Kad, artėjant žiemai, norisi maksimaliai sumažinti šildymo ir energijos sąnaudas, nesiginčys niekas, tačiau svarbiausias klausimas – kaip tai padaryti neaukojant turimo komforto?
Namų idėjų centro „NIC“ nekilnojamojo turto vystymo vadovė Rasa Vileikytė pataria kitomis akimis peržvelgti savo būsto interjerą – kartais pakanka kita spalva perdažyti sieną ar perstumti knygų lentyną į kitą vietą, kad namai taptų energetiškai efektyvesni. „Gal skamba pompastiškai, tačiau tinkamai parinktas namų interjeras ir tam tikri technologiniai sprendimai gali padėti sumažinti eikvojamą elektros energiją ir sąskaitas už šildymą. Mūsų salonų specialistai sudarė veiksmų sąrašą, kuris ne tik padės sutaupyti pinigų, bet ir prisidės prie iškastinio kuro mažinimo bei klimato kaitos padarinių švelninimo“, – sako ji.
Grąžinkite į interjerą kilimus ir kilimėlius
Įvairūs tyrimai rodo, kad dėl neapšiltintų grindų namas gali prarasti 10-20 proc. šilumos. Pasak specialistų, kilimai ir kilimėliai yra puikus būdas padidinti būsto energetinį efektyvumą – didelis kilimas (močiutės kilimo ant sienos sprendimas buvo ne šiaip sau) neleidžia šilumai išgaruoti į išorę, o šalčiui – patekti vidun. Tai ypač aktualu taupant šilumą kampiniuose kambariuose.
„Kilimo pluoštas yra natūralus izoliatorius su itin mažu šilumos pralaidumu – milijonai kilime esančių tekstilės ar natūralaus kailio plaukelių sulaiko orą ir padidina jo šilumos izoliaciją. Standartiškai kilimo R-vertė – atsparumo šilumos srautui per medžiagą matas – yra maždaug 0,18/cm, o tai daug daugiau nei kieto paviršiaus grindų. Nuo kilimo pluošto sudėties, tankumo ir plaukelių aukščio priklauso jo izoliacinės savybės, tad, renkantis šią interjero detalę, derėtų atkreipti dėmesį ne tik į jo grožį, bet ir faktūrą. Net jei patalpoje temperatūra yra keliais laipsniais vėsesnė nei vidutinė, kilimine danga išklotas kambarys suteiks optinį šilumos įspūdį ir psichologiškai leis jaustis jaukiau, tad dėl kiliminės dangos patalpai gali prireikti mažiau šildymo, o tai sumažina energijos sąnaudas“, – pabrėžia nekilnojamojo turto vystymo vadovė Rasa Vileikytė.
Pasak „NIC“ centre įsikūrusio „2DI“ salono vadovo Lino Piekaus, nepaisant to, kad gyvename laikais, kai įmantriausios grindų dangos įrengiamos ant šildomo pagrindo, vargiai atrastume namus be kilimo – juk savo namams norime suteikti kuo daugiau jaukumo, o vienas iš pastarojo sinonimų yra kilimas. „Atremti pėdas į minkštą, jaukų kilimą maloniau ne tik šeimininkams ropščiantis iš lovos šaltais rytais, bet ir svečiams, susirinkusiems svetainėje. Be to, kad minkštas kilimo audinys yra puikus bei šiltas tarpininkas tarp šaltų grindų ir jūsų kojų, purus kilimo audinys gali sumažinti trintį į grindis po sunkiais baldais, tad parketas ar kita kieta grindų danga nebus subraižyta ir tarnaus ilgiau“, – pastebi jis.
Išmintingai rinkitės spalvas
Nesvarbu, koks interjero dizaino stilius yra jūsų namuose, daug svarbiau, kokį koloritą juose pasirinkote. Labai svarbu išmintingai nuspręsti, kokios spalvos vyraus jūsų namuose, nes tai turės įtakos ne tik jų jaukumui, bet ir energetiniam efektyvumui. „Spalva yra galinga dizainerių naudojama priemonė, kuri nekainuoja daug, tačiau turi neabejotinai didelę įtaką mūsų savijautai. Spalva gali padaryti kambarį erdvesniu ar atvirkščiai – vizualiai jį sumažinti, spalva gali suteikti energijos arba raminti, tačiau spalva turi ir kur kas materialistiškesnę paskirtį – ji taupo pinigus. Įprastai nesusimąstome, tačiau kambaryje, kurio sienos yra šiltų atspalvių, jaučiamės geriau, komfortiškiau ir net atrodo, kad jame yra šilčiau nei šaltų spalvų tapetais ar dažais dekoruotame būste, – pastebi R. Vileikytė.
