53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Ekspertai pataria: kokias grindis rinktis 2017-aisiais?

Ekspertai pataria: kokias grindis rinktis 2017-aisiais?

Interjero formavimui pastaraisiais metais lietuviai dėmesio skiria daugiau nei bet kada anksčiau. Kiekvienam įsirengiančiam būstą rūpi, kad jis būtų ne tik jaukus, patogus, bet ir stilingas, atitiktų vyraujančias tendencijas. Vienas svarbiausių interjero elementų – grindys. Žmonės, ieškantys ilgaamžio, kokybiško ir stilingo sprendimo, vis dažniau renkasi medines grindis. Specialistai dalijasi įžvalgomis, kokios medinių grindų tendencijos vyrauja pasaulyje ir kas 2017-aisiais atkeliaus į Lietuvą.

Architektūros ir interjero dizaino studijos „Toota“ vadovė Justė Žibūdienė pastebi, kad lietuvių požiūris į grindis, palyginus su kitų Europos šalių gyventojais, yra konservatyvesnis, pas mus mados keičiasi lėčiau ir atkeliauja šiek tiek vėliau: „Dažniausiai nuo kitų pasaulio šalių šiek tiek atsiliekame – tai, kas ten vertinama kaip jau išeinanti tendencija, Lietuvoje tik „įsivažiuoja“. Kita vertus, tai galima vertinti kaip praktiškumą – esame linkę rinktis laiko patikrintas, kokybiškas grindis. Ne paslaptis, kad ir kainos atžvilgiu klasikiniai sprendimai yra pigesni už nestandartinius.“

Nepaisant gana konservatyvaus ir praktiško požiūrio, mados neabejotinai turi įtakos lietuvių grindų pasirinkimui. „Šiuo metu ypač didelę įtaką „grindų madoms“ Lietuvoje turi skandinavų dizaino sprendimai, išstūmę anksčiau dominavusias italų madas, – teigia išskirtinio dizaino medines grindis gaminančios įmonės „Bonum Wood“ atstovas Rytis Nemanis. – Pavyzdžiui, nuo 2014 m. vidurio labai stipriai išaugo tamsiai pilkų atspalvių paklausa. Ji išsilaikė beveik iki 2015 m. pabaigos, o šiais metais perkamiausios buvo švelnių, ramių, balintos kavos, karamelės, gintarinių atspalvių grindys. Ypač populiarus pasirinkimas – balintas ąžuolas, o antra vieta atitektų natūralaus ąžuolo spalvos parketlentėms.“

Specialistai plačiau pasakoja apie Lietuvoje įsitvirtinusius ar dar tik atkeliaujančias tendencijas ir pataria, į ką verta atkreipti dėmesį medines grindis renkantis nuosavam būstui ar biurui.

Atgimsta spalvos. Architektė J. Žibūdienė pritaria, kad Lietuvoje šiais metais interjeruose dominavo šviesios grindų spalvos, tačiau stebint užsienio šalių tendencijas, ateinančiais metais galima prognozuoti didesnę spalvinę įvairovę. Šiuo metu užsienyje pastebimas riešuto ir kitų raudonų atspalvių medienos atgimimas. Madinga naujovė – dažytos ir net skirtingų atspalvių grindys, kai kiekviena lenta dažoma kitokia spalva.

Grįžta eglutės tipo grindys. Pasak R. Nemanio, Lietuvoje ypač sparčiai populiarėjantis pasirinkimas – eglutės tipo grindys. Norintys tokias grindis pritaikyti moderniame interjere, renkasi netradicines spalvas, platesnes lentas arba kloti jas nestandartiniu būdu. Vietoje tradicinio „prancūziško“ ar „prasilenkiančio“ rašto, kai lentos jungiamos 45 arba 90 laipsnių kampu, vis dažniau pasirenkami neįprasti lentų klojimo kampai, leidžiantys išgauti išskirtinius grindų raštus.

Dominuoja natūralumas. Šiais metais buvo populiaru viskas, kas išryškina medžio natūralumą: atsisakoma idealiai atrinktų, visiškai lygių lentų, jos vertinamos kaip „negyvos“, „nenatūralios“, o vietoje jų renkamasi šakomis margintas parketlentes. Du sparčiai populiarėjantys specialūs parketlenčių paviršiaus apdirbimo būdai: „bangelių“ įspaudimas ar išraižymas medyje ir „gilus šukavimas“. Šukavimas ne tik išryškina natūralų lentų raštą, bet ir padaro jas atsparesnes dėvėjimuisi, nes jo metu būna pašalinamas viršutinis, lengviausiai pažeidžiamas medienos sluoksnis. Natūraliai atrodančių grindų užbaigimui įprastai pasirenkamas alyvavimas, o ne lakavimas. Manoma, kad ateinančiais metais ši tendencija tik stiprės.

Medžio masyvą išstumia daugiasluoksnės parketlentės. R. Nemanis pastebi, kad kiekvienais metais užsakoma vis mažiau medžio masyvo grindų. Jas keičia klijuotos, daugiasluoksnės grindys, kurios ilgaamžiškumu nenusileidžia pirmtakui, tačiau yra lengviau klojamos, o svarbiausia, kitaip nei masyvas – tinkamos grindiniam šildymui. Pasak specialisto, ilgainiui medžio masyvo grindys bus naudojamos tik kultūros paveldo objektuose, siekiant kuo labiau atkurti autentišką to meto interjerą.

Grindų apvadai derinami prie sienų, o ne prie grindų. Grindjuosčių tendencijos Lietuvoje kinta daug sparčiau nei pačių grindų: 2016 m. plačiai paplitusias iš medžio plaušo pagamintas (MDF) grindjuostes išstūmė mediniai apvadai, visiškai sutampantys su grindų paviršiumi. Prognozuojama, kad 2017-aisiais grindjuostės jau bus derinamos prie sienų spalvų. Atsižvelgiant į šią tendenciją, grindų gamintojai siūlo naują sprendimą – medines grindjuostes, kurias galima nudažyti bet kokia norima spalva. Moderniuose interjeruose rekomenduojama montuoti kuo siauresnes ir mažiau pastebimas grindjuostes.

Mano išsaugoti straipsniai