Restauruotame pastate Juodkrantėje įrengtas atostogų būstas buvo kuriamas atsižvelgiant į išskirtinę vietą. Projekto autoriams norėjosi, kad jis tarsi susilietų su aplinka, neerzintų savo spalvomis, dvelktų ramybe, solidumu, santūrumu ir kokybe, todėl interjeras komponuotas neskubant, apgalvojant detales, subtiliai perteikiant etninius ornamentus, spalvas ir medžiagas.
Objekto dosjė:
Tipas – trijų miegamųjų butas rekonstruotame pastate Juodkrantėje.
Plotas – 80,80 m².
Paskirtis – atostogų būstas.
Gyvenamoji erdvė – bendrasis kambarys (virtuvė, svetainė, valgomasis), trys miegamieji, vonios kambarys, dušo kambarys.
Projekto autorė – interjero dizainerė Irma Pivo.
Trijų miegamųjų butas įrengtas rekonstruotame buvusių sovietinių pastatų komplekse Juodkrantėje, kur anksčiau buvo pasieniečių kareivinės. Čia suprojektuoti nauji, šiuolaikiškai įrengti būstai.
Projekto autorė interjero dizainerė Irma Pivo pasakoja, kad po rekonstrukcijos funkcinės erdvės buvo gerai apgalvotos ir logiškai išdėstytos, puikiai atitiko šeimininkų poreikius, tad jokių kardinalių pokyčių daryti neprireikė.
Visas dėmesys buvo sutelktas interjero koncepcijai kurti.
Ir gyvenimui, ir poilsiui tinkantis interjeras
„Šeimininkai norėjo turėti atostogų būstą, kuris būtų patogus ir ilgesniam poilsiui, o šiuo metu – gal net ir gyvenimui ilgesnį laiką, todėl buvo svarbu, kad čia būtų viskas, ko reikia visaverčiam buvimui: svetainė su virtuve, šeimininkų miegamasis su atskiru vonios kambariu bei du miegamieji vaikams ar svečiams su papildomu vonios kambariu, – paaiškina Irma.
– Kadangi pirmiausia tai atostogų namai, o jūra – tik per kopą, reikėjo pasirūpinti, kur sutalpinti įvairius pramogų jūroje reikmenis, pavyzdžiui, numatyti spintas su gera ventiliacija, kad šlapių daiktų ir drabužių nereikėtų džiovintis kur nors balkone, o būtų galima drąsiai sukabinti į spintą.“
Aksesuarų ir dekoracijų reikšmė
Prieškambario spintose dizainerė įterpė subtilius sumodernintus etninių motyvų dekoro elementus, pabrėžiančius interjero išskirtinumą.
Svetainės staliukas, pagamintas iš aptakių formų ąžuolinių kaladžių, kurias dengia stiklinis stalviršis, – tarsi meno kūrinys.
Medinius elementus po stiklu galima susidėlioti kaip norisi arba juos galima ištraukti ir pritaikyti kaip atskirus staliukus kitose vietose.
„Aksesuarai visuomet papildo, užbaigia interjerą, be jų man visuomet atrodo, kad kažko dar trūksta.
Vazos šiame interjere atlieka daugiau estetikos funkciją, jos yra juodo, rudo molio spalvos, formos organiškai įsilieja į aplinką ir atrodo tarsi gamintos vietinių meistrų“, – sako projekto autorė.
Natūralios faktūros ir spalvos
„Kurdama interjerą tikrai žinojau, kad čia nebus jokių ryškių spalvų: rinkomės visiškai neutralias gamtos spalvas: deginto molio juodą, nugludinto medžio gelsvą, gintaro, žalvario, jūros žalsvą ar melsvą, lino pilką, – vardija Irma.
– Interjere derinamos faktūros ir medžiagos visiškai natūralios – medis, linas, metalas, molis, stiklas, šiaudas, akmuo, lauko baldai pinti iš natūralios jūržolės, o įmontuojamas spintas papuošėme sumodernintais etnografiniais liaudies motyvais.
Lubų apdailai pasirinkome medį dėl jaukumo, juolab kad lubos yra aukštos ir galėjome rinktis tokį sprendimą.“
Baldų dizaino pasirinkimai
Ne mažiau svarbu buvo ir baldų dizainas: projekto autorei norėjosi, kad jie būtų aptakių, plastiškų, lenktų formų – tarsi nugludinti jūros vandens ir nugairinti vėjo, pabrėžtų kuriamą pajūrio temos koncepciją.
