Alergija dulkių erkėms dažnai pasireiškia sloga, nosies užburkimu, čiauduliu. Simptomai dažniausiai juntami atsidūrus aplinkoje, kur daug dulkių. Gydytoja alergologė sako, kad nors visiškai išvengti šių kenkėjų namuose neįmanoma, vis tik yra būdų, padedančių prevenciškai ar mažinančių jų kiekį aplinkoje ir dalijasi praktiškais patarimais.
„Žmonės, kurie yra alergiški dulkių erkėms, kenčia nuo slogos, nosies užburkimo, čiaudulio. Sunkesniais atvejais gali atsirasti dusulys, sunkumas kvėpuoti. Simptomams būdinga pasireikšti rytais ar vakarais atsigulus į lovą, aplinkoje, kur daugiau dulkių, kilimų“, – sako alergologė ir klinikinė imunologė, med. dr. Neringa Stirbienė.
Ar įmanoma išnaikinti dulkių erkutes?
Pasak gydytojos, visiškai išvengti dulkių erkučių namuose neįmanoma. Tačiau yra būdų, padedančių prevenciškai ar mažinančių jų kiekį aplinkoje.
„Pirmiausia, reikėtų drėgnai valyti namus ir vengti kiliminės grindų dangos. Jei naudojamas dulkių siurblys – geriausia jį rinktis su didelio efektyvumo oro filtrais. Užuolaidos namuose turėtų būti lengvos, ir skalbiamos 60°C temperatūroje, o knygas verčiau laikyti uždarose lentynose. Kambariuose turėtų būti palaikoma apie 18-20°C temperatūra, o juos vėdinti reikėtų kasdien“, – vardija N. Stirbienė. Ji priduria, kad alergiškiems žmonėms pagelbėti gali ir kambarių oro valytuvai.
Turintiems naminių gyvūnų, ir ypač kenčiantiems nuo alergijos žmonėms specialistė pataria jų neleisti į miegamąjį, nes dulkių erkės maitinasi negyvomis ne tik žmonių odos ląstelėmis, bet ir gyvūno kailio pleiskanomis.
Alergiškiems vaikams rekomendacijos tokios pačios, tačiau papildomai gydytoja pataria pasirūpinti minkštų žaislų higiena, mat ant jų taip pat gali kauptis dulkės ir dulkių erkės. „Minkštus žaislus rekomenduojama skalbti ne mažesnėje kaip 60°C temperatūroje. Tais atvejais, kai jų skalbti negalima – 24 val. palaikykite juos šaldiklyje“, – pataria specialistė.
Miegamojo higienos svarba
Miegamojo higienai reikėtų skirti papildomą dėmesį. Ne tik dėl dulkių erkių prevencijos, bet ir dėl higienos, mat, pasak gydytojos, per parą sveikas žmogus išskiria apie 400-600 ml prakaito. Tad patalynę reiktų skalbti ne rečiau kaip kas 2 savaites ir ne mažesnėje kaip 60°C. Taip pat patartina kartą per metus karštai išplauti ar išvalyti pagalves ir antklodes, o alergiškiems žmonėms pagalves ir antklodes patartina rinktis sintetinius. Vis tik dėl higienos pagalvę alergologė rekomenduoja keisti kas porą metų, čiužinį – kas maždaug septynerius.
Vis tik tam, kad čiužinys kuo ilgiau tarnautų ir išlaikytų savo savybes, IKEA interjero dizainerė jo susidėvėjimą sulėtinti pataria naudojant antčiužinius arba čiužinių apsaugas – hipoalerginius užvalkalus.
„Čiužinių apsaugos sugeria prakaitą, apsaugo nuo dėmių susidarymo, tačiau netrukdo čiužiniui kvėpuoti, o svarbiausia jos gali būti skalbiamos. Antčiužiniai taip pat gali būti naudojami ne tik papildomam komfortui sukurti ar lovos nelygumams išlyginti, bet ploniausi variantai puikiai tiks ir higienai palaikyti“, – sako IKEA interjero dizainerė Eimantė Nemanė.
Alergiškiems žmonėms tinkamiausios pagalvės
Pasak interjero dizainerės, alergiškiems žmonėms geriausiai tinka mikropluošto pagalvės, kurių užpildas gaminamas iš ypač plonų standžiai suaustų poliesterio ir nailono gijų, mat jos yra natūraliai antimikrobinės. Be to, sintetinės medžiagos yra atsparios drėgmei ir jas lengva išskalbti bei palaikyti švarias.
„Norint apsaugoti pagalvę nuo dėmių, nešvarumų ir lengvai palaikyti higieną, taip pat patariama naudoti pagalvių apsaugas. Prireikus jas galima skalbti skalbimo mašinoje. Kai kurios pagalvių apsaugos netgi teikia papildomo komforto“, – sako IKEA interjero dizainerė.
Tuo tarpu gydytoja alergologė priduria, kad vien tik pagalvių, čiužinių apsaugos alergijos simptomų nepalengvins, tačiau derinant su kitomis aplinkos kontrolės priemonėmis gali sumažinto sąlytį su dulkių erkėmis.