ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS

Avokadų gerbėjams: 10 žingsnių, kaip namuose išauginti avokado medį

Malonaus skonio ir maistingi, avokadai neatsiejama sveikos mitybos dalis, nesvarbu, kalbėtume apie gvakamolės padažą ar salotas. Galbūt Lietuvos sąlygomis pačių vaisių subrandinti ir nepavyks, bet patys užsiauginti avokado medį namie tikrai galite. Tai neįtikėtinai paprasta, o medelis išties išvaizdus ir papuoš namų interjerą. Štai 10 paprastų žingsnių, kaip išauginti avokadą iš jo kauliuko.

1 žingsnis: neįpjovę avokado kauliuko, švariai nuplaukite ir atskirkite visą avokado vaisių. Patariama pamirkyti kauliuką kelias minutes vandenyje, tačiau nenuimkite rudos žievelės aplink kauliuką.

2 žingsnis: visi avokado kauliukai, nors jie ir nėra tobulos apvalios formos, turi apatinę ir viršutinę puses. Iš apačios augs šaknys, o iš viršutinės dalies augs daigas. Viršutinė dalis pasižymi šiek tiek labiau išsikišusiu galu, o apatinė priešingai, yra plokštesnė. Svarbu apačią panardinti į vandenį, kad šaknys pradėtų švelniai dygti.

3 žingsnis: įsmeikite 4 dantų krapštukus į viršutinę avokado sėklos dalį. Įsitikinkite, jog įsmeigėte krapštuką į apačią. Įsprauskite dantų krapštukus stipriai, nes jie leis jums patalpinti dalį avokado į vandenį, kol likusi vaisiaus dalis kabos virš stiklinės.

Avokado kaulas
Avokado kaulas
mygarden.com

4 žingsnis: pastatykite stiklinę su pusiau į vandenį pamerktu avokadu į saulėtą vietą. Naudokite peršviečiamą stiklinę, kad galėtumėte stebėti kaip auga šaknys. Nepamirškite pakeisti vandens, kad neišsivystytų pelėsiai, bakterijos ir grybelis. Galite jį keisti arba kas dieną, arba kaip patariama, kas 5 – 7 dienas.

5 žingsnis: dažniausiai prireikia 8 savaičių, kol išdygsta daigai, nors kai kur teigiama, kad užtenka ir 2 – 4 savaičių. Geriausia išlikti kantriais ir stebėti daigų augimą. Pirma nusilups ruda sėklos žievelė, kai kauliuko viršutinė dalis ims džiūti, ten, kur buvo įsmeigtas krapštukas. Šis įskilimas plėsis iki pat apačios, ir mažytė šaknis ims dygti. Ji vis augs ir stiprės, kol pamatysite daigelį, užaugusį avokado kauliuko viršūnėje. Nepamiškite laikyti šios šaknies nuolat panardintos, nes kitaip tai reikš jūsų augalo mirtį.

6 žingsnis: kai kotelis pasieks 16 – 17 cm ilgį, nupjaukite apie 8 cm, kad jis greičiau augtų. Panardinkite augalą į humusu prisotintą indą. Prieš padėdami atgal į saulėtą vietą, įsitikinkite, kad viršutinę sėklos dalį paliksite neuždengtą.

Avokado medis
Avokado medis
Shutterstock nuotr.

7 žingsnis: prieš sodindami avokadą turite žinoti, jog dirvožemis visada turi būti drėgnas. Jei pastebėsite gelsvus lapus, tai ženklas, kad padauginote vandens. Neverta pernelyg jaudintis. Leiskite augalui įsisavinti vandenį ir, kai jis išdžius, vėl pradėkite laistyti.

8 žingsnis: tam, kad augalas išaugtų didesnis, nugnybkite po du lapelius iš viršaus. Tai galite pradėti daryti, kai kotas bus apie 31 cm aukščio. Kaskart išdygus papildomiems 15 cm, pakartokite procedūrą.

9 žingsnis: jei aptiksite kenkėjų, tokių kaip amarai. Nuplaukite juos nuo avokado. Tai galite padaryti purkšdami arba švelniai plaudami žarna. Kai ant augalo nebeliks kenkėjų, papurkšite avokado medį keliais lašais vandens, maišyto su indų plovikliu ir šaukšteliu aliejaus. Po 4 – 5 dienų patikrinkite, ar vėl neatsirado vabalų. Jei prireiks, papurkšite dar kartą.

10 žingsnis: rudenį ar žiemą atvėsus orams, laikykite avokado medį viduje, kad jis neužšaltų. Ir štai – turite savo avokado medį. Po kelių metų jis ims duoti vaisių. Kartais kai kurie medžiai išaugina vaisius tik po 15 metų, o kai kurie neišaugina niekada. Net jeigu tas avokadas, kuri pirkote parduotuvėje ir iš kurio vėliau išauginote šį medį, buvo neįtikėtinai skanus, nesitikėkite, kad šio medžio vaisiai bus tokie patys. Natūraliai išauginti avokadai būna kitokie. Galite vienu metu auginti kelis avokado medžius, kad paskatintumėte apdulkinimą ir taip užtikrintumėte, kad vaisiai sėkmingai augs.

Mano išsaugoti straipsniai