53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Terasa privačiame būste – įrengimo ir apželdinimo subtilybės

Terasa privačiame būste – įrengimo ir apželdinimo subtilybės

Šiandien daugelis miestiečių svajoja apie būstą su nuosavu jaukiu kiemeliu – tai jau nebėra vien užmiesčio namų ar kotedžo gyventojų privilegija. Juk malonu turėti nedidelį žemės plotelį, kuriame galima leisti laiką įvairiu paros metu. Apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ įkūrėja Lina Liubertaitė pasidalijo idėjomis, kaip šį plotą įsirengti, kad jis būtų ir funkcionalus, ir gražus.

Svarbiausi terasos įrengimo aspektai

Įsirengti terasą L. Liubertaitė pataria nuo pagrindinės – valgomojo – zonos suplanavimo. Stalas ar stalelis, kėdės, krėslai ar suoliukas – viskas, ko reikia, kad terasoje būtų smagu leisti laiką, užkandžiauti ar žiūrint į saulėtekį gerti ryto kavą. Įrengiant šią zoną svarbiausia užtikrinti, kad liktų pakankamai erdvės praėjimui, o kėdes galėtumėte laisvai atitraukti nuo stalo. Taigi, pirmas žingsnis turėtų būti valgomojo zona, o kiti elementai toliau kuriami aplink ją.

Terasos baldų, aksesuarų spalvos turi derėti tarpusavyje, tad geriausia išsirinkti jums patinkančių spalvų paletę ir jos laikytis. Juk norite, kad terasa būtų ne tik patogi, bet ir jauki. Jūsų pasirinktos spalvos turi atsikartoti balduose, aksesuaruose, vazonuose, užuolaidose, netgi gėlėse – taip išvengsite spalvų maišalynės.  

Jeigu terasa yra pietinėje pusėje, kur ištisai spigina saulė, reikia ieškoti sprendimų, leisiančių maloniai jaustis net ir esant intensyviam spinduliavimui. Prisidengti nuo saulės galima ne tik tradiciniais sprendimais – skėčiais ar nuleidžiamomis markizėmis, bet ir įdomesniais – pavyzdžiui, širmomis. Jeigu terasa nedidelė ir nėra galimybės įrengti žaliąją zoną, rekomenduojama kurti vertikalaus želdinimo konstrukcijas, panaudoti vijoklinius augalus. Tokia natūrali širma gerai sulaikys saulės spindulius.

Shutterstock

Lodžijose ar įstiklintose terasose galima naudoti tas pačias įrengimo medžiagas, baldus, dangas, kaip ir vidaus erdvėse. Specialistė tokiose terasose taip pat siūlo pakabinti užuolaidas, kurios ne tik apsaugo nuo karščio, bet ir sukuria namų jaukumą, rekomenduoja puošti sienas paveikslais.

Jei terasa atvira, jos danga turi būti atspari oro sąlygoms. Tam puikiai tinka termiškai apdorotos natūralios medienos arba medžio ir plastiko kompozito terasinės lentos. Įdomus niuansas – aukštos kokybės pastarosios lentos kainuoja tiek pat, kiek medinės, tad verta pagalvoti, kas geriau. Dar vienas puikus sprendimas – išklijuoti terasos grindis akmens masės plytelėmis. Jos yra atsparios lietui ir nepalankioms oro sąlygoms.

Augalų pasirinkimas bei priežiūra

Augalai – labai svarbi terasos puošmena. Tačiau juos rinkti L. Liubertaitė pataria tik tada, kai pagrindinė zona jau įrengta. Be to, juos galima keisti kasmet, taip sukuriant vis naujas kompozicijas.

Prieš apželdinant terasą, reikėtų atsižvelgti į tai, kurioje pusėje ji yra. Jeigu pietinėje – rinkitės tokius augalus, kurie pakenčia kaitrą. Pašnekovė taip pat dalijasi patarimais, kaip padėti jiems net ir ekstremaliomis sąlygomis. Vazoniniams augalams drėkinti rekomenduojamos įgėrio granulės, kurios sugeria vandenį, o vėliau palaipsniui atiduoda sukauptą drėgmę. Tokiu būdu ne tik reikia rečiau laistyti, bet ir palaikomas stabilesnis drėgmės režimas, augalas nepatiria didelių svyravimų, tad didėja tikimybė, kad ištvers didelę kaitrą.

Taip pat vazonus būtina mulčiuoti, nes mulčio sluoksniu padengus žemės paviršių, drėgmė ne taip greitai išgaruoja iš vazono. L. Liubertaitė siūlo naudoti pušies žievės mulčią, tamsiai rudą grikių lukštų mulčią ar keramzito granules, kurios paprastai dedamos į vazono dugną kaip drenažas, tačiau gali būti panaudotos ir kaip mulčias.

Shutterstock

Pašnekovė taip pat pataria pietinių terasų savininkams rinktis didesnius vazonus. Mat kuo daugiau vazone vietos, tuo daugiau žemių į jį telpa ir tuo ilgiau išlaikoma drėgmė. Vazonus reikėtų rinktis šviesesnių spalvų, ne juodus, nes pastarieji sugeria šilumą. O ruošiant žemę augalams sodinti, įprastą durpių ir trąšų substratą praturtinti kompostu, apsaugančiu nuo perdžiūvimo.

Šiaurinė terasa, kurią pasiekia mažiau saulės spindulių, augalams gali būti net palankesnė vieta augti nei pietinė – šioje pusėje jiems kur kas mažiau gresia išdžiūvimo problema, reikia gerokai rečiau laistyti. Kita vertus, jeigu terasa beveik visą laiką yra pavėsyje, būtina atidžiai išstudijuoti augalus ir rinktis tokius, kurie gali augti ir šiaurinėje pusėje, pavėsyje.

L. Liubertaitė primena, kad terasose galima auginti ne tik vienmečius, bet ir daugiamečius augalus, kurie yra atsparūs Lietuvos klimato sąlygoms. Bet kokioje augalų kompozicijoje puikiai atrodo įvairių rūšių viksvos, gerai augančios tiek saulėje, tiek pavėsyje. Reikėtų nebijoti eksperimentuoti. Pavyzdžiui, derinant viksvas su įprastomis vienmetėmis gėlėmis, kad ir pelargonijomis, galima sukurti šviežumo, šiuolaikiškumo įspūdį.

Terasą papuoš ir patagoninės verbenos – jos užauga gana aukštos, turi įdomią ažūrinę struktūrą. Iš lepesnių augalų paminėtinos ašuotės – ypač gražus varpinis daugiametis augalas su ilgomis, puriomis šluotelėmis. Jos neišgyvens per žiemą, tačiau pasodinę jas į vazonus džiaugsitės jomis ištisus metus. Apskritai, patariama daugiamečius augalus auginti kaip vienmečius, nebūtinai tikintis, kad jie peržiemos – taip pasirinkimas gerokai padidėja ir galima surasti įdomesnių augalų savo terasai papuošti.

Mano išsaugoti straipsniai