53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Sofa: baldas

Sofa: baldas, kuriam keliami dideli reikalavimai

Tai svarbiausias svetainės baldas, kuriam keliami dideli reikalavimai: sofa turi būti ir stilinga, ir patogi, ir ilgaamžė, ir atitikti kambario proporcijas, ir talpinti visus šeimos narius bei svečių kompaniją, ir kartais tapti lova… Kai tenka atsižvelgti į tiek daug aspektų, išsirinkti gali būti nelengva. Kad būtų paprasčiau, pataria baldų technologas Giedrius Birgelis.

Nuotraukos – www.manosofa.lt. Parengė Karolina Ginotytė. Konsultavo UAB „Mano sofa“ direktorius, baldų technologas Giedrius Birgelis.

Kokybiškas rėmas

Kokybiška rėmo konstrukcija – labai svarbi ilgai tarnaujančio baldo dalis, tad renkantis naują sofą pirmiausia reikėtų pasidomėti šia jos dalimi. Sofų rėmų konstrukcija dažniausiai skirstoma į vientisą ir išardomą. Vientisos konstrukcijos rėmas pasižymi tvirtumu, priklausomai nuo naudojamų žaliavų, jį sunku sulaužyti. Išrenkamos konstrukcijos baldus lengva transportuoti – jie užima mažiau vietos, tad jeigu gyvenamosios patalpos įėjimo durys siauros, nekils keblumų įnešti tokios konstrukcijos baldus.

Kad baldas būtų kokybiškas, sėdimosios dalies konstrukcijoje turėtų būti naudojamas medžio masyvas – bukas ar spygliuočių mediena, pageidautina, be šakų, taip pat naudojamas metalinis rėmas, praplečiantis konstruktorių galimybes projektuojant baldą ir suteikiantis daugiau stabilumo.

Sofa „Harper“
Sofa „Harper“
Organizatorių archyvas

Minkštoji dalis

Naudojant sofą didžiausias krūvis tenka sėdimajai daliai, todėl renkantis naują baldą šiai daliai reikėtų skirti daugiausia dėmesio. O pasirinkimas išties platus.

Porolonas HR. Vienas dažniausiai naudojamų minkštosios dalies komponentų – didelio elastingumo (HR) putų poliuretanas (porolonas). Jis ilgaamžis, labai elastingas. Neretai naudojamas skirtingų tankių porolonas, formuojant vadinamuosius porolono sumuštinius, tai taip pat suteikia papildomo komforto pojūtį. Jei svarbus baldo estetinis vaizdas po metų ar dvejų, patariama rinktis tik HR poroloną be jokio užpildo, didesnio tankio – tada sėdimųjų pagalvių užvalkalai bus įsitempę, viskas atrodys labai tvarkingai. Dažniausiai tokio tipo baldai naudojami biuruose ar reprezentacinėse vietose.

Standartinio tipo porolonas VB. Norint pataupyti, galima rasti sofų su pigesniu VB standartinio tipo porolonu – garantinį laikotarpį jis tikrai atlaikys. Tačiau vis dėlto šio tipo porolonas labiau tinkamas rėminės dalies komponentų paminkštinimui, o ne sėdimajai daliai.

Kombinuota konstrukcija. Taip pat gamintojai siūlo kombinuotos sėdimosios dalies pagalves, kai naudojamas „Pocket“ spyruoklių blokas su HR porolono detalėmis. Šiuo metu labai populiarios sėdimosios dalys „Comfort Plus“ – taip pat kombinuotos sėdimosios pagalvės, kurių pagrindą sudaro HR porolonas su sintetinio pluošto arba plunksnų pagalve ant viršaus. Ant tokių pagalvių minkšta ir patogu sėdėti, jos suteikia daugiau komforto. Su „Comfort Plus“ komponentais estetinio vaizdo bus mažiau, nes audinio paviršiaus įtempimas ne toks stiprus ir audinys pasibanguoja, tačiau komforto pojūtis kur kas didesnis.

