Spynų gamintojai nuolat tobulina savo gaminius, kad jų neįveiktų įsilaužėliai. Šie, savo ruožtu, patobulinimus perkanda. Akivaizdu, kad neįveikiamų spynų niekada nebus, tačiau yra užraktų, turinčių aukštą saugumo klasę. Tokiems išlaužti tiesiog reikia per daug laiko ir vagys jų vengia. Perkant spyną, reikėtų nepamiršti, kad ji bus naudojama ne vienerius metus, įstačius prastą spyną į geras duris kitą įstatyti į tas pačias duris praktiškai nebeįmanoma. Spynų pardavėjai pastebi, kad žmonės prieš dešimtmetį masiškai pirko turkiškas spynas, vėliau perėjo prie itališkų, čekiškų. Šiuo metu patikimiausiais gamintojais laikomi europiečiai.
Patikima spyna – sertifikuota
Renkantis spyną, reikia žiūrėti, kad ji atitiktų tam tikrus parametrus. Šiuo metu Europos šalys yra perėjusios prie spynų klasifikavimo pagal bendruosius Europos standartus.
Standartas LST EN 1303 apibrėžia spynų rakinimo šerdžių / cilindrų saugumo lygius (yra 5 saugumo klasės), o standartas LST EN 12209 – spynų korpusų saugumo lygius (yra 7 saugumo klasės). Kuo aukštesnė kategorija, tuo ilgiau užtrunka spyną įveikti, tuo ji saugesnė. Pavyzdžiui, įveikti geriausią 7 kategorijos spyną užtrunka 21 minutę, mažiausios kategorijos – vos keletą minučių, o gal ir dar mažiau.
Pagrindinės charakteristikos
Šių dienų vagys spyną bando įveikti be gręžimų, o ją paprasčiausiai gražiai atrakindami. Anot specialistų, aukščiausios kategorijos spynų įsibrovėliai taip pat ne atrakina, o jas gręžia. Lietuvoje įprastai į duris dedamos dvi spynos, veikiančios skirtingais principais.
Pagrindinė spyna turėtų būti cilindrinė, kurią kasdien ir dažnai naudoti turi būti patogu. Papildomą spyną, skirtą saugumo padidinimui, siūloma rinktis plokštelinę. Rekomenduojamas atstumas tarp abiejų spynų liežuvėlių centrų – 40 cm.
Labai svarbu, kad rakto ruošinio nebūtų galima įsigyti bet kur. Laikinai paėmus jūsų raktą nebus galima pasidaryti kopijos. Pametus raktą, yra galimybė perkoduoti cilindrą. Paprasti raktai, kurių dublikatus galima pasidaryti bet kur, nėra saugūs.
Renkantis liežuvėlį reikėtų daugiau domėtis ne jo forma, o medžiaga. Liežuvėlis gali būti didelis, tačiau padarytas iš lengvo metalo, kuris gana lengvai subyrės. Liežuvėlį turėtų sudaryti 3 atskiri grūdinto plieno sluoksniai. Naudinga papildoma apsauga – viduje esantys ir pjaunant besisukantys rutuliukai.
Spynos – tik iš specializuotų pardavėjų
Spyna turi būti perkama specializuotoje įmonėje, turinčioje ilgametę patirtį, tradicijas ir garantuojančią aptarnavimą, o ne turguje ar įtartinoje parduotuvėje. Be to, nereiktų pirkti spynos čia ir dabar. Spyna – ilgalaikė investicija į saugumą, turinti patikimai tarnauti 10–15 metų, todėl vertėtų pasitarti su kelių įmonių atstovais ir tik tada priimti sprendimą, kur ir kokią spyną pirkti. Besirūpinantiems tinkama namų apsauga, geriausia dairytis į spynas, priklausančias 4 ir aukštesnei kategorijoms. Tokios vadinamos vidutinio saugumo spynomis.
Spynų gamintojai pataria namų apsaugai netaupyti, o į ją investuoti, nes spyną naudosite ne vienerius metus. Skaičiuojama, kad pagrindinės, viršutinės spynos, kuri dažniausiai būna su kaiščiais, kaina prasideda nuo 80 litų (nesertifikuota spyna) ir siekia 500–600 litų (sertifikuotos spynos). Tuo tarpu apatinė spyna yra daugiau patogumo reikalas ir jos kaina vyrauja nuo 80 litų (nesertifikuotos spynos) iki 800 litų (sertifikuotos spynos). Žinoma, gerą, ne tokią prabangią spyną galima įsigyti ir už 300–400 litų. Spynos montavimas turėtų būti patikėtas specialistams, kurie pakonsultuos ir suprojektuos patogias, saugias ir ilgaamžes spynas.