„2DI“ salono vadovas pastebi, kad ne tik spalvos pasirinkimas, bet ir sienų dekoravimo būdas labai svarbus. Tapetais dekoruotos sienos visada suteiks kambariui daugiau jaukumo ir šilumos pojūtį. Pakaks sienas ištapetuoti vienspalviais tapetais su iškilia, tarsi audinio, faktūra ir nustebsite, kaip pasikeis kambario atmosfera.
Pasak jo, mokslas seniai įrodė, kad yra tiesioginės sąsajos su spalvomis, kurias matome aplink save ir spalvomis, kurias įsivaizduojame šildančiomis ar šaldančiomis. „Įvairiose situacijose, kai mums per karšta ar per šalta, spalvos gebėjimo „pakeisti“ erdvės, kurioje esame, jutiminę temperatūrą, gali pakakti, kad jaustumėmės patogiai be papildomo šildymo ar kondicionavimo. Mokslininkų įrodyta, kad, būdami erdvėje, kurioje sienos yra išdažytos šalta spalva, jaučiamės šalčiau nei kambaryje, kurio sienos yra išdažytos šiltomis spalvomis, nors temperatūra abiejuose kambariuose yra vienoda, todėl mūsų klimato zonoje, kai saulės viso sezono metu gauname labai mažai, kambarius derėtų dažyti šiltomis spalvomis. Ne mažesnį poveikį turi ir spalvos tamsumas – būdami tamsesne spalva išdažytame kambaryje šviesą įjungti norėsime dažniau, todėl elektros skaitiklis suksis greičiau“, – patirtimi dalijasi „2DI“ salono vadovas Linas Piekus.
Pakeiskite naudojamas elektros lemputes
Apšvietimas yra vienas paprasčiausių būdų, kaip padaryti jūsų namus energetiškai efektyvesnius, nes tam nereikia atlikti kapitalinio buto remonto. JAV Energetikos departamento duomenimis, apšvietimui skirta energija įprastai sudaro apie 10 procentų sąskaitos už elektrą, todėl paprastas būdas sumažinti išlaidas – atnaujinti apšvietimo įrangą ir įprastas lemputes pakeisti šviesos diodais (LED). Nors tokios lemputės iš pirmo žvilgsnio gali pasirodyti brangios, svarbu žinoti, kad jos vidutiniškai tarnauja 15 tūkst. valandų ir ženkliai sumažina išnaudojamos elektros energijos kiekį. „Ardena“ apšvietimo ekspertai kviečia pagalvoti apie visumą: apšvietimo scenarijai su valdymo funkcija leidžia sumažinti naudojamą šviesos kiekį, lauko šviestuvai su judesio davikliais užsidega tik tada, kai reikia, o bent minimalūs išmanių namų sprendimai ne tik taupo elektrą, bet ir suteikia daugiau komforto.
Išsirinkite tinkamą apšvietimą
„Kaip ir namų sienų, tinkamai parinkta elektros lempučių šviesa turi didelę įtaką namų jaukumui ir suvartojamos elektros energijos kiekiui. Lempučių skleidžiama šviesa taip pat gali būti šilta arba šalta – ant pakuotės, kurioje buvo lemputės, yra nurodytas lempučių šviesumas, todėl erdvėje, kurioje būnate ilgiausiai, svarbu parinkti tinkamą apšvietimą – šiltu spektru apšviestas kambarys ir vizualiai, ir jutimiškai atrodys šiltesnis, todėl išvengsite pagundos padidinti šildymą“, – pataria R. Vileikytė
Įleiskite pro langus šviesą
Saulė yra gausiausias ir ilgaamžiškiausias gamtos išteklius Žemėje, tačiau iš jo naudos maža, jeigu saulės neįsileidžiate į savo namus. Vienas iš paprasčiausių būdų pagerinti savo namų energijos suvartojimo efektyvumą žiemą, įleisti daugiau šviesos – saulės šviesa sušildo ir natūraliai apšviečia namus, todėl sutaupo pinigų už šildymą ir elektros energiją. Jeigu dirbate iš namų, žiemą, kai šviesos labai trūksta, plačiai atverkite užuolaidas ir pakelkite žaliuzes, kad kambaryje būtų kuo daugiau dienos šviesos ir netektų įjungti dirbtinio apšvietimo.