Sofa „Friday“
Sofa „Friday“
Organizatorių archyvas

Gylis, plotis, aukštis

Renkantis sofą reiktų atkreipti dėmesį į baldo formą – sėdimosios dalies gylį, nugarėlės aukštį – ne tik dizaino, bet ir patogumo atžvilgiu. Pagilinta sėdimoji dalis suteikia galimybę sėdėti kone pusiau gulomis, atsipalaidavus, tačiau įprastai sėdėti standartinio ūgio žmogui gali būti nepatogu. Nugarinės dalies aukštis aktualus tiems, kurie nori komfortiškai atremti galvą į atlošą. Bet šiuo metu dizaino tendencijos plonina ir žemina visas detales, kad sofa būtų kuo elegantiškesnė, mažesnė, pabrėžtų interjero lengvumo įspūdį. Kita vertus, daugelis savo svetainėms renkasi didesnes, patogesnes sofas, tad gamintojai randa kompromisų. Pavyzdžiui, „Mano sofa“ savo gaminiuose tam tikslui naudoja reguliuojamas galvos atramėles, kurios suteikia galimybę labai patogiai įsitaisyti, o baldas nepraranda šiuolaikiškų formų.

Ranktūriai ir kojelės

Ranktūriai. Sekant mados tendencijas, nesunku pastebėti ranktūrių pokyčius. Prieš kokius 5–7 metus didžiausia paklausa buvo tų modelių, kurie turėjo plačius ranktūrius, žemas kojeles, baldai atrodė masyvūs, pastaruosius 3–4 metus viskas ėjo plonyn, ranktūriai, kaip ir sėdimosios dalies karkasas, vis laibėjo, kojelės taip pat plonėjo ir aukštėjo.

Sofa su plonesniais ranktūriais padės sutaupyti vietos, o platesni gali būti praktiškesni – jie gali tarnauti ir kaip papildoma vieta prisėsti. Tik prieš tai reikia pasiteirauti gamintojo, ar tikrai galima tai daryti.

Sofa „Mirage“
Sofa „Mirage“
Organizatorių archyvas

Kojelės. Baldo kojelių pasirinkimas šiais laikais milžiniškas, visuomet galima rasti ką nors neįprasto. Didieji minkštųjų baldų gamintojai seka pasaulines tendencijas ir pasiūlo gan įdomių sprendimų, kai kojelės ne tik atlieka savo funkciją, bet ir puošia baldą. Šiuolaikinės kojelės dažniausiai laibos, medinės, metalinės ar kombinuotos. Medinės kojelės prie pagrindo tvirtinamos su metalinėmis plokštelėmis, kad tvirtai laikytųsi ir ilgai tarnautų. Vis dar populiarios standartinės medinės kojos, jos šiuo metu modeliuojamos kiek aukštesnės, tai daugumai tapo aktualu dėl robotų siurblių.

Kai kurių sofų modeliai kuriami visai be kojelių arba su labai žemomis. Tokia kombinacija labiau tinka masyvioms „lounge“ tipo sofoms, kurių sėdimoji dalis gili, o sėdima pusiau gulomis.

Sofos tipas

Modulinė ar vientisa

Renkantis tarp šių dviejų tipų gaminių esminis klausimas yra turima erdvė. Modulinė sofa susideda iš segmentų ir paprastai didžioji dalis gaminamų modulinių segmentų yra gana masyvūs, užima daug erdvės. Jei ji mažoka, tada negali iki galo pasidžiaugti modulinės sofos privalumais. Modulinių sofų tiek išdėstymo, tiek kombinacijų galimybės yra labai didelės.

Sofa „FridayMaxi“
Sofa „FridayMaxi“
Organizatorių archyvas

Kampinė ar standartinė

Čia taip pat svarbus erdvės aspektas. Pasirinkę kampinę sofą visuomet laimėsite vieną sėdimąją vietą, taip pat sėdint ant kampinės sofos yra didesnis artumo jausmas bendraujant. Dar vienas privalumas – atsisėdę į sofos kampą galėsite patogiai ištiesti kojas.

