Vienas iš sostinės daugiabučių pastatų pasipuošė keliais šimtais kalėdinių žvaigždžių. Tai bendras Baltijos šalių sostinių projektas, inicijuotas Švedijos mažmeninės baldų prekybos įmonės IKEA.
„Įkvėpimas idėjai atkeliavo iš Skandinavijos šalių tradicijos kalėdiniu laikotarpiu lange uždegti girliandą, šviestuvą ar žvakę. Dabar, kai pandemijos akivaizdoje dar daugiau laiko leidžiame namuose, tampa itin svarbu, kad namų jaukumas ir teikiamas saugumas atsvertų vėsą ir tamsą už lango. Norėdami įkvėpti Lietuvos gyventojus įnešti į namus daugiau šviesos – bendradarbiavome su gyvenamojo namo bendruomene, kurios gyventojų langus IKEA interjero dizaineriai papuošė šviečiančiomis kalėdinėmis žvaigždėmis ir girliandomis“, – sako IKEA rinkodaros vadovė Baltijos šalims Kristina Mažeikytė.
Beveik šimto butų „Delfinu“ vadinamo namo, esančio A. Juozapavičiaus g. 3 Vilniuje, langus iki pat Naujųjų puoš daugiau nei 400 šviečiančių žvaigždžių ir keli šimtai LED girliandų. Toks pat projektas vyksta ir Rygoje bei Taline. Anot K. Mažeikytės, svarbi projekto dalis – aktyvios bendruomenės, susivienijusios į Baltijos šalių projektą. „Iš viso Lietuvoje gautos net 48-ių daugiabučių bendruomenių paraiškos dalyvauti projekte. Tai įrodo, kad galime susivienyti bendro tikslo vardan, palaikyti vieni kitus. Toks priminimas – ypač įkvepiantis šiuo nenuspėjamu metu“, – sako IKEA atstovė.
Anot jos, išsirinkti vieną pastatą lengvą nebuvo, bet sprendimą lėmė namo lokacija atsižvelgiant į tai, kad kuo daugiau akių mieste galėtų džiaugtis reginiu, bei, žinoma, paties namo gyventojų skaičius.
„IKEA atliktas Kalėdinis tyrimas rodo, kad tradicija puošti namus Kalėdoms gaji daugiau nei pusės – 57 proc. – šalies gyventojų namuose. Ši tradicija dar svarbesnė šiemet, kai šviesos reikia kaip niekada anksčiau. Šviestuvai atranką laimėjusio namo gyventojų languose – ikoninės IKEA kalėdinės žvaigždės. Tai ne tik jaukią šviesą skleidžianti namuose, bet ir patraukianti dėmesį iš lauko pusės dekoracija, o svarbiausia – prieinama daugeliui”, – sako K. Mažeikytė.
Sutapo su 15-uoju pastato gimtadieniu
Daugiabučio Neries pakrantėje bendrijos pirmininkė Jolita Malinauskaitė sako, kad laimėjimas projekto atrankoje – kartu ir dovana namo gyventojams 15-ojo gimtadienio proga. Ji pasakoja, kad 44 m aukščio namas „Delfinu“ pavadintas todėl, kad jo pirmtakas yra pirčių ir baseino kompleksas „Delfinas“. „Daugiabučio bendrija turi logotipą, kuriame vaizduojamas delfinas su langų karūnėle, nes pastatas išsiskiria daugybe langų. Logotipas net pateko į Gineso rekordų pripažintos, didžiausios delfinų kolekcijos pasaulyje savininkės, vilnietės Aušros Šaltenytės kolekciją“, – sako J. Malinauskaitė.
Apibūdindama namo bendruomenę, pirmininkė sako, kad gyvendami pačiame Vilniaus centre „delfiniečiai“ yra kūrybiški, modernūs, bet kartu gerbiantys šalies istoriją, reiklūs sau bei savo aplinkai, tad nuolat puoselėja savo būstą. Todėl projekto idėja papuošti savo namus šviečiančiomis kalėdinėmis dekoracijomis ir kartu taip džiuginti praeivių akis – itin organiškai tiko daugiabučio gyventojams.
Pasak jos, jauki žvaigždžių šviesa namo gyventojų languose kalėdiniu laikotarpiu primins: turime būti drauge, susivienyti ir savo stipriosiomis pusėmis papildyti vieni kitus, bei nepamiršti džiaugtis smulkmenomis kasdienybėje. Namo bendruomenė – pagarbos vienas kitam ir bendruomeniškumo įkvėpimas.
„Gyvenimas daugiabutyje yra puiki galimybė vertinti ir gerbti kitą. Po vienu stogu ne tik gyvena, bet ir draugiškai sutaria žmonės iš skirtingų šalių – ne tik Lietuvos, bet ir Ukrainos, Rusijos, Švedijos, D. Britanijos, Liuksemburgo, Rumunijos, Italijos, Gruzijos ir kt. Pavyzdžiui, jau tradicija tapo švęsti Pasaulinę kaimynų dieną, kartais drauge pavakarieniauti ir pan.“ , – pasakoja namo pirmininkė.
Apie projektą
Dar vasarą IKEA kaimynus kvietė vienytis ir dalyvauti atrankoje, paskelbusi, kad šimtais kalėdinių žvaigždžių ir girliandų nemokamai papuoš vieną daugiabutį Vilniuje. Dekoracijos liks namo gyventojams. Namui papuošti naudojamos energiją itin taupančios LED lemputės ir girliandos – šviesos diodai LED suvartoja 85 proc. mažiau elektros ir šviečia 10 kartų ilgiau nei kaitinamosios lemputės.