Tegul neišgąsdina toks ne itin kulinarinis pavadinimas, nes iš tiesų tai gardus šokoladinis vyniotinis, kuris per Kalėdas puošia daugelio Vakarų Europos šalių šventinius stalus. Pavaišinti savo artimuosius šiuo saldumynu gal paskatins ir graži šio patiekalo istorija.
„Yule log” – taip vyniotinis vadinamas angliškai („Yule“ – Kalėdos, „log“ – pliauska, rąstas, kaladė). Gruodžio 25 dieną švęsti Kalėdas nustatė popiežius Julijus I-asis (gal todėl ir Yule?). Tačiau ši krikščioniškoji tradicija transformavosi iš germanų pagonybės laikų šventės, kai būdavo švenčiama žiemos solsticija – trumpiausią metų diena ir saulės grįžimo šventė. Į namus buvo atnešama didelė pliauska ir iškilmingai užkuriama aukure ar židinyje. Medžio gabalas buvo padedamas taip, kad pusė jo atsidurtų židinyje, o kitas galas išlįstų į patalpos erdvę. Degantis galas reiškė šilumą, o išlindęs – stiprybę ir ištvermę. Visi dainuodavo ir šokdavo aplink ugniakurą, nes triukšmas turėjo pažadinti saulę iš žiemos miego, paskubinti pavasarį ir tą laiką, kai diena bus ilgesnė už naktį.
Šokoladinė tešla:
6 kiaušinių baltymų
110 g sviesto
75 g juodojo šokolado
150 g cukraus
110 g miltų
1, 5 šaukštelio kepimo miltelių
Tamsus šokoladinis kremas:
100 ml 35 proc. grietinėlės
125 g juodojo šokolado
125 g minkštos nerūgščios varškės
2 g želatinos
Baltas šokoladinis kremas:
100 ml 35 proc. grietinėlės
145 g baltojo šokolado
125 g minkštos pertrintos varškės
2 g želatinos
30 g apelsinų cukatų
1 šaukštelio apelsinų likerio ar esencijos
1. Iš pradžių pasigaminkite šokoladinį kremą. Želatiną užmerkite šaltame vandenyje. Įkaitinkite grietinėlę, sumeskite smulkiai sulaužytą šokoladą ir maišykite, kol jis ištirps. Supilkite išbrinkusią želatiną ir vėl maišykite, kol ji ištirps. Išjunkite ugnį, sudėkite varškę, išmaišykite kremą iki vientisos masės ir padėkite į šaldymo kamerą 15 minučių, kad jis sutirštėtų. Išėmę iš kameros dar kartą sumaišykite ir palikite šaldytuve tol, kol reikės jį naudoti.
2. Baltą kremą gaminkite taip pat, tik kartu su želatina supilkite ir apelsinų likerį. Kai baltas kremas sutirštės, sumeskite susmulkintų cukatų ir išmaišykite.
3. Dabar paruoškite šokoladinę tešlą. Persijokite miltus, sumaišykite juos su kepimo milteliais. Sviestą ištirpinkite dubenyje, įdėję jį į karšto vandens indą, sudėkite susmulkintą šokoladą ir maišykite, kol jis ištirps. Palikite atvėsti kambario temperatūroje. Atšaldytus kiaušinių baltymus su žiupsneliu druskos išplakite iki standžių putų, tada dėkite po truputį cukrų ir plakite toliau. 2/3 baltymų atskirkite į kitą dubenėlį, suberkite 1/3 miltų ir atsargiai iš viršaus į apačią išmaišykite mentele. Tada palei dubenėlio kraštą supilkite pusę kiekio sviesto ir šokolado masės ir vėl atsargiai išmaišykite. Vėl į tešlą atskirai sudėkite pusę likusių miltų, tada – likusią šokolado ir sviesto masę ir likusius miltus kiekvieną kartą atsargiai išmaišydami. Tada sudėkite likusius baltymus ir atsargiai išmaišykite.
4. Tešlą išpilkite ant kepimo popieriumi išdengtos skardos, išlyginkite. Jeigu jūsų skarda nedidelė, visos tešlos nedėkite, nes kepinys bus per storas ir nesusivynios. Iš likusios tešlos galėsite iškepti skanių keksiukų. Skardą dėkite į iki 175 °C įkaitintą orkaitę ir kepkite13 minučių. Dar karštą tešlos lakštą apverskite ant švaraus rankšluosčio, atsargiai nuimkite kepimo popierių ir kartu su rankšluosčiu suvyniokite į vyniotinį. Palikite 5 minutėms, tada išvyniokite ir leiskite šiek tiek ataušti.
5. Tešlos lakštą ištepkite baltu kremu ir susukite į vyniotinį. Iškart padėkite į šaldytuvą kelioms valandoms, nes kremas greitai tirpsta.
6. Atšalusį vyniotinį išimkite iš šaldytuvo, kraštus nupjaukite tiesiai arba skersai. Visą vyniotinį ištepkite tamsiu šokoladiniu kremu, iš nupjautų galų galite prilipdyti „nukirstas šakas“ ar „šaknis“. Jas taip pat aptepkite kremu. Jo paviršiuje šakute padarykite vingiuotas linijas, kad atrodytų kaip medžio žievės rievės. Puoškite „pliauską“ kaip tik norite: baltojo šokolado snaigėmis, spanguolių karoliais, nors vyniotinis gražiai atrodo ir nepuoštas.