Pailgėjus tamsiems vakarams, laikas pasidomėti, kaip namuose sukurti komfortišką ir praktišką apšvietimą. Juolab kad gamintojai ir interjerų kūrėjai siūlo dizaino sprendimų, šviestuvus paverčiančių tikrais dekoro akcentais.
Nuotraukos – gamintojų, „Vida Press“ ir Leono Garbačausko.
Po kupolu
Įprastai didelio mastelio kupolo formos šviestuvai komponuojami virš plataus valgomojo stalo. Tačiau tai nėra neginčijama taisyklė. Milžiniškas gaubtas, nuleistas žemai virš staliuko šalia sofos, sukuria savotišką šviesos kompoziciją, o žemyn sklindantis platus šviesos srautas pripildo svetainę jaukios prieblandos.
Atkreipkite dėmesį
Kurkite interjero intrigą šmaikščiais dizaino objektais, jau tampančiais dizaino klasika. Štai kad ir daug triukšmo sukėlę Philippeʼo Starcko darbai – jis 2005 m. gamintojui „Flos“ sukūrė šviestuvų, kurių stovai padengti auksu ir primena šaunamuosius ginklus, kolekciją.
Multišviesa
Originalus sprendimas – įvairių formų, dizaino ir net skirtingos paskirties šviestuvų gaubtai, surinkti vienoje kompozicijoje, kurią jungia ta pati balta spalva, atrodo dinamiškai ir žaismingai. Panašų išskirtinį namų akcentą galima pamėginti sukurti patiems – tereikės keletą skirtingų gaubtų nudažyti viena spalva. Geriausiai tam tinka purškiamieji šilumai atsparūs dažai.
Pasiimk kartu
Prieš keletą dešimtmečių žmonės, eidami iš vieno kambario į kitą, nešdavosi žvakę. Dabar viskas daug paprasčiau. Net jei nenorite naudoti bendrojo apšvietimo, gamintojai siūlo daugybę modelių nešiojamų šviestuvų, pakraunamų per USB jungtį ar baterijomis. Nedidelį stilingą šviestuvėlį galima pasidėti ten, kur reikia, – ant sofos atlošo dirbant su kompiuteriu, ant stalelio prie miegamojo lovos ar nusinešti į virtuvę einant pasidaryti arbatos. Dar patogiau, kad šviestuvo gaubtą galima pakreipti taip, kad šviesa kristų norima kryptimi.
Prieskonių vazonas
Konceptualus ispanų studijos „Benditas“ sukurtas šviestuvas „Brot“ sujungia interjero dizainą ir maisto gaminimą. Lakoniškos formos keraminis gaubtas suprojektuotas taip, kad apatiniame šviestuvo „dubenėlyje“ būtų galima auginti prieskoninių augalų daigus. Ir jiems labai padeda iš viršutinio gaubto sklindanti šviesa ir, žinoma, šiluma. O ir vaizdas tikrai traukia akį.
Aukštyn kojom
Savo formomis standartinį darbo stalo šviestuvą primenantys šviestuvai, aukštyn kojomis pritvirtinti prie lubų, – ne vien patraukiantys dėmesį netikėtu dizaino sprendimu, bet ir labai funkcionalūs. Jų aukštį ir šviesos sklidimo kryptį galima nesunkiai reguliuoti, tad šviesą nukreipsite kaip tik ten, kur labiausiai reikia. Dėl dizaino klausimų taip pat nekyla – tai gali būti taiklus pasirinkimas industrinio, vintažinio stiliaus interjerams ar loftams, pridėsiantis trūkstamą „vyšnaitę ant torto“.
Minimalu ir praktiška
Stora ilga ašutinė virvė, grubus metalinis kablys ir paprasta lemputė – kartais originaliam šviesos dizaino objektui užtenka tik tiek. Tačiau tokio tipo šviestuvų idėja kur kas platesnė – ilgą virvę galima suraizgyti pagal savo poreikius, suteikiant vis kitą formą, arba tiesiog nuleisti ant grindų. Tad panaudojimo galimybių daugybė, ir kaskart vis keičiasi šviestuvo įvaizdis.