Pasirūpinkite langų dekoru
Tinkamas langų dekoras yra puikus būdas padaryti jūsų namus energetiškai efektyvesnius – greitai ir paprastai sumažinti šilumos nuostolius per langus. Kokybiškos langų žaliuzės, romanetės ar užuolaidos vasarą apsaugo nuo kaitrių saulės spindulių, o žiemą neleidžia šilumai išgaruoti lauk per lango stiklą.
„Medinės žaliuzės per pastaruosius metus pasiekė populiarumo piką. Jų nori visi – ir jau įsikūrę namuose, ir ankstyvojoje įrengimo stadijoje dar kuriantys namų viziją. Gausus medžio spalvų pasirinkimas leidžia jas derinti prie baldų, grindų, durų spalvos ar rinktis neutralias nuosaikiai įsiliejančias į interjerą, be to, tai – ilgaamžė langų uždanga, ne tik suteikianti namams solidumo ir jaukumo, bet ir mažinanti šilumos nutekėjimą į išorę. Pats geriausias sprendimas – vidines langų uždangas derinti su išoriniais lauko roletais „Zip screen“. Unikalaus stiklo pluošto audinio roletai užtikrina itin geras izoliacines savybes, kurios karštuoju metų laiku sumažina patalpos temperatūrą net 3 laipsniais, o šaltuoju metų laiku sulaiko šilumos nuotėkį.
Užuolaidos taip pat yra puikus izoliacinis sluoksnis. Pasirinkus užuolaidas iš neperšviečiamo (Blackout) arba dalinai peršviečiamo (Dimout) audinio, galima žymiai sumažinti šilumos nutekėjimą į lauką, ypač, jeigu namuose įrengti vieno stiklo langai. Siekiant geriausio rezultato, užuolaidų karnizą rekomenduojama pakabinti 5–7 cm virš lango rėmo – tai ne tik gražiau atrodo, bet ir blokuoja didesnę pro langą išeinančios šilumos dalį.
Baldus išdėstykite pagal oro cirkuliaciją
Dažniausiai baldus išdėstome taip, kad būtų mums patogu arba dėl estetinių sumetimų, tačiau tai gali būti ne pats geriausias būdas taupyti energiją. Yra daugybė būdų, kaip išdėstyti baldus, kad kambariuose pagerėtų oro cirkuliacija ir šildymas būtų efektyvesnis, vienas jų – baldus pradėti dėlioti nuo kambario centro ir sustatyti juos U forma. Šis išdėstymas skatina išnaudoti visą kambario erdvę, neblokuoja oro cirkuliacijos ir ventiliacijos angų bei durų.
„Jeigu kambarius esate apstatę dideliais baldais, pvz., sofomis, komodomis ar knygų lentynomis, kurios blokuoja radiatorius, darote sau meškos paslaugą, nes visą šilumą sugers baldai ir ji nepateks į kambarį. Norėdami padidinti temperatūrą, daugiau atsuksite radiatoriaus šildymo sklendę ar mesite malkų į židinį, tačiau sprendimas yra labai paprastas – pagal galimybes baldus perstumti į kitą vietą arba įsigyti specialiai jūsų kambariui suprojektuotus baldus, kurie atitiks jūsų poreikius ir kambario išplanavimą,“ – pataria R. Vileikytė.
Įsirenkite efektyvų židinį
Norintiems namie ne tik jaukumo, bet ir efektyvaus bei nebrangaus šilumos šaltinio, derėtų pagalvoti apie židinį arba krosnelę. Jų yra kelios rūšys, tad pasirinkti derėtų pagal būsto erdvę ir turimą biudžetą.
· Malkiniai židiniai
„Šiuolaikiniai malkiniai židiniai pasižymi itin aukštais gamybos standartais, lengvu montavimu ir saugia eksploatacija. Tai židiniai, kurie ilgą laiką išlaiko šilumą, yra ekonomiški ir ypatingai tinka mūsų klimatinei zonai – mediena nėra brangi, tačiau puikiai apšildo net ir didesnės erdvės būstą. Lygindami elektrinius, dujinius ir malkinius židinius, matome, kad pastarieji yra kiek pigesni, be to, dėl pažangių technologijų naudojimo, malkinius židinius lengva įrengti ir prižiūrėti“, – teigia „Vilpros“ generalinis direktorius Martynas Vėgėlė.
· Ketaus židiniai
Išskirtiniu tvirtumu ir atsparumu pasižyminčius ketaus židinius kur kas dažniau renkasi žmonės, galvojantys apie gyvenamosios erdvės apšildymą – kadangi ketaus židinių sienelės atlaiko ilgalaikę aukštą temperatūrą, šiluma tolygiai pasiskirsto po visą židinio paviršių ir šildo aplinką.