Sofa „Brooks“
Sofa „Brooks“
Organizatorių archyvas

Su miegamuoju mechanizmu ar be jo

Mes vis dar neatsikratome įpročio pirkti sofą su miegamuoju mechanizmu – tarsi taip praktiškiau, galbūt teks priimti svečius nakvynei ir pan. Tačiau reikia pagalvoti apie tai, ar tikrai tie svečiai nakvos dažnai ir ar dėl jų verta investuoti į miegamąjį mechanizmą, tuo pačiu susimažinant sėdėjimo komfortą, nes sofos sėdimoji dalis, kuri galėtų susidaryti iš kelių sluoksnių porolono, bus užimta miegamojo mechanizmo. Mano nuomone, sofa turi būti pirmiausia komfortiška sėdėti, o miegojimui geriau rinktis lovą su geru čiužiniu. Svečiams, kurie iš tiesų apsilankytų porą kartų per metus, geriau pripūsti čiužinį. Žinoma, kai erdvė ir kambarių skaičius riboja, tenka ieškoti kompromiso ir sofą naudoti kaip lovą. Tokiu atveju reikia labai atidžiai rinktis, kad sofos miegamoji dalis būtų tikrai patogi, turėtų patvarų, skirtą naudoti kasdien miegojimo mechanizmą.

Apmušalai

Baldinio audinio pasirinkimas dažniausiai yra mados ir skonio reikalas, čia dažniausiai renkamės tiesiog tai, kas labiausiai patinka. Tačiau svarbu ne vien dizainas ir estetika, bet ir baldo ilgaamžiškumas. Todėl reikia atkreipti dėmesį į naudojimo intensyvumą, šeimos narių skaičių, augintinius ir pan.

Sofa „Logan“
Sofa „Logan“
Organizatorių archyvas

Audinio patvarumas

Audiniai pagal patvarumą ir dėvėjimąsi dažniausiai skirstomi į kategorijas – kuo ji aukštesnė, tuo kokybiškesnis audinys. Patvarumas nustatomas Martindeilo testu. Laikoma, kad audinys gali būti naudojamas baldams, jei nustatoma daugiau nei 5000 trynimo ciklų. Tačiau jei sofa naudojama itin intensyviai, reikėtų bent 10 000 dilimo ciklų audinio, o dar geriau – apie 25 000 ciklų. Šių reikšmių teiraukitės audinių pardavėjų.

Sofa „Harper“
Sofa „Harper“
Organizatorių archyvas

Teplumas. Nė vienas audinys, turit augintinių, nebus toks, prie kurio visiškai nekibs plaukai, kad ir ką sakytų sofų pardavėjai, tačiau tokiu atveju bent jau geriau yra rinktis aksominį audinį – jis mažiausiai kibus ir jį paprasčiau prižiūrėti. Taip pat, ypač auginant mažus vaikus, geriau rinktis tamsesnį ar margesnį audinį, grubesnės tekstūros, o ne visiškai vienspalvį ir lygų, šviesų audinį. Šiuo atveju pasitarnautų ir nuimami užvalkalai, kuriuos lengva nuimti ir išskalbti. Žinoma, visada galima rinktis odinę sofą, tačiau jų populiarumas yra smarkiai sumažėjęs – daug jaukiau sėdėti ant minkšto audinio nei ant odos.

Nuimami užvalkalai. Iš praktinės pusės aš rekomenduoju nuimamus užvalkalus, to priežastys paprastos – sutepus galima išskalbti ar nunešti į valyklą, o sugadinus nepataisomai galima užsisakyti iš gamintojo naują užvalkalą. Visa tai galima daryti ir su nenuimamais užvalkalais, tik kaštai jau bus visai kiti.

Sofa „Belora“
Sofa „Belora“
Organizatorių archyvas

Patvarumas Kategorija

iki 5000 dilimo ciklų 0

iki 7000 dilimo ciklų 1

iki 10–12 tūkst. dilimo ciklų 2

iki 15 tūkst. dilimo ciklų 3

iki 18 tūkst. dilimo ciklų 4

iki 20–22 tūkst. dilimo ciklų 5

iki 30–50 tūkst. dilimo ciklų 6

iki 50 tūkst. dilimo ciklų 7

Mano išsaugoti straipsniai