Sumuštiniai to verti, kad gamintume juos išradingai, kūrybiškai ir vis kitaip, pagardindami sunokusiais pomidorais, marinuotais grybais ar burokėlių pagardu.
Kaip paruošti brusketas
Brusketa, kitaip tariant, itališkas skrebutis – tobulas pusryčių sumuštinio pagrindas. Suraikykite kepalą čiabatos, prancūziško batono ar kitos mėgstamos duonos. Stipriai įkaitinkite grilio keptuvę ir sudėkite riekes, prispauskite mentele ir paskrudinkite vieną pusę, paskui – kitą. Skrebučius įtrinkite česnako skiltele ir apšlakstykite nedideliu kiekiu alyvuogių aliejaus.
Marinuoti burokėliai
Salstelėjęs sodrus burokėlių skonis – puiki atsvara „stipraus“ skonio sūriams. O apie šių daržovių naudą sveikatai nė kalbėti neverta, ji akivaizdi.
Reikės:
720 g nuluptų ir sutarkuotų burokėlių,
280 g (500 ml) cukraus,
250 ml baltojo vyno acto,
1 šaukštelio druskos.
Sudėkite burokėlius, supilkite cukrų ir vyno actą į puodą ir maišydami kaitinkite, cukrus turi ištirpti, kol burokėliai užvirs. Sumažinkite kaitrą ir troškinkite 25 minutes, kol didžioji dalis skysčio išgaruos. Įberkite druskos, išmaišykite ir palikite dar 10 minučių, kol paruošite stiklainius. Sukrėskite burokėlius į sterilius stiklainius taip, kad skystis juos apsemtų. Šaldytuve galite laikyti iki 2 savaičių.
Marinuoti pievagrybiai
Jie itin dera su sumuštiniais su kumpiu – nieko daugiau šiems ir nereikia!
Reikės:
500 g ketvirčiais supjaustytų vidutinio dydžio pievagrybių,
375 ml alyvuogių aliejaus,
2 citrinų sulčių,
2 skiltelių česnako,
4–6 šakelių šviežių čiobrelių,
druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Sudėkite į dubenį grybus, sutrintas česnako skilteles, čiobrelius, supilkite alyvuogių aliejų ir citrinų sultis, pagardinkite druska bei pipirais. Dubenį uždenkite, statykite į šaldytuvą porai valandų, kartais indą pakratykite. Tada sudėkite pievagrybius į sterilius stiklainius, šaldytuve juos galite laikyti iki 3 dienų.
Kuo ilgiau pievagrybiai laikomi marinate, tuo labiau jie patamsėja.
Marinuoti pomidorai
Rausvi, raudoni ar spalvoti – pomidorai ne tik gardūs, bet ir be galo apetitiškai atrodo.
Reikės:
1 kg mažų slyvinių pomidorų,
5 skiltelių česnako,
100 ml alyvuogių aliejaus,
6 šakelių šviežių čiobrelių,
druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių. Išrikiuokite pomidorus ir česnako skilteles ant skardos, apšlakstykite alyvuogių aliejumi. Kepkite apie 30 minučių arba kol pomidorų odelė ims raukšlėtis. Išimkite iš orkaitės, pagardinkite druska ir pipirais. Pravėsusį skardos turinį išdalinkite į sterilius stiklainius, įkiškite čiobrelių šakeles. Šaldytuve galima laikyti 5–6 dienas.
Marinuoti geriau tvirtus ir, žinoma, nedidelius pomidorus storesne odele.
Svarbu!
Taip marinuoti produktai turi būti greitai suvalgomi. Marinuoti galima ne tik burokėlius ar pomidorus, bet ir pačias įvairiausias daržoves: paprikas, baklažanus, cukinijas, jos bus tobulas sumuštinių pagardas. Pakepkite daržoves su aliejumi, pagardinkite druska, pipirais. Sudėkite į stiklainius. Tinka naudoti ir prieskoninius žalumynus: šalavijus, bazilikus, petražoles. Į daržoves įkišta rozmarino šakelė suteikia jiems nepakartojamo skonio.
