Yra nemažai dalykų, kuriuos siejame su tradicijomis. Tarkime, tradiciškai žinome, kad augalus reikia lieti, todėl kartais nepatyrę sodininkai ar tiesiog augalų mėgėjai lieja viską iš eilės tokiu pat kiekiu, taip padarydami daugiau žalos nei naudos. Be abejo, yra daug tradicijų, kurios nekenkia, tačiau jų “laužymas” gali duoti daugiau naudos. Šiame tekste aptarsime keturis darbus, kuriuos dažniau norisi atlikti pavasarį, tačiau kurie puikiai tinka rudeniui.
Balinti medelius. Senas ir jau pabosti spėjęs juokas, jog pavasarį medelius balina ne sodininkai, o dailininkai vis dar išlieka aktualus. Pavasarinis balinimas naudingas tuomet, jei medelis jau buvo balintas rudenį – tuomet kamieną galima padengti nauju sluoksniu. Tačiau jei nusprendėte žievę balinti pavasarį, greičiausiai pavėlavote.
Kam apskritai reikia balinti medelius? Ši priemonė apsaugo medžių žievę nuo saulės, kadangi pats medis apsisaugoti dar negali – neturi vainiko, kuris didžiąją dalį dienos sulaiko spindulius. Jei vyksta dideli temperatūros svyravimai (o jie gali būti dažni ankstyvą pavasarį), žievė pradeda trūkinėti, tad balinimas užkerta kelią ir šiai problemai.
Tad kur kas geriau tai atlikti rudenį, kad nereikėtų su teptuku lakstyti žiemą. Geriausia naujiena – tai padaryti dar ne per vėlu. Ką reikėtų žinoti, galite perskaityti čia:
Medžių balinimo ABC: viskas paprasčiau nei gali pasirodyti
Kelti inkilus. Prieš žiemą dažniausiai konstruojame lesyklėles, o inkilus pasiliekame pavasariui, kai galime įsispirti į batus ir eiti prie artimiausio medžio, gerdami į save atbundančios gamtos kvapą. Tačiau nepaisant to, kad ruduo panašių emocijų nesuteikia, panašu, kad inkilo iškėlimas rudenį gali būti ne tik nebloga, bet netgi geresnė idėja.
Ir tai nėra sunkiai patikrininama senolių išmintis – nedvejoti kelti inkilus rudenį skatina ir ornitologai. Jų teigimu, inkile galės ne tik įsikurti žieminiai paukščiai, tačiau ir smulkūs miško graužikai, tokie kaip pelės ar miegapelės. Be to, rudeninis inkilas aplinką tik papuoš, kadangi per žiemą jo mediena patamsės ir įgaus natūralią spalvą.
Jei ieškote kaip pasigaminti inkilą, informacijos galite rasti čia:
Kaip pasigaminti lentinį inkilą
Kad visi turėtų namus: ką reikia žinoti apie inkilų kėlimą
Įsigyti įrankių. Tikriausiai pastebėjote, kad žiemą gana dažnai galima pigiau nusipirkti įvairių vasaros atributų – pigiau kainuoja netgi dviračiai, ką bekalbėti apie stovyklavimo inventorių ar vasarinius rūbus. Tad verta palyginti kainas rinkoje, jei jaučiate, kad atėjo laikas atnaujinti savo įrankinę ar nusipirkti naują žoliapjovę. Tiesa, šiais laikais vienokios ar kitokios akcijos vykdomos kone visus metus, tačiau prekybininkai neretai norės išparduoti prekes prieš žiemą, tad verta pasitikrinti ir galbūt rasti gerų pasiūlymų.
Pirmieji žingsniai sode – įrankių pasirinkimas
Sodinti medelius. Teigiama, kad ruduo taip pat palankus metas sodinti medelius. Tai naudinga, mat medis gali sutelkti energiją šaknų įtvirtinimui, jam nereikia auginti lapų, dėl ko jis sunaudoja mažiau vandens, be to, dirva ir taip yra drėgnesnė.
Kita vertus, ruduo yra pats palankiausias laikas sodinti ir spygliuočius. Tiesa, geriau nesusivėlinti – šiuos medelius, priklausomai nuo orų, geriausia pasodinti iki spalio pabaigos.