Apie po truputį ilgėjančias dienas savo įspūdingais žiedais gražiai paskelbia kambarinė gėlė, dėl kurios pavadinimo kartais kyla diskusijos. Kas gi tai per augalas – meilenis (lot. Hippeastrum) ar amarilis (lot. Amaryllis)?
Meilenio ir amarilio klasifikacijos istorija
Meilenis ir amarilis – augalų pavadinimai, kurie dažnai yra laikomi sinonimais. Visgi tai nėra visiška tiesa. Ši painiava yra susijusi su XIX a. botanikų atradimais. XVIII a. meilenis iš tiesų buvo priskiriamas amarilių genčiai, bet galiausiai 1987 m. Tarptautinio botanikų kongreso nutarimu jis buvo atskirtas ir tapo atskira gentimi.
Taigi amarilių genčiai nuo praėjusio amžiaus priklauso vos vienas augalas – dailusis amarilis (lot. Amaryllis belladonna), kuris yra kilęs iš Pietų Afrikos. Meilenių genčiai priklauso iš Amerikos atogrąžų ir paatogrąžių regionų kilę augalai. Taip pat meileniais yra vadinamos ir hibridinės veislės.
Šiandien meilenių genčiai priklauso priklauso apie 90 rūšių. Tad jeigu namuose auginat šią įspūdingai žydinčią gėlę, greičiausiai tai yra ne amarilis, o meilenis. Dailusis amarilis yra retas augalas ir juo gėlių parduotuvėse nėra prekiaujama.
Kaip atskirti meilenį nuo amarilio?
Atskirti meilenį nuo amarilio vizualiai nėra taip lengva, kadangi šie augalai yra labai artimi giminaičiai. Netgi jų priežiūra yra be galo panaši. Vienintelis ryškus skirtumas – skirtingas augalo poilsio metas. Meileniai žydi žiemą ir pavasarį, o ilsisi rudenį. Amariliai žydi vasarą ir rudenį, o jų poilsio metas ateina žiemai baigiantis. Taigi apie pavasarį pranešanti kambarinė gėlė yra meilenis.
Yra dar keletas subtilių ypatybių, pagal kurias galima atskirti šiuos augalus. Pavyzdžiui, amarilio žiedai turi lengvą ir malonų aromatą, o štai meilenio žiedai dažniausiai yra bekvapiai. Svarbu paminėti, kad kartais būna ir išimčių.
Šiuos augalus atpažinti galima bandyti ir pagal stiebą. Amarilio stiebas yra pilnaviduris ir tvirtas, todėl jis gali sukrauti daug žiedų (6 ir daugiau). Meilenio stiebas yra tuščiaviduris, todėl paprastai jis sukrauna 2–6 žiedpumpurius. Visgi, reikia pastebėti, kad net ir čia gali būti išimčių.