Neišmeskite savo virtuvės atliekų – panaudokite jas. Išorinėse vaisių ir daržovių odelėse dažniausiai būna likę užtektinai medžiagų, kad jas būtų galima panaudoti dar kartą.
Kai kurie žmonės lupa vaisius ir daržoves, kai kurie – ne. Vieni tiki vaisių odelėse esančiomis maistingomis medžiagomis ir ląsteliena, kitiems nepatinka jų skonis arba sandara ir jie geriau nulupa išorinį sluoksnį, kad sumažintų pesticidų kiekį. Nepaisant jūsų lupimo preferencijų, citrusų žievelė, bulvių ir kitų šaknis ar gumbus turinčių daržovių lupenos, išgremžti avokadai ir net sūrio plutelės gali būti panaudoti ne vieną ir ne du kartus.
Stenkitės naudoti organinius produktus ir būtinai gerai juos nuplaukite. Jei neturite laiko ar poreikio jiems šiuo metu, daugumą jų gali būti užšaldyti vėlesniam panaudojimui.
Namai
1. Valykite riebaluotus nešvarumus. Virtuvėje, prieš išsitraukdami cheminius valymo „ginklus“, išbandykite citriną. Apšlakstykite purviną vietą druska arba geriamąja soda, kad veiktų kaip abrazyvas, o tada patrinkite su išspaustomis citrinos puselėmis. Būkite atsargūs naudodami citriną ant jautrių paviršių, tokių kaip marmuras.
2. Išblizginkite savo kavinuką. Norėdami atlikti seną užkandinių triuką, kad stikliniai kavinukai blizgėtų, sudėkite ledą, druską ir citrinos žieveles į tuščią kavinuką, sukdami kavinuką pamaišykite juos minutę ar dvi, išpilkite viską lauk ir gerai išskalaukite.
3. Išvalykite savo arbatinuką. Norėdami atsikratyti arbatinukuose susikaupusių mineralų nuosėdų, pripildykite arbatinuką vandens, įdėkite saują citrinos žievelių ir užvirinkite. Išjunkite ir palikite valandai, išpilkite viską lauk ir gerai išskalaukite.
4. Dažykite audinius. Granatų žievelės yra puikios dažymo priemonės. Naudokite nerūdijančio plieno puodą, kuris būtų pakankamai didelis, kad apsemtų audinį. Įpilkite karšto vandens ir sudėkite žieveles, leiskite pastovėti per naktį. Kitą dieną ant mažos ugnies pavirinkite vandenį ir žieveles, po to žieveles ištraukite ir įdėkite šlapią audinį. Virkite ant mažos ugnies apie valandą ir leiskite pernakt atvėsti. Kitą dieną išimkite audinį, išskalaukite jį šaltame vandenyje – po to plaukite su panašios spalvos skalbiniais.
Maistas
5. Pasigaminkite citrusų ekstrakto miltelių. Prisitarkuokite citrinų, laimų, apelsinų arba greipfrutų žievelių drožlių arba nulupkite juos vientisa juostele, nepamiršdami nulupti baltos odelės. Leiskite jiems išdžiūti; juostelėms 3-4 dienas, tarkuotoms žievelėms – mažiau. Sudėkite į kokteilių plaktuvę arba prieskonių malūnėlį ir sumalkite į miltus. Laikykite švariame stiklainyje.
6. Pasigaminkite citrusinio cukraus. Tam galite naudoti šviežiai nuluptas juosteles. Įdėkite jas į stiklainį su cukrumi, leiskite iš žievelių išsiskiriančiam aliejui įsigerti į cukrų, o tada išimkite jas.
7. Pasigaminkite citrininių pipirų. Sumaišykite citrinų ekstrakto miltelius su šviežiai susmulkintais pipirais.
8. Pasigaminkite žievelės drožlių. Drožlės yra universalus ingredientas, tinkantis pagardinti daugelį patiekalų. Jei neturite smulkios tarkos, galite naudoti ir mažąją kvadratinės tarkos pusę. Stenkitės nutarkuoti tik viršutinį lupenos sluoksnį, baltas sluoksnis yra kartus. Užšaldykite hermetiškoje taroje. Norėdami išdžiovinti, paskleiskite drožles ant rankšluosčio ir palikite, kol išdžius, po to laikykite švariame stiklainyje.
9. Pasigaminkite citrusinio alyvuogių aliejaus. Grūstuvėje sugrūskite citrusinio vaisiaus žievelę be baltos odelės ir sutrinkite su šiek tiek alyvuogių aliejaus. Įdėkite į stiklainį, kuriame yra daugiau aliejaus, ir palikite 6 valandoms. Nusunkite aliejų į švarų stiklainį.
10. Pasigaminkite užpilų. Pagardinkite medų ar actą citrusinių vaisių žievelėmis, įdėdami žievelių juostelių ir leisdami aromatams įsigerti. Nusunkite skystį ir laikykite švariame stiklainyje.
11. Pasigaminkite bulvių traškučių. Sumaišykite bulvių lupenas su pakankamu kiekiu citrinų sulčių ir alyvuogių aliejumi, kad vienodai pasidengtų. Išklokite bulvių lupenų sluoksnį ant kepimo popieriaus ir kepkite 200 laipsnių temperatūroje vieną kartą pamaišę, kol bus auksinio rudumo spalvos apie 10 min. Pridėkite prieskonių pagal skonį.
12. Pasigaminkite sultinio sriubai. Norėdami pasigaminti daržovių sultinio, išvirkite bulvių, svogūnų, morkų lupenas, porų galus.
13. Pagardinkite sriubą ir sultinį. Sūrio pluteles be vaško galima dėti į sriubų sultinius, kaip nuostabų skonį ir sandarą pagardinantį slaptą ingredientą.
14. Suteikite žalumynams intensyvumo. Sūrio pluteles taip pat galima dėti į troškintus žalumynus, norint stipresnio skonio.
15. Išlaikykite rudąjį cukrų minkštą. Jei indaujoje nuolat randate plytą, dar žinomą kaip rudasis cukrus, kad išlaikytumėte jį drėgną ir paslankų, pabandykite įdėti į jį keletą citrinos žievelių. Prieš tai pašalinkite baltos odelės ir minkštimo liekanas.
16. Pasigaminkite vanilinio cukraus. Jei naudojate šviežią vanilę, išėmę pupeles, įdėkite ankštį į cukrų ir pasigaminkite vanilės kvapo cukraus.
Grožis
17. Pasigaminkite bananinį cukraus šveitiklį. Ant banano žievės vidinės pusės užbarstykite cukraus ir naudokite ją kaip minkštą, šveičiančią plaušinę. Švelniai įtrinkite visą savo kūną, po to nusiprauskite duše.
18. Atgaivinkite savo veidą. Vietoj odos toniko trinkite veidą apelsinų arba greipfruto žievelėmis , o tada atsargiai nuplaukite šiltu vandeniu. Svarbu! Venkite zonų prie akių.
19. Palaikykite odos drėgnumą. Norėdami stipraus veido drėkiklio, trinkite veidą vidine avokado žievelės puse.
20. Sumažinkite akių nuovargį. Bulvių lupenos gali sumažinti pabrinkimą aplink akis. 15 min. palaikykite šviežių bulvių lupenų drėgnąją pusę prispaudę prie odos.