Plastikiniai buteliai yra didelė problema – kasmet išmetama apie 2,4 milijonų tonų PET plastikinių butelių. Taigi, ką daryti, jog užkirstume kelią tokio masto šiukšlinimui? Vienas iš sprendimų, kurį gali įgyvendinti kiekvienas, namų statymas iš plastikinių butelių. Tokius namus pasistatyti – pigu ir jie itin patvarūs. Iš plastikinių butelių galima statyti namus, mokyklas, šiltnamius, žaidimų kambarius vaikams.
Kodėl naudoti plastiką namų statybai?
Plastikiniai buteliai prieš plytas ar kitas statybines medžiagas turi tokius pranašumus:
1. žema kaina – juk visiems žinoma, kiek kainuoja butelis;
2. skirtingai nuo plytų – netrapi medžiaga;
3. lengvai sugeria stiprius ir staigius smūgius. Ji be sunkumų gali atlaikyti sunkius svorius;
4. bioklimatinė medžiaga;
5. daugkartinio naudojimo medžiaga;
6. statyboms reikia mažiau medžiagos;
7. lengva statyti;
8. statyba iš plastiko – ekologiška statyba.
Didžiausias plastikinis pastatas pasaulyje
Trijų aukštų pastatas, esantis Taipėjuje, Taivane, yra didžiausias pastatas iš PET plastikinių butelių pasaulyje. Šiam pastatui sunaudota apie 1,5 mln. panaudotų butelių. Pastato ilgis 130 m ilgio, 40 m pločio. Statyboms buvo panaudoti korio formos buteliai.
Butelių plytos gali būti pripildytos oro, jog jos galėtų atlikti izoliatoriaus vaidmenį karštą vasaros dieną. Butelius taip pat galima užpildyti smėliu ar vandeniu, kad sugertų saulės spindulius, jog išlaikytų šilumą viduje, kas itin pageidautina šaltose patalpose.
Tokios plytos yra pakankamai stiprios, jog atlaikytų stichines nelaimes. Pvz., kaip žemės drebėjimai ar taifūnai. Kad pastatas būtų apsaugotas nuo ugnies, iš išorės jis padengtas ugniai atsparia danga, o viduje tokią apsaugą suteikia įprastos saugos priemonės.
Pats pastatas, kurį sukūrė inžinierius Arthuras Huangas, yra valties formos ir tarnauja kaip parodų salė „EcoARK“. A. Huangas šią koncepciją planuoja panaudoti statant sandėlius ir karinius barakus.
Žinomiausi pastatai iš plastikinių butelių pasaulyje:
Butelių pilis Argentinoje
Argentinoje gyvenanti Alfredo Santa Kruzo šeima savo namus sukūrė iš beveik tūkstančio PET plastikinių butelių. Sienos, kavos staliukai, lovos platformos, netgi paradinių durų laipteliai yra padaryti iš plastmasinių butelių. Pastato stogas padarytas iš „Tetra Pack“ pakuočių, o langai – iš kompaktinių diskų dėžučių. Be pagrindinio namo šeima savo dukrai yra įrengusi mažesnius vaikų bei žaidimo kambarius.
Ekoparkas Hondūre
Ekoparkas Hondūre ne tik siūlo ekopoilsį kaip jojimas ar zip linijas, bet ir įvairovę pastatų, padarytų iš sutvirtintų plastmasinių butelių. „Eco Tec“ kompanija Amerikoje yra pastačiusi ne vieną pastatą iš plastikinių butelių. Kad sukurtų ekologinį namą Hondūre, jie panaudojo 8000 butelių. Šiame parke iš plastikinių butelių taip pat yra sukurtas šiltnamis bei tiksli romėnų akveduko kopija.
Mokykla iš plastikinių butelių Filipinuose
Nemanykite, jog struktūra, padaryta iš plastmasinių butelių, nėra tvirta. Mokyklos pastatas San Pable, Filipinuose, yra visa to įrodymas. Ši mokykla yra pastatyta iš sodos ir vandens butelių, kurie pripildyti cemento. Todėl šis pastatas yra tris kartus stipresnis nei betoninis.