Metalo amžius
Lietuvių dizainerių studijos „Vamzdiec Pipiec“ iš metalinių vamzdžių sukurtas industrinio stiliaus šviestuvas susieja grubias pramonines medžiagas bei formas ir praktiškumą. Tai gali būti žaismingas pasirinkimas mėgstantiems stebinti ir išsiskirti. Bus dar įdomiau, jei pamėginsite susimeistrauti tokį šviestuvą patys.
Užpildyti, bet neužgožti
Interjero dizaino projektuose šviestuvams priskiriama ne tik tiesioginė paskirtis – apšviesti, puošti interjerą, bet ir koreguoti erdvių proporcijas. Palyginti siaurame ir labai aukštame valgomajame įkomponuoti įspūdingi didelio mastelio, tačiau ažūrinės faktūros šviestuvai vizualiai užpildo aukštą erdvę virš stalo, tačiau jos neužgožia, leidžia sklisti natūraliai dienos šviesai pro didelius langus.
Bareljefas
Įspūdingo dizaino šviestuvas atrodo tarsi gipso lipdinys: įkomponuotas ant baltos sienos jis tarsi klasikinis šviečiantis bareljefas suteikia interjerui išraiškingumo, originalumo ir sąmojo.
Šviečianti lentyna
Praktiškas naktinio staliuko variantas – su apšviestu paviršiumi. Net kelios vieno baldo funkcijos: šviečianti lentyna suteiks pakankamai šviesos, jei lovoje mėgstate naršyti kompiuteriu, sukurs komfortišką atmosferą žiūrint televizorių, be to, ant jos patogu pasidėti laikrodį, knygą ar telefoną.
Kaktusai
Vietoj augalų, kuriuos reikia prižiūrėti ir jais rūpintis, kad nenuvystų, galima rinktis ir tokią žaismingą šviečiančių kaktusų kompoziciją. Tai ir originali dekoracija, ir jaukią šviesią skleidžiantis šviestuvas. Jie ypač pravers ten, kur tikriems kaktusams augti trūksta šviesos – kad ir vonios kambaryje.
Mėnulio užtemimas
Apšvietimas vonios kambaryje, ypač – prie veidrodžio, turi būti projektuojamas kruopščiai ir tinkamai. Dizaineriai siūlo originalų sprendimą – apšvietimą paversti interjero dizaino objektu. Už didžiulio apskrito veidrodžio sumontuotas LED apšvietimas ne tik skleidžia tinkamą šviesą, bet ir sukuria mistinį Mėnulio užtemimo įspūdį.
Neišmesti – panaudoti
Vis garsiau skambant tvaraus gyvenimo idėjoms, dizaineriai ieško būdų interjero objektams naudoti medžiagas, skirtas perdirbti. Arba jas perdirbti kuriant. Puikus pavyzdys – originalūs iš nebereikalingo kartono suformuoti šviestuvai. Nusižiūrėkite! Panašių idėjų galite pritaikyti ir savo namuose, juk būti ekologiškiems – madinga.
Pasidaryk pats
Užtrauktukai
Senam nusibodusiam naktiniam šviestuvui galite patys suteikti naują – įdomesnį – įvaizdį: dekoruokite jį užtrauktukais. Nebūtina pirkti jų naujų – tiks „pasiskolinti“ iš nebenešiojamų drabužių, jei bus skirtingų spalvų – dar įdomiau. Nuimkite audinį nuo šviestuvo gaubto rėmo, perkirpkite tose vietose, kur siūsite užtrauktukus, prisiūkite ir užsekite. Svarbu tiksliai pamatuoti, kad gaubtas atitiktų rėmo dydį. Galite naudoti ir ne tą patį audinį – tuomet reikės išsikirpti tikslios formos iškarpą. Ją galite matuoti pagal senojo gaubto audinį.