpoka“, – pasakojo nekilnojamojo turto agentas.

Jis taip pat už kelerius dešimtmečius skaičiuojančių durų yra aptikęs kaimynų, kaupiančių šiukšles, tokių, kuriems atjungtas vanduo, elektra.

„Ypač pažiūrėkite, kas gyvena už durų, „užrakinamų“ kabliuku. Pažiūrėkite, nes bala žino, kokį kaimyną įsigysite“, – pusiau juokais, pusiau rimtai patarė J. Kėžys.

3. Pasinaudokite NT informacijai gauti sukurtomis svetainėmis

Užeikite į svetaines Ntspekuliantai.lt, Ntsandoriai.lt, Kurgyvenu.lt, Creditinfo.lt. Čia sužinosite apie vystomus projektus, apie neseniai aplink geidžiamą būstą nupirktus/parduotus objektus, apie būsimą gyvenamojo buto aplinką, nusikalstamumą, aplinkos taršą tame rajone.

Creditinfo.lt padės sužinoti, ar statybų bendrovės, iš kurios ketinate įsigyti būstą, neturi skolų.

Naujai statomame name nėra kaimynų. Tačiau lygiai taip pat galite apsilankyti statybų bendrovės jau seniau užbaigtame name ir pabendrauti su ten jau kelerius metus gyvenančiais žmonėmis. Kaip jie jaučiasi, su kokiomis problemomis susiduria, gyvendami šių statytojų būste? Ar statytojai laikosi savo pažadų.

Ypač aktualu apsilankyti svetainėje Vilniausenergija.lt arba kito miesto šilumos tiekėjo internetiniame puslapyje, ir patikrinti, kiek žmonės šiame name žiemos metu moka už šildymą.

Savininkas jau pasakė jums, kiek kainuos būsto išlaikymas? Verta patikrinti šią informaciją, nes savininko interesas yra mokesčių sumą „pagražinti“ į mažesnę pusę.

4. Kvieskite į objektą specialistus

Jei turite nusižiūrėję būstą, kuris jums tinka ir patinka, atvykite jo apžiūrėti su elektros instaliacijos, statybų specialistais, santechnikais. Taip, šių darbininkų laikas kainuos, tačiau vėliau daugiau gali kainuoti įvairūs remonto darbai. Darinėkite visas įmanomas dureles, tikrinkite, ar veikia skalbyklė, viryklė.

„Savininkai dažniausiai juokiasi, tačiau jau geriau tegu iš jūsų pasijuokia, nei paskui įsigysite butą su problemomis. Esu turėjęs atvejį, kai atidarytos iškrenta balkono durys“, – tragikomiškus įvykius prisimena J. Kėžys.

5. Nerodykite emocijų

Butas toks nuostabus, jog jau diskutuojate, kur stovės mažylio lovytė? Arba jūsų mėgstamas staliukas?

Nepamirškite, kad NT brokeris ar būsto savininkas irgi turi ausis.

„Tai sufleruoja, jog pamilote šį būstą. Ir jūsų derybinė pozicija silpnėja. Savininkas žino, jog dabar jau pirksite šį butą už tiek, kiek tik jis norės“, – sakė J. Kėžys.

Kita vertus, jums lengviau derėtis, jei žinote savininko motyvą. Pavyzdžiui, jūs žinote, kad savininkui reikia išvykti į kitą šalį, jam reikia grynų pinigų.

„Pasiūlote atsiskaityti grynais pinigais, mainais už mažesnę kainą“, – patarė J. Kėžys.

O galbūt atvirkščiai – savininkui dar po pardavimo reikės šiek tiek pagyventi šiame būste. Leiskite, tačiau vėlgi prašykite už tai žemesnės kainos.

„Jei ateisite į apžiūrą pas patyrusį NT brokerį, būste greičiausiai sklis kavos kvapas, kūrensis židinys, gros rami muzika. Visa tai sukuria jaukią atmosferą. Svarbiausia, kad šie dalykai neužmigdytų jūsų budrumo! O lietuviai yra trūkumų ekspertai: štai, žiūrkite, čia toks įbrėžimas, čia – įlenkimas“, – atskleidė NT agentas.

Dar viena NT brokerių gudrybė – grupinės apžiūros. Daug derėtis čia negali – juk iškart po tavęs į būstą braunasi konkurentai. Toks apžiūrų organizavimas neretai agentams padeda būstą parduoti greičiau ir brangiau.

6. Skaičiuokite kelionių automobiliu sąnaudas

Pirkėjai kartais neįvertina, jog keliais tūkstančiais eurų pigesnis būstas toliau nuo centro vėliau stipriai atsirūgs išlaidomis automobilių kurui. O dar atžalas teks nuvežti į darželį ar mokyklą.

7. Kainą siūlykite it turguje

„Jei savininkas parduoda objektą už 100 tūkst. eurų, tačiau specialistų įžvalgos rodo, jog reali kaina turėtų būti apie 95 tūkst. eurų, nepabijokite ir pasiūlykite mokėti 90 tūkst.

Sumažinsite savininko lūkesčius ir, tikėtina, kad susitarsite dėl abiem priimtinos 95 tūkst. eurų kainos. Tiesiog nepabijokite“, – paskutiniu savo patarimu pasidalino J. Kėžys.

Mano išsaugoti straipsniai