Šiandien švenčiamas gimtadienis įrenginio, be kurio mes vis dar valandų valandas sėdėtume prie upelio ir trintume rūbus į grublėtą lentą. Taip, kalbame apie skalbimo mašiną. Ši technologija tapo tokia įprasta, kad be jos vargiai galime įsivaizduoti savo kasdienybę. Minėdami skalbimo mašinos dieną, pateikiame įdomiausius su ja susijusius faktus.
1. Pirmoji mašina – dovana žmonai. 1874 metais amerikietis Viljamas Blakstounas patentavo pirmąją namų naudojimui skirtą skalbimo mašiną – tai buvo dovana jo žmonai gimtadienio proga. Tiesa, pirmosios tokios skalbimo mašinos reikalavo nemažai žmogaus energijos: žmogus pats turėdavo sukti specialią svirtį, kuri sukdavo būgną su skalbiniais. Tuo metu šiuolaikinių skalbimo mašinų pirmtakės atsirado XX amžiaus pradžioje, kai apie 1910 metus inžinierius Alva Dž. Fišeris sukūrė pirmąją elektrinę skalbyklę. Tiesa, tokios išpopuliarėjo 3-4 dešimtmetyje, kuomet vis daugiau namų ūkių galėjo turėti elektrą.
2. Pagrindinės naudotojos – moterys. Tuo tarpu mūsų dienomis be skalbimo mašinos žmonės jau sunkiai galėtų įsivaizduoti savo buitį. Beje, daugiau nei 90 procentų visų skalbimo mašinų pasaulyje yra naudojamos moterų. „Samsung Add Wash“ apklausos duomenimis, situacija Lietuvoje yra panaši – 87 proc. šalies vyrų pripažino, kad už skalbinius jų šeimose yra atsakingos moterys. Įdomu tai, kad nemažai akademikų ir feminisčių šį išradimą sieja su moterų išlaisvinimu, galimybe įsilieti į darbo rinką, taupyti laiką.
3. Lietuviai drabužius skalbia rečiau? Tyrimų duomenimis, tradiciškai Jungtinių Amerikos Valstijų šeimos per savaitę skalbimo mašiną naudoja 8-10 kartų. Tuo metu lietuviai šiuo klausimu yra kuklesni – apie 40 proc. tautiečių rūbus skalbia vos vieną ar du sykius per savaitę.
4. Pamestų kojinių problema. Antroji kojinės pora, matyt, yra vienas iš dažniausių daiktų, kurių pasigendame ruošiantis į darbą. Mūsų šalyje net 67 proc. žmonių pripažįsta, kad turi bent vieną nepilną kojinių porą. Tai siejama su tuo, kad beveik pusė lietuvių vos tik pradėję skalbti prisimena, jog vieną jų pamiršo. Kadangi ši problema dažna ir kitose šalyse, būdų jos išvengti šiandien ieško technologijų gamintojai. Viena iš inovacijų yra papildomos skalbyklės durelės, pro jas pamirštą kojinę galima įdėti, net ir skalbimo režimui prasidėjus.
5. Tobulumui nėra ribų. Šiuolaikinės skalbimo mašinos pasižymi įspūdingomis inovacijomis ir funkcijomis, kurios dar prieš dvidešimt metų atrodė neįsivaizduojamos. Pavyzdžiui, jeigu Jus erzina nemalonus skalbyklės garsas – ne bėda. Galite drąsiai išeiti pasivaikščioti palikę skalbimo mašiną ir ją įjungti ar išjungti kada tik panorėję nuotoliniu būdu, naudojantis išmaniuoju telefonu. Ką jau kalbėti apie vandens, energijos taupymo, greito skalbimo režimus ar specialius skalbimo būdus pritaikytus bet kokiam rūbui ir medžiagai.