„Dėl šios priežasties valgomojo stalą rinkome apskritos formos, kėdės taip pat švelnių, plastiškų formų, o darbo kėdė atrodo tarsi ištraukta iš jūros ir ten pastatyta, – atkreipia dėmesį Irma.
– Svetainės kavos staliukas ir miegamųjų staliukai buvo gaminami pagal užsakymą, idėjų jiems, kaip ir dauguma, sėmėmės internete, taip pat – gamtoje, ir pritaikėme šioms erdvėms.
Šiuos staliukus kūrėme kartu su lietuvių meistrais „Oaky Oak“.“
Apšvietimas
„Pagrindinis bendrosios erdvės apšvietimo akcentas – šviestuvas virš valgomojo stalo. Tai gamintojo „Brokis“ gaminys. Stiklas šiems šviestuvams yra pučiamas senoviniu būdu, jis derinamas su rankomis spausto metalo elementais, virvėmis, natūraliu medžiu.
Smagi šviestuvo detalė – virvė vietoje laido, tai tarsi subtili užuomina į žvejų tinklą. Tokia stilistika labai tiko tobulai pajūrio atmosferai“, – pasakoja projekto autorė.
Virtuvės interjeras
Projektuojant interjerą buvo siekiama, kad virtuvės zona labai nekristų į akis, dėl to buvo pasirinkta „nespalvota“ virtuvė – tamsesnė dalis ant grindų atrodo kaip stabilus pagrindas, o šviesios pakabinamos spintelės susilieja su sienų spalva.
Juodai dažyto metalo konstrukcijų lentynėlės su stumdomomis metalo durelėmis slepia virtuvėje naudojamas smulkmenas (prieskonius, šluostes, kempinėles).
Taip pat kartu atlieka ir dekoratyvią apšvietimo funkciją (nugarėlė yra pagaminta iš matinio dažyto stiklo, po juo yra sumontuotas apšvietimas).
Miegamųjų interjeras
Šiame bute įrengti miegamieji – ganėtinai santūrūs ir asketiški, vieninteliai čia esantys baldai – lova su staliukais iš šonų ir spinta.
„Kadangi spintos yra tarsi nematomos – kaip sienų dalis, todėl pagrindiniu akcentu tampa lovos. Neatsitiktinai jų dizainui ir kokybei skyrėme daug dėmesio, – sako projekto autorė.
– Lovas parinkome minkštas, jaukias, be jokių nereikalingų detalių, audiniai – natūralūs, grubesnės audimo faktūros, o spalvos neutralios, kaip ir bendras interjero koloritas. Prie interjero derinome ir patalynę, pledus, pagalvių užvalkalus – norėjosi sukurti natūralumo, jaukumo jausmą.“
Kaip ir visame interjere, miegamuosiuose juntama ramybės, neskubraus gyvenimo ritmo atmosfera. Tokį įspūdį padeda kurti vyraujančios spalvos ir natūralios medžiagos.
„Šiaudo, gludinto medžio spalvas derinome su melsva, žalsva, aukso tonais. Kilimams taip pat rinkomės natūralų pluoštą, kad atrodytų, lyg jie būtų pagaminti iš šiaudų, – paaiškina projekto autorė.
– Aura šioje vietoje labai ypatinga, ji yra visa ko pagrindas, interjeras neturėjo jos užgožti, tad miegamuosiuose naktinių užuolaidų sąmoningai nekabinome, pritaikėme tik lengvas, krentančias ant grindų dienines užuolaidas.“
Staliukai prie miegamojo lovos pagaminti iš vientiso medžio gabalo jį skaptuojant. Juodą spalvą medis įgavo jį deginant, o su laiku šie staliukai skeldėja, atsiranda naujų plyšių – jie tarsi kuria savo istoriją.
Meno kūriniai į interjerą atkeliavo paskutiniai, juos dizainerė vežė į butą ir buvo žiūrima, kas labiausiai spalviškai ir emociškai tinka. Kūriniai yra abstraktūs, jais buvo siekiama susieti interjere esančias spalvas, papildyti interjerą šilta emocija. Kūrinių autorė – Eglė Dūdonė.
Vonios kambarių interjeras
Vonios kambariuose vyrauja minimalistinė estetika. Sienoms ir grindims parinkta pilko natūralaus akmens apdaila, tik maišytuvai ir keramika išsiskiria savo balta spalva. Buvo siekiama, kad čia nebūtų ryškių akcentų, o interjeras dvelktų ramybe ir jaukumu.