53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Trumpas chrizantemų auginimo ir dauginimo gidas

Trumpas chrizantemų auginimo ir dauginimo gidas

Chrizantemų elgesio dėsningumus nėra lengva atsekti – joms, kaip poetiškoms natūroms, būdingas išskirtinis lengvabūdiškumas ir nenuspėjamumas. Vienoje vietoje jos auga ir žydi laiku, kitoje, esančioje vos už kelių žingsnių, atsisako tai daryti. Taigi, dauguma atvejų šio augalo įsigijimas yra ne kas kita, kaip įdomi ir ne itin brangi loterija. Deja, sodininkai nėra linkę linksmintis. Metas pereiti prie rekomendacijų apie chrizantemų auginimą ir dauginimą.

Shutterstock

Chrizantemų auginimas ir priežiūra

Chrizantemoms reikia saulėtos ir gerai įšylančios vietos su drenažu. Gamtoje jos labiau mėgsta sausą žemę. Žemose ir drėgnose vietose (pavyzdžiui, šalia eglynėlio) jos bręsta taip ilgai, kad net nespėja pražysti.

Mechaninė dirvožemio sudėtis nėra tokia svarbi – kad tik nebūtų sunkus molis, nes tai labai stipriai veikia našumą. Labai prastame dirvožemyje chrizantemos gali visai nepražysti. Tręšti jas reikia pirmoje vasaros pusėje, du-tris kartus laistant karvių mėšlo skiediniu (ar kažkuo panašiu) ir kompleksinėmis mineralinėmis trąšomis.

Tinkamiausias dirvožemio rūgštingumas pH 6-5,5, tad labai naudinga paviršiuje vietoj trąšų paberti durpių. Kitų šaltinių duomenimis, geriau lengvai šarminti.

Shutterstock

Jeigu chrizantemos ir laistomos, tai tik aktyvaus augimo ir pumpurų dėjimo laikotarpiu. Visas šis lepinimas rugpjūčio viduryje turi baigtis, kad augalai pradėtų ruoštis žiemai. Chrizantemos itin jautrios žemai temperatūrai, ypač kai ją lydi drėgmė. Galbūt dėl to prastai peržiemoja tos gėlės, kurios susodinamos itin tankiai, nes tankesniame gėlyne padidėja drėgnumas.

Kitas svarbus dalykas – augalai nemėgsta, kai jiems trukdoma pernelyg vėlai, tai neigiamai atsiliepia jų atsparumui žiemą. Todėl keistoka, kad parduodamos chrizantemos kaip tik vasaros pabaigoje ir rudenį. Galbūt tuo ir galima paaiškinti liūdinančias išvadas apie apgaudinėjančius pardavėjus.

Įgudę sodininkai sako, kad jeigu prie krūmo pagrindo nėra vegetatyvinių ūglių, jis neperžiemos. Tik neaišku, ar tie ūgliai byloja apie gerą įsišaknijimą, ar jaunos krūmo dalys geriau peržiemoja. Pabandykite sodinti chrizantemas pavasarį, pasikliovę tomis pačiomis patikimomis garantijomis, kad augalai yra kaip tik tos spalvos, kokios jums reikia.

Shutterstock

Chrizantemų dauginimas

1. Sėklomis

Nors atvirame grunte jos retai subręsta, tačiau augalus galima pernešti namo ir sulaukti sėklų. Taip pat galima jų paprasčiausia nusipirkti. Bet kokiu atveju sėjinukai sužydi po 5–6 mėnesių.

Todėl chrizantemos sėjamos vasarį ar kovą į humuso, durpių ir smėlio mišinį santykiu 1:2:1 ir užberiamos smėliu.

Daigai pasirodo po savaitės ir pasibaigus