Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Statyba ant vandens: ką reikia žinoti įsirengiant lieptą

Statyba ant vandens: ką reikia žinoti įsirengiant lieptą

Pavasaris – puikus laikas statyboms. Jei jau esate sklype įsirengę papildomų statinių, viskas atrodo pažįstama ir galbūt esate išsiaiškinę, kaip tai padaryti teisingai. Tačiau jei su statyba ant žemės yra susipažinę daugelis, kokie įstatymai galioja statant konstrukcijas ant vandens? Ką reikia žinoti įsirengiant lieptelį šalia jūsų esančiame vandens telkinyje?

Konsultuoja Aplinkos ministerijos Komunikacijos skyriaus vedėja Brigita Stankevičiūtė.

Statyti valstybiniuose vidaus vandens telkiniuose laikinus nesudėtingus statinius tvarką reglamentuoja Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos direktoriaus 2012 m. balandžio 19 d. įsakymu Nr. 1P-(1.3.)-146 patvirtintos Sutikimų statyti ir naudoti valstybiniuose vidaus vandens telkiniuose laikinus nesudėtingus statinius išdavimo taisyklės. Taisyklėse numatyta, kad asmuo, pageidaujantis gauti sutikimą statyti ar naudoti valstybiniuose vidaus vandens telkiniuose laikinus nesudėtingus statinius, turi pateikti Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos teritoriniam skyriui prašymą, supaprastintą techninį projektą lieptų statybai, suderintą su atitinkamu Lietuvos Respublikos aplinkos ministerijos regioniniu aplinkos apsaugos departamentu, savivaldybės administracija, o atskirais atvejais su valstybinio parko ar biosferos rezervato direkcija, Kultūros paveldo departamento prie Kultūros ministerijos teritoriniu padaliniu.

Nesudėtingų inžinerinių statinių, tarp jų ir lieptų, paviršinio vandens telkiniuose požymius ir techninius parametrus nurodo statybos techninis reglamentas „Nesudėtingi statiniai“. Padauginus pagal jame nurodytą formulę liepto plotą ir aukštį, gautas koeficientas parodys, ar lieptas atitinka statinio požymius. Jeigu koeficientas mažesnis už 10, toks objektas nelaikomas statiniu ir jam netaikomos Statybos įstatymo ir reglamentų nuostatos dėl statinio projektavimo ir statybos – jam įrengti neprivalomas nei projektas, nei statybą leidžiantis dokumentas. Jeigu koeficientas didesnis už 10, liepto statybos reikalavimai priklausys nuo to, kuriai – pirmai ar antrai – nesudėtingų statinių grupei jis priskirtinas.

Shutterstock nuotr.

Jeigu ir nebūtina gauti liepto statybą leidžiantį dokumentą, jį teisėtai pasistatyti norimoje vietoje ne visada įmanoma. Kai vandens telkinys yra išnuomotas, reikia gauti jo savininko raštišką sutikimą, o statant valstybinės reikšmės paviršiniame vandens telkinyje – Nacionalinės žemės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos (NŽT) sutikimą Sutikimų statyti ir naudoti valstybinės reikšmės paviršiniuose vandens telkiniuose laikinus nesudėtingus statinius išdavimo taisyklių nustatyta tvarka. Gyventojas, pageidaujantis gauti šį sutikimą, NŽT teritoriniam skyriui turi pateikti supaprastintą laikino nesudėtingo statinio projektą, parengtą pagal statybos techninio reglamento „Statinio projektavimas“ reikalavimus.

Aplinkosaugininkai primena, kad statant lieptą būtina laikytis aplinkosaugos reikalavimų – liepto dalis sausumoje negali užtverti praėjimo vandens telkinio pakrantės juosta.

Mano išsaugoti straipsniai