Restoranas Niujorke
Šiuo atveju plastmasiniai buteliai buvo panaudoti dėl dizaino, o ne ekologijos tikslais. Restorano „Morimoto“, esančio Niujorke, viena iš sienų sukurta tik iš plastikinių butelių. Šios sienos grožis patvirtina, jog kažkieno šiukšlės gali tapti madinga dekoracija prabangiame restorane. Butelių sieną suprojektavo architektas Tadao Ando. Ji padaryta iš 17400 puslitrinių plastmasinių butelių, kurie yra užpildyti mineraliniu vandeniu bei LEC lemputėmis, kurios skeidžia romantišką šviesą.
Panaši butelių siena yra pastatyta ir Tokijuje, kompanijos „Danone“ biuruose. Šią idėją įgyvendino architektas Kleinas Dythamas. Tušti plastikiniai buteliai vertikaliai yra suverti ant laidų. Pati siena tęsiasi nuo lubų iki grindų ir yra tarsi darbuotojų darbo vietų perskyra.
Plastikinis šiltnamis
Plastikinių šiltnamių mada vis labiau veržiasi į žmonių gyvenimus – jie gali būti įvairių dydžių bei formų. Jie dažniausiai statomi naudojant medinį rėmą ar tiesiog kabinant butelius ant virvelės ir formuojant tam tikrą šiltnamio formą. Plastikiniai buteliai į vidų įleidžia tik reikiamą kiekį šviesos.
Plastikinė šventovė Roterdame
2007 metais 100 tonų suspaustų plastmasinių butelių pavirto į „Šiukšlių šventyklą“ Heijplaate, netoli Roterdamo uosto. Šis projektas buvo „Follydock“ festivalio dalis.
Plastikinių butelių namas Serbijoje
Serbijoje, gyvenantis matematikos profesorius Tomislavas Radovanovičius, praleido penkerius metus statydamas namą iš 13500 plastmasinių butelių. Tai jis pradėjo daryti išėjęs į pensiją. Profesoriaus buvę studentai jam padėjo rinkti butelius, statant 650 kvadratinių pėdų namą. Jis buvo statomas ant anksčiau buvusių pamatų.
Plastikas – viena svarbiausių medžiagų namuose
Plastikas yra viena patvariausių ir universaliausių medžiagų. Jis gali padėti pagerinti namų higieną bei jų saugumą, taip pat namų interjerą paversti jaukesniu bei padaryti namus funkcionalesniais.
Ši medžiaga nereikalauja daug priežiūros bei yra pigesnis ir paprastesnis būdas sukurti tai, ką norime.
Plastikas yra naudojamas visur – nuo vamzdžių iki grindų, kurios turi plastmasinį apsauginį sluoksnį, tai namams suteikia šlapio kambario vaizdinį. Plastmasinis apsauginis sluoksnis taip pat tarnauja, kad padarytų tokias vietas kaip vonia higieniškesnėmis ir lengviau tvarkomomis.
Taigi plastikas gali būti tiek puiki interjero detalė, tiek panaudojamas praktiškai kaip puikus namų izoliatorius. Kažkada sklandė mitas, jog plastikas nėra tokia ekologiška medžiaga kaip kitos. Paprastai žmonės savo namuose naudoja tiek daug plastiko, net nesusimąstydami ir nežinodami, jog esame priklausomi nuo šios medžiagos. Todėl verta susimąstyti, jog plastiką galima panaudoti kitais būdais, kaip tai padarė daugelis ekoentuziastų – iš plastikinių butelių statydami namus, mokyklas, šiltnamius ir panašiai.
Nepamirškite ir šiųmetinės Kauno kalėdinės eglutės idėjos, kuri sulaukė nemažai kritikos, tačiau tai vienas sėkmingiausių kelių ekovizijų ir idėjų skleidimui Lietuvoje.