· Plieniniai židiniai
Plieniniai židiniai visuomet traukia aplinkinių dėmesį – tai išskirtinis estetikos ir kokybės derinys, kuris savo vietą atranda tiek didesnės, tiek mažesnės kvadratūros namuose. Lyginant su ketaus gaminiais, plieninių židinių gamyba yra paprastesnė, todėl dizaino sprendimai įvairesni, asortimentas didesnis.
· Dujiniai židiniai
Jei norite namams suteikti daugiau šilumos ir jaukumo, tačiau nenorite ieškoti malkų, jas sandėliuoti ir kūrenti (tai gali būti itin nepatogu, jei gyvenate keliaaukščiame name), racionalus sprendimas – dujiniai židiniai, kuriuos galite įjungti ir valdyti per kelias sekundes, naudodamiesi mobiliuoju įrenginiu ar nuotolinio valdymo pulteliu. Lyginant su malkiniais, dujiniai židiniai yra mažesnio galingumo, nedegina patalpoje esančio oro (oras paimamas per dvigubą dūmtraukį), puikiai tinka A ir A+ klasės namams.
Pasak M. Vėgėlės, pastaruoju metu dėl elektros energijos bei dujų kainos žmonės žvalgosi pigesnių šildymo šaltinių. Vienas iš tokių variantų yra kieto kuro krosnelės – tai puikus pasirinkimas tiems, kuriems reikalingas papildomas šilumos šaltinis be sudėtingų montavimo darbų bei investicijų. Krosnelės gali būti statomos bet kurioje patalpoje, kurioje galima prijungti dūmtraukį, jų yra įvairių dydžių, formų, su įvairiomis apdailomis: dažytų, muilo ar smėlio akmeniu, keramikos.
„Jei renkatės malkomis kūrenamą židinį, nepriklausomai nuo to, ar pirmenybę skiriate ketaus ar plieno gaminiams, iš anksto pagalvokite, kokios galios židinio jums reikės. Paprastai skaičiuojama, kad 10 kvadratinių metrų dydžio patalpai apšildyti reikalinga 1kW židinio galia. Tiesa, priklausomai nuo namo sienų izoliacinės varžos ir patalpos aukščio, apšildomas plotas gali keistis. Pasirinkę tinkamą židinį, sunaudosite mažiau kuro ir efektyviau apšildysite būstą – tai puikus būdas padidinti seno namo energetinį efektyvumą“, – teigia M. Vėgėlė.
Peržiūrėkite naudojamą šildymo ir vėsimo sistemą
Svarbu kasmet profesionaliai patikrinti ir valyti šildymo bei vėsinimo įrangą, o jeigu prietaisas senesnis nei 15 metų, rekomenduojama jį pakeisti – senesni įrenginiai nėra energetiškai efektyvūs. Jeigu pastebite, kad jūsų radiatoriai nebešildo, kaip turėtų, patikrinkite, ar viršuje jie yra šaltesni nei apačioje, nes tai reiškia, kad sistemoje gali būti oro – jį tiesiog išleiskite pamažu atsukdami radiatoriaus sklendę. Tačiau, jeigu radiatoriaus viršuje karšta, o apačioje – šalta arba radiatorius yra vos drungnas, greičiausiai sistemoje susikaupė nuosėdos, kurias būtina išvalyti. Jeigu radiatoriai yra tvarkingi, padidinti šilumą galite už jų įrengę šilumą atspindinčius ekranus – tai foliją primenanti medžiaga, kuri atspindi iki 90 proc. infraraudonųjų spindulių, todėl oro temperatūra kambaryje padidėja 1–2 laipsniais Celsijaus.
„Žinoma, šie patarimai nėra panacėja nuo susidariusios geopolitinės bei ekonominės situacijos ir mokesčių už komunalines paslaugas nesugrąžins į buvusį lygį, tačiau verta atsiminti, kad būsto interjero sprendimai gali būti parinkti ne tik dėl estetinių priežasčių. Juk patys nesigydome rimtai susirgę, tad siūlau nepasitikėti tik savo žiniomis bei prekybos centruose siūloma pigia masine produkcija ir dėl būsto įrengimo galimybių pasikonsultuoti su šios srities profesionalais. Tinkamai jiems įvardiję savo poreikius ilgalaikėje perspektyvoje ir kartu įsivertinę galimą biudžetą, gražiais ir energetiškai efektyviais namais džiaugsitės ne vienerius metus“, – pataria namų idėjų centro „NIC“ nekilnojamojo turto vystymo vadovė R. Vileikytė.