53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Populiariausi klausimai

Populiariausi klausimai, kylantys prieš montuojant radiatorius atsako specialistas

Vasaros metu namie vyksta daug remonto darbų. Vieni iš jų gali būti radiatorių statymas, montavimas. Į dažniausiai bekylančius klausimus atsako UAB „Vilpra“ specialistas Ričardas Strumila.

1. Kas geriau radiatoriai ar grindinis šildymas?

Šilumos siurbliams tinka tiktai žematemperatūrės šildymo sistemos (grindinis šildymas ir/ar specialiai parinkti didesnio ploto radiatoriai). Norėdami maksimaliai sumažinti sąnaudas elektrai, geriausia kuo didesniame namo plote įsirengti grindinį šildymą, nes tokiu būdu jūs pasieksite maksimalų šilumos siurblio naudingo veikimo koeficientą, kadangi temperatūra šildymui bus keliama iki 40˚C (NK 4,3-4,6). Net ir specialiai geoterminiam šildymui sukomplektuotiems radiatoriams temperatūra būtų keliama iki 60 ˚C, tad ir naudingumo koeficientas bus žymiai mažesnis (NK 2,7-2,9), o išlaidos šildymui bus gerokai didesnės.

2. Geriau bandyti keisti radiatorius pačiam ar kreiptis į specialistą?

Individualiame name radiatorių pakeitimui ypatingų reikalavimų nėra, tik svarbu tinkamai parinkti radiatorių dydį, kad neišbalansuotumėt visos namo šildymo sistemos ir galėtumėt palaikyti tinkamą patalpų temperatūrą šildymo sezono metu.

Daugiabučiuose namuose patiems keisti radiatorių draudžiama. Rekomenduojame visada kreiptis į specialistus, kad darbai būtų atlikti kokybiškai ir ateityje nekiltų problemų dėl blogos šilumnešio cirkuliacijos ar galimo patalpų užliejimo.

3. Kokie yra reikalavimai, norint pakeisti radiatorių?

Daugiabučio namo patalpų savininkas, pageidaujantis pertvarkyti buto ir kitų patalpų šildymo sistemą (pakeisti šildymo prietaisus, panaikinti šildymo prietaisą rekonstruojant (sujungiant) patalpas, ar perkelti ant kitos sienos ir kt.), turi kreiptis į šilumos energiją tiekiančią įmonę ir pateikti raštišką prašymą dėl techninių sąlygų gavimo. Pagal gautas technines sąlygas paruošti techninį darbo projektą.

Projektuoti gali specializuota organizacija arba asmenys, turintys tiems darbams kvalifikacijos atestatą. Paruoštą techninį darbo projektą pritarimui pateikti namo administratoriui (bendrijos pirmininkui) ir energiją tiekiančiai įmonei. Šiuos darbus gali atlikti specializuota organizacija arba asmenys, turintys tiems darbams kvalifikacijos atestatus. Pabaigus buto ir kitų patalpų šildymo sistemos pertvarkymą, darbus priduoti namo administratoriui (bendrijos pirmininkui), šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojui.

4. Ar tai yra efektyviausias būdas apšildyti būstą?

Radiatorinis šildymas labiausiai paplitęs patalpų šildymo būdas. Daugiabučiuose namuose tai efektyviausias patalpų šildymo būdas. Individualiuose namuose galima naudoti ir kitus šildymo būdus, ypač jei naudojama alternatyvios energijos šildymo prietaisai.

5. Kokios yra radiatorių rūšys?

Lietuvoje dažniausiai naudojami plieniniai, aliuminio lydinio ir ketiniai radiatoriai. Pagal pajungimo būdą radiatoriai yra šoninio arba apatinio tipo.

6. Kuo jos skiriasi?

Plieniniai radiatoriai gali būti skirtingi pagal gylį (viengubi dvigubi, trigubi), pagal aukštį (200, 300, 400, 500 600, 900 mm), pagal ilgį ( nuo 40 cm iki 3 metrų).

Aliumininiai radiatoriai yra geresni šilumos laidininkai negu plieniniai radiatoriai. Šių radiatorių paviršius yra lygus, todėl juos lengva valyti, yra praktiški, maži šilumos nuostoliai. Tokie radiatoriai renkami iš sekcijų, todėl ilgis neribojamas.

7. Kas padeda efektyviausiai apšildyti būstą ir sutaupyti?

Labiausiai taupyti padeda sumontuoti termoreguliavimo ir sistemos balansavimo prietaisai.

8. Kuo pasižymi renovacinai radiatoriai?

Pagrindinis renovacinių radiatorių privalumas – atstumas tarp pajungimo centrų 500 mm. Tai leidžia nuėmus seno tipo ketinį ar plieninį radiatorių sumontuoti naują nekeičiant vamzdyno.

9. Kokios grėsmės kyla turint namie radiatorių?

Pagrindinis pavojus – skysčio pratekėjimas.

10. Ar norint sumažinti radiatorių, pakeisti jo vietą, tai reikia derinti su kaimynais?

Derinti reikia ne su kaimynais, o su namo administratoriumi(bendrijos pirmininku) ir šildymo ir karšto vandens sistemų prižiūrėtojais.


Jei turite klausimų apie radiatorius, rašykite: manonamai@delfi.lt

Mano išsaugoti straipsniai