Bene pirmas dalykas, kurį padarome parėję namo – nusiauname batus ir negalvojame apie juos tol, kol neateis laikas juos vėl apsiauti kitą dieną. Vis dėlto drėgnesniu metų laiku – žiemą arba rudenišką žiemą, batams reikia skirti kiek daugiau dėmesio. Batų priežiūros produktų gamintojai siūlo naudingų priemonių, bet kodėl nepabandžius pasinaudoti gudrumu ir paprastais, kiekvienuose namuose randamais produktais?
Nuvalykite druską nuo batų. Jei ėjote snieguotu šaligatviu, o atsakingi darbuotojai jau spėjo ant jo pabarstyti druskos, beveik aišku, kad ant jūsų batų po kiek laiko gali susiformuoti druskos žiedas. Jis pasirodo tada, kai drėgmė ant batų pradeda džiūti ir tikrai neatrodo patraukliai. Jam panaikinti galite naudoti paprastą acto ir vandens mišinį, sumaišytą lygiomis dalimis. Pamirkykite skudurėlį į šį mišinį ir pavalykite batus. Tuomet kitu skudurėliu, suvilgytu vandenyje, pavalykite batų paviršių, tuomet nusausinkite juos sausa šluoste. Leiskite batams išdžiūti. Išdžiūvusius batus dar kartą nuvalykite sausu skudurėliu.
Kad vėliau būtų lengviau. Vis dėlto, net ir šios procedūros galite išvengti, jeigu savo batais pasirūpinsite vos įėję į namus. Kol jūsų batai nenudžiūvo, paprasčiausiai sušlapinkite bato odą šlapia
kempine, tada įkiškite į vidų laikraštį, kad batai geriau išlaikytų formą.
Nedėkite odinių batų šalia radiatoriaus. Nors daug žmonių taip daro ir tai atrodo teisingas būdas greitai išdžiovinti batus, tačiau intensyvi šiluma gali pakenkti batų odai. Rekomenduojama juos tiesiog palikti išdžiūti natūraliai, o jei reikia kur nors išeiti, apsiauti kitą batų porą. Taip ne tik pagerės jų higiena, tačiau patys batai lėčiau dėvėsis.
Kvapai. Ne vienas žmogus žiemą dėvi vilnones kojines, nes tai yra šiltas, protingas ir sveikatą saugantis pasirinkimas. Vis dėlto šiltame bate esanti šilta kojinė priverčia koją prakaituoti, o šlapios oro sąlygos ir per naktį pastovėję batai atsiradusį kvapą tik dar labiau sustiprina. Tad kojines metame į skalbyklę, o batų viduje pasistengiame atkurti gerą ar bent jau neutralų aromatą. Šioje situacijoje tikrai suveiks daugelis batams skirtų dezodorantų, tačiau jei ieškote kažko, kas būtų paprasta ir nesunkiai gaunama, galite išbandyti kurį nors iš tradicinių kvapą sugeriančių produktų.
Viena iš tokių medžiagų yra kepimo soda. Paberkite nedidelį jos kiekį į batus ir leiskite jiems pabūti pernakt. Tiesa, jei batai permirkę, geriau naudokite apelsinų žieveles. Kitą dieną paprasčiausiai iškratykite sodą iš batų, prieš juos apsiaudami. Dėl visa ko nuvalykite vos vos šlapia vienkartine nosinaite ar, norėdami būti tikri, išsiurbkite siurbliu. Galite naudoti ir talko pudrą. Visada patogus pasirinkimas yra citrusiniai vaisiai. Nulupkite apelsiną, įdėkite žievelę į bato vidų ir palikite per naktį. Atsikėlus ryte kvapo nebus likę, o jūsų batai netgi švelniai kvepės apelsinu.
Panaikinkite patamsėjusias dėmes. Jus galbūt ir vilioja tiesiog paimti ir šveisti tol, kol jų neliks, tačiau joms reikia švelnesnės priežiūros. Suvilgykite minkštą audinį vandeniu, tada užberkite šiek tiek kepimo sodos ir švelniai patrinkite patamsėjusias batų vietas. Jei tas pats atsitiko jūsų guminiams batams, viską atlikite taip pat, bet pakeiskite kepimo sodą abrazyviniu virtuvės valikliu. Kai tik žymės išnyksta, prabraukite batus su švariu, švelniai sudrėkintu skudurėliu ir palikite išdžiūti.
Atsargiai elkitės su zomšiniais batais. Visi drėgmės reikalaujantys metodai, kurie puikiai veikia lygiai batų odai, visai netinka zomšiniams batams. Jie negali sušlapti, kad nerarastų savo tekstūros. Žinoma, geriausia būtų apskritai padėti juos giliai į spintą iki pavasario, tačiau būna žiemų, kai išeidamas iš namų nesitiki jokio purvo ir kritulių, o ji ima ir nustebina. Jeigu zomšai reikia valymo, labai pravartu turėti paprastą minkštą arba minkomą trintuką. Mėginkite atkurti bato tekstūrą trindami plaukelius jais arba minkšta duona. Galite naudoti ir popierinę nagų dildę. Norėdami pašiaušti šios medžiagos plaukelius, švelniai trinkite batą su senu dantų šepetėliu ar šiurkštesniu rankšluosčiu. Jeigu jis gerokai susivėlęs, galite kelias sekundes palaikykiti batą virš kaistančio ir garuojančio virdulio, tada nuvalykite ir vėl meginkite pašiaušti pūkelius.