Sumuštiniai su vytintu kiaulienos kumpiu
Marinuoti pievagrybiai idealiai tinka su Parmos kumpiu – jis nesūrus, švelnaus skonio, kvapnus. Galima šį gurmanišką produktą keisti ir kitos rūšies kumpiais, kurių kaina patrauklesnė.
Reikės:
70 g Parmos kumpio,
4 brusketų,
1 raudonojo svogūno,
marinuotų pievagrybių pagal skonį.
Ant brusketų sudėliokite plonai supjaustytą kumpį, uždenkite žiedeliais supjaustytais svogūnais, ant viršaus užberkite marinuotų pievagrybių.
Sumuštiniai su pupelėmis ir čoriso dešrelėmis
Trys skirtingi skoniai – vienas puikus derinys!
Reikės:
1 skardinės (400 g) konservuotų baltųjų pupelių,
2 skiltelių česnako,
½ citrinos sulčių,
3 šaukštų alyvuogių aliejaus,
4 nedidelių čoriso dešrelių,
4 brusketų,
marinuotų pomidorų pagal skonį,
druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Pupeles nusunkite, suberkite į dubenį ir šakute sutrinkite. Išspauskite ant jų česnako skilteles, supilkite citrinos sultis ir 2 šaukštus alyvuogių aliejaus, pagardinkite druska ir pipirais, išmaišykite.
Čoriso dešreles supjaustykite riekelėmis, įkaitinkite keptuvėje 1 šaukštą alyvuogių aliejaus ir pakepkite jas, kol taps traškios. Sudėkite ant popierinio rankšluosčio, kad nuvarvėtų riebalai.
Ant brusketų uždėkite trintų pupelių, čoriso dešrelių ir marinuotų pomidorų.
Sumuštiniai su mocarela ir kepta šonine
Patiekalui geriausiai tinka šviežia mocarela – rūkytos skonis bus per stiprus, nes sumuštiniai gaminami su skrudinta šonine.
Reikės:
250 g plonai supjaustytos šoninės,
2 pomidorų,
4 brusketų,
1 saujos šviežių bazilikų,
250 g šviežios mocarelos,
druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Įkaitinkite orkaitę iki 180 laipsnių ir paskrudinkite šoninės juosteles. Riekelėmis supjaustytus pomidorus sudėkite ant brusketų, užberkite bazilikų lapelių. Suplėšykite mocarelos rutuliukus ir padalinkite ant sumuštinių. Ant viršaus užklokite šoninės, pagardinkite druska ir pipirais.
Prieš gamindami sumuštinius mocarelą iš anksto išimkite iš šaldytuvo – ji skaniausia kambario temperatūros.
Sumuštiniai su rūkyta lydeka
Greičiausiai nėra būdo, kaip skaniau patiekti rūkytą lydeką…
Reikės:
200 g rūkytos lydekos,
250 g tepamojo sūrelio,
5 svogūnų laiškų,
1 šaukšto citrinų sulčių,
4 brusketų,
1 saujos jaunų salotų lapų,
1 saujos saulėgrąžų daigų,
maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Nulupkite žuvies odą, išimkite kaulus, susmulkinkite ją mažais gabaliukais ir suberkite į dubenį. Sudėkite į jį tepamąjį sūrelį, supjaustytus svogūnų laiškus, supilkite citrinų sultis ir gerai išmaišykite. Pagardinkite pipirais. Ant brusketų užklokite salotų lapų, užtepkite žuvies ir sūrelio masės, papuoškite sumuštinius saulėgrąžų daigais.
Kai gaminate sumuštinius su žuvimi, šlakelis citrinų sulčių ar keli jų griežinėliai yra nepamainomas tokio patiekalo ingredientas.
Sumuštiniai su čederiu
Čederių yra įvairių rūšių, skonio sodrumas priklauso nuo to, kiek laiko sūris brandintas: jei porą mėnesių – jis bus švelnus, jei apie metus – gerokai ryškesnis.
Reikės:
40 g gražgarsčių,
4 brusketų,
100 g čederio,
marinuotų burokėlių pagal skonį.
Gražgarstes uždėkite ant brusketų, ant viršaus suklokite plonai supjaustytas čederio riekeles ir negailėdami pagardinkite sumuštinius marinuotais burokėliais.
Įdomu!
Čederis gali būti ne tik gelsvos, bet ir oranžinės spalvos. Ją sūriui suteikia iš dažinių urlijų sėklų gaunamas natūralus pigmentas anatas, naudojamas kaip maisto dažiklis.
Sumuštiniai su avietėmis ir ožkų sūriu
Neįprastas skonių derinys – ir gaivus, ir švelniai pikantiškas.
Reikės:
250 g tepamojo sūrelio,
4 brusketų,
100 g minkšto ožkų pieno sūrio,
125 g aviečių,
1 saujos gražgarsčių ar kitų šviežių salotų.
Užtepkite sūrelį ant brusketų, ožkų pieno sūrį supjaustykite riekelėmis ir uždėkite ant sumuštinių viršaus, tada užberkite aviečių ir gražgarsčių. Bus labai gardu!
Sumuštiniai su saliamiu ir kamamberu
Toks ingredientų rinkinys ir jo patiekimo būdas primena klasikinį itališką antipasti, kurį paprastai sudaro mėsa, sūriai, daržovės.
Reikės:
1 ruginės duonos kepalėlio,
100 g saliamio ar kitos mėgstamos dešros,
40 g jaunų špinatų ar salotų,
1 stiklainio grūdėtųjų garstyčių,
3–4 didelių pomidorų,
2 gabalėlių kamambero (po 125 g),
6 marinuotų agurkų.
Suraikykite duoną, supjaustykite dešrą ir sūrį, visus ingredientus gražiai sudėkite ant medinės ar akmeninės lentelės ir pasiūlykite prie stalo susirinkusiai draugijai kibti į darbą.
Suvožtiniai su kiaulienos dešrelėmis
Reikės:
1 šaukšto alyvuogių aliejaus,
6 kiaulienos dešrelių,
4 pailgų nesaldžių bandelių,
1 saujos traškių salotų,
2 pomidorų,
4 virtų kiaušinių.
Įkaitinkite keptuvėje aliejų ir iškepkite dešreles. Bandeles perpjaukite išilgai, ant vienos pusės dėkite salotų. Pomidorus supjaustykite riekelėmis, jas suklokite ant kiekvieno suvožtinio, vidutinio kietumo virtus kiaušinius taip pat perpjaukite į kelias dalis ir uždėkite ant pomidorų. Dešreles perpjaukite išilgai, po tris puseles padalinkite ant kiekvienos riekelės, suvožtinį uždenkite kita bandelės puse.
Maksi suvožtinis su vištiena
Nors suvožtinis vienas, tai bus rimti pusryčiai keturiems žmonėms.
Reikės:
20 ml alyvuogių aliejaus,
4 vištos šlaunelių be kaulų,
2 skiltelių česnakų,
2 žalių aitriųjų paprikų,
1 raudonojo svogūno,
1 citrinos sulčių,
1 prancūziško batono,
40 g gražgarsčių,
1 avokado,
marinuotų pomidorų pagal skonį,
druskos ir maltų juodųjų pipirų pagal skonį.
Keptuvėje įkaitinkite aliejų, pakepkite vištienos gabalėlius, kol apskrus. Suberkite smulkiai kapotas česnakų skilteles, aitriąsias paprikas ir žiedeliais supjaustytą svogūną, kaitinkite, kol šis suminkštės, o vištiena iškeps. Supilkite citrinų sultis, pagardinkite druska ir pipirais.
Perpjaukite batoną išilgai, ant vienos riekės kraukite salotas, skiltelėmis supjaustytą avokadą, vištieną. Ant viršaus uždėkite marinuotų pomidorų ir kitą batono riekę. Supjaustykite suvožtinį į keturias dalis.