53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Kaip patiems sukurti jaukią oazę balkone

Kaip patiems sukurti jaukią oazę balkone

Kviečiame jaukiai įsikurti neįstiklintame balkone, tarp gėlių… Norintems gyventi jaukiai – balkono dekoravimo idėjos, specialistų patarimai, mūsų parduotuvėse aptinkami dekoro aksesuarai, augalų priežiūros reikmenys.

Konsultuoja UAB „Sodo dizainas“ vadovė Alina Tiriuvienė

Svarbiausi komponavimo principai

Norint balkone sukurti gražią, harmoningą augalų kompoziciją, vertėtų įsidėmėti keletą paprastų taisyklių: pirmiausia – išmokti sau pasakyti „stop“ ir jausti saiką. Kompoziciją reikia kurti, derinti, bet ne statyti viską, ko norisi, ypač jei balkonas nedidelis. Kompozicijos ašis – įspūdingi, gausiai žydintys, stambiažiedžiai augalai: surfinijos, pelargonijos ir pan. Kurdami griežtesnį stilių derinkite ne daugiau nei du skirtingus atspalvius, galite įterpti ir lapinių augalų – jie gražiai kontrastuos su žiedais. Jeigu jums labiau patinka jaukiai netvarkingas, šiek tiek bohemiškas stilius, bus sudėtingiau. Tiktų derinti retesnius, neįprastus augalus, į kompoziciją įmaišyti prieskoninių augalų ar lauko gėlių, rinktis meniškai dekoruotus vazonus. Puikiai tiks ir kambariniai augalai – po žiemos šiek tiek ištįsę, „pavargę“, ištraukti į dienos šviesą jie gali suteikti jaukios netvarkos įspūdį. Tačiau daugeliui labiausiai patinka vadinamasis natūralus stilius, kai balkonas atrodo tvarkingai, bet nenuobodžiai. Pavyzdžiui, ant turėklo pakabintuose loveliuose galima maišyti kad ir penkių rūšių, bent 2–3 spalvų augalus ir dar pridėti šiek tiek lapinių. Kartu sodinkite įprastus ir įdomesnius augalus. Tik svarbu rasti tam tikrą sodinimo tvarką, nuolat pakartoti derinius, kad balkonas iš vidaus ir iš lauko pusės atrodytų tvarkingas, o kompozicija nenuobodi ir vientisa. Visais atvejais nepamainomi yra įvairiausi lapiniai, vadinamieji „foniniai“ augalai – jie suteikia subtilumo, natūralumo, romantiškumo įspūdį.

Nuo pavasario iki rudens

Įprastai balkone želdinami vienmečiai augalai. Jų svarbiausia ir nuostabiausia savybė ta, kad žydi ištisą sezoną – nuo pavasario iki rudens. Tačiau balkone galima auginti ir kvapnius prieskonius, levandas, laurus, citrinmedžius, derinti pelargonijas, verbenas, jurginus ar ramunėles – šie augalai paįvairins gėlių kompoziciją.

1. Surfinijos – gausiai žydintys svyrantieji vadinamieji kaskadiniai augalai, jų būna įvairiausių atspalvių. Surfinijomis galima nebrangiai ir įspūdingai papuošti didelius plotus. Jas reikia kone kasdien gausiai tręšti ir laistyti, ypač jei auga saulėtoje kaitrioje vietoje. Pavėsyje nežydės, neatrodys vešlios. Dažnai neatsparios miltligei ir voratinklinėms erkutėms, todėl patariama profilaktiškai naudoti apsaugos priemones.

Surfinijos

2. Sprigės – aukštyn augantys augalai, labiau tinkami auginti ne itin saulėtoje, pavėsingoje vietoje, nes saulėkaitoje nudega lapai. Kaip ir visus vienmečius augalus, reikia nuolat tręšti.

Sprigės

3. Laipiojančios rožės – itin tinka balkono ar namo sienoms apželdinti. Joms reikalinga atrama, tačiau augalas pats neprisitvirtina – būtina pririšti. Kai kurių veislių laipiojančios rožės žydi dukart per sezoną, o kartais, jei gerai prižiūrimos, – beveik be pertraukos. Reiklios, tad be specialių žinių ir priežiūros neišsiversite, bet nuostabūs žiedai ir aromatas atperka visus rūpesčius. Žiemoti geriausia išnešti į rūsį ar garažą.

Laipiojančios rožės

4. Lobelijos – labai mieli smulkiažiedžiai augalai, be kurių sunku įsivaizduoti vienmečių kompoziciją. Geriausiai auga pavėsingoje vietoje: saulėkaitoje per karšta. Yra augančių tiesiai ir svyrančių. Priežiūra tokia pati – gausiai tręšti ir profilaktiškai purkšti nuo ligų ir kenkėjų.

Lobelijos

5. Celiozijos – vienmetės gėlės, kurių žiedai būna įvairių spalvų ir formų, tarsi plunksnelės ar skiauterės… Mėgsta šilumą ir saulėtą vietą, žydi nuo vidurvasario iki šalnų.

Celiozijos

Baldai

Neįstiklintame balkone geriausiai tiks drėgmei ir saulės spinduliams atsparūs baldai iš plastiko, metalo ar tikmedžio. Jei įsigysite sulankstomus, šiltajam sezonui pasibaigus galėsite nesunkiai išnešti – taip jie tarnaus ilgiau. Kad būtų patogiau, ant baldų padėkite minkštų sėdimųjų pagalvėlių – lietui lyjant jas taip pat galima įnešti į kambarį.

 

Sulankstoma tikmedžio kėdė, „Alan Deko“

 

Kėdės pagalvėlė, „Jysk“

Vazonai

Sodo prekių parduotuvėse ir didžiuosiuose prekybos tinkluose galima rasti specialių vazonų, pritaikytų kabinti ant balkonų turėklų. Tai ypač patogus sprendimas, padedantis kurti gražią balkono augalų kompoziciją.

 

Plastikinis vazonas, tinkamas tvirtinti ant turėklo, „Schetelig Lit“

 

Pakabinamasis metalinis vazonas, 4 spalvų, www.ikeabaldai.com

 

Pakabinamasis cinkuotas lovelis, www.ikeabaldai.com.

Gėlių stovai

Balkono augalų kompozicijos aukštingumą padės suderinti įvairūs gėlių stovai – juos derinkite prie pasirinktos augalų kompozicijos stiliaus ir balkono baldų. Didelius ir sunkius vazonus patogu statyti ant specialių padėklų su ratukais – galėsite lengvai keisti jų vietą.

Metalinis vazono padėklas, „Prisma“.

 

Metalinis stovas, „Schetelig Lit“

 

Rotango stovas, „Alan Deko“

Romanetės
Ankstesnis
Romanetės
Mano išsaugoti straipsniai