Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip teisingai valyti minkštus baldus
Kaip teisingai valyti minkštus baldus / Pexels nuotr.

Ekspertų rekomendacijos, kaip išvengti klaidų valant baldus

Minkštųjų baldų audiniai, kaip ir daugelis namų paviršių, yra linkę susitepti. Tačiau, jei stalą vienu pabraukimu galite nuvalyti šluoste, o nuvalyti ant medinių fotelio ranktūrių esančias išdžiūti spėjusias dėmes taip pat nėra didelė problema, baldų audiniai yra labiau linkę sugerti įvairius nešvarumus. Įvykus nedideliam incidentui, ar tiesiog pastebėjus, kad audinys jau nebe toks švarus, koks buvo, dažnas pradeda mąstyti, kaip, išlaikant estetišką baldų išvaizdą, išvalyti audinius. Į ką reikėtų atkreipti dėmesį, pasakoja ManoNamai.lt kalbinti ekspertai.

Svarbiausias patarimas – nedelsti, o dėmes valyti iškart, vos tik pastebėjote, neleiskite joms įsigerti.

Tiesa, jeigu nusprendėte naudoti valiklį, pirmiausia rekomenduotina patikrinti, ar jis vizualiai neveikia medžiagos neigiamai – ar medžiaga neblunka, ar nekeičia spalvos ir panašiai.

Tad prieš valydami dėmes, išbandykite valiklį toje baldų vietoje, kurios paprastai nesimato ir kuriam laikui palikite. Jei valiklis medžiagą paveiks, jums užteks ir nedidelio ploto, kad tai pastebėtumėte.

Minkštieji baldai yra skirtingų medžiagų tipų

Flokas (nailoninis aksomas)

Tai medžiaga, kurią gaminant ant iš anksto išausto pagrindo klijuojami mikroplaušeliai.

„Tokios dėmės kaip vynas, purvas, lūpdažiai, tušinukas, lengvai atsiradę ant floko valomi vandeniu ir muilu. Po to floko plaukelius galima pašiaušti paprasčiausiu dantų šepetuku. Jei ant medžiagos nusėda dulkės, naminių gyvūnų plaukeliai, juos galima tiesiog nusiurbti“, – pasakoja „UAB Litena“ atstovas Evaldas Norkevičius.

Iš karto nepastebėjus dėmių ir leidus joms įsisenėti, jų nereikėtų bandyti nukrapštyti nagais ar panašiu būdu – tai didelė klaida.

„Taip mėginant pašalinti dėmes, galima nutraukti floko plaukelius. Tokiu atveju reikėtų tiesiog užpilti vandens ir muilo tirpalo, šiek tiek palaukti ir tada atsargiai nušluostyti su šluoste ar kempinėle“, – pataria pašnekovas.

Žakardas, šenilas, veliūras

Jis yra tankus, daugiaspalvis tekstilinis audinys, šenilas, gaminamas naudojant tiek natūralius, tiek sintetinius pluoštus, pasižymi minkštumu ir purumu, o veliūras yra apibūdinamas kaip grynavilnis pūkinis audinys.

Pasak pašnekovo, kiekvienai šių medžiagų (žakardas, šenilas, veliūras) ir netgi tos pačios rūšies skirtingų gamintojų medžiagoms egzistuoja įvairūs atskiri nurodymai, priklausantys nuo medžiagos siūlų ir apdirbimo.

„Jie gali buti valomi vandeniu, tačiau audinys turi būti padengtas specialia chemine medžiaga, kuri neleidžia dėmėms prasiskverbti į audinį. Geriausia žiūrėti į kiekvienos medžiagos technines charakteristikas – kaip ir ant drabužių, jose nurodoma valymo informacija.

Pasiteiravus, charakteristikas turėtų pateikti baldų pardavėjas, tiesa, būna įvairiai, tai priklauso nuo baldininko“, – sako E. Norkevičius

Pašnekovas rekomenduoja atsargiai žiūrėti į parduotuvėse parduodamus baldų valiklius ir geriau pasikliauti įprastomis technikomis – vandeniu, muilu, sausu valymu ar skalbimu.

„Nerekomenduojame valyti valikliais, nes jie gali pažeisti audinio struktūrą, siūlus ir jis gali pradėti trūkinėti. Spiritu apskritai nerekomenduojama nieko valyti, nes spiritas taip pat pažeidžia audinio struktūrą“, – pasakoja E. Norkevičius.

Dulkes nuo minėtų audinių yra lengva nusiurbti dulkių siurbliu ar nuvalyti šepetėliu.

Priklausomai nuo siūlų, žakardas, šenilas ir veliūras, gali buti skalbiami rekomenduojamoje temperatūroje ar valomi sausu valymu, tačiau būtina atkreipti dėmesį į konkrečias kolekcijas – kaip minėta, jos visos gali turėti skirtingas charakteristikas.

Pašnekovo teigimu, nemažai Lietuvos gamintojų gaminamų baldų neturi apmušalų nuėmimo funkcijos – nėra galimybės audinius atsegti, nuimti ir nunešti į valyklą ar skalbti.

Odiniai baldai

Oda yra porėta medžiaga, lengvai sugerianti ir atiduodanti drėgmę. Rekomenduojamas drėgmės kiekis odoje yra apie 10-15 proc., tad, jei patapoje išlaikoma normali, 40-60 proc. santykinė drėgmė papildomų priemonių jai palaikyti nereikia.

Odinių baldų valymas
Odinių baldų valymas / Pexels

„Jei santykinis drėgnumas mažesnis, oda pradeda atidavinėti drėgmę, o tai lemia greitesnį odos išdžiūvimą, ji pasidaro trapi, gali pradėti byrėti dažikliai.

Kalbant apie odos sandarą reikia atsiminti, kad riebalinės medžiagos, kurios suteikia jai elastingumo, laikui bėgant išdžiūna. Šis procesas nėra greitas ir trunka ne vienerius metus, bet kai oda tampa nebe elastinga, pradeda trūkinėti jos paviršius“, – pataria salono „Arbaldas“ vadybininkė Iveta Barnatovičiūtė.

Norint išvengti odos sausėjimo, reikėtų odinius baldus porą kartų ar bent kartą per metus reiktų tepti kempine, suvilgyta stearino tepalu.

Kaip valyti odinius baldus? 

Tam naudojama paprasta flanelinė pašluostė, šiek tiek sudrėkinta paprastu vandeniu. Jei purvo iškart pašalinti nepavyksta, galima naudoti silpną muilo tirpalą. Muilas šiuo atveju turi būti neutralus.

„Vaistinių antpilų, vyno, flomasterių dėmės valomos silpnu muilo tirpalu, o vėliau ta vieta nuvaloma stearinu suvilgyta kempine. Įvairios organinės riebalinės dėmės odai nebaisios, kadangi jos, laikui bėgant, persisunkia per visą odos storį“, – pataria pašnekovė.

Odinius baldus reiktų reguliariai nusiurbti dulkių siurbliu. „Jei ant odinio baldo pateko skysčių, niekada nelaukite, kol oda išdžius pati. Drėgmės perteklių tuoj pat nušluostykite sausu audiniu arba kempine.

Jei būtina, dėmes galima pratrinti drėgna servetėle, sudrėkinta silpname muilo tirpale, o vėliau išdžiovinti sausu vilnoniu audiniu. Prieš sėsdamies įsitikinkite, kad oda visiškai išdžiūvo“, – pasakoja I. Barnatovičiūtė.

Ant odinių baldų patekus purvo, išteptą vietą reikėtų valyti sausu skudurėliu arba vata. Jei purvas lengvai nenusivalo, paviršių reikėtų valyti sudrėkinta vata, tačiau abiem atvejais tai daryti reikia švelniai, sukamaisiais judesiais, kad neįtrintumėte purvo dar giliau.

Drėgnas paviršius nusausinamas sausa vata. Tuo atveju, jeigu vanduo purvo nenuplauna, patartina paviršių valyti silpnu muilo tirpalu. Jei vanduo purvo nenuplovė, pasidarykite silpną muilo tirpalą ir procedūrą pakartokite.

Riebalus geriausia valyti sausu audiniu, nenaudojant vandens arba valiklių. Čia ypatingai galioja jau minėta taisyklė – kuo anksčiau pastebėsite ir pašalinsite nešvarumus, tuo mažiau problemų bus ateityje.

Pagrindinės odinių baldų valymo klaidos

Odos valymui negalima naudoti tirpiklių, spirito, acetono, muilo ir skalbimo miltelių, negalima jos lyginti lygintuvu, džiovinti su fenu. Valymui naudokite odos valymui skirtą kremą ir saugokite nuo bereikalingo trynimo.

„Verta atsiminti, kad oda su dviejų spalvų lakų danga reikalauja ypač atidžios priežiūros. Nestatykite tokių baldų šalia šilumos šaltinio, palikite bent 20-40cm tarpą. Saugokite odą nuo tiesioginių saulės spindulių ar intensyvios elektros lempučių šviesos.

Naudodami apdangalus, pledus atminkite, kad dažanti tekstilė ant odos gali palikti dėmes. Neleiskite naminiams gyvūnams draskyti ir gadinti odinių baldų“, – priežiūros patarimus dalija pašnekovė.

Mano išsaugoti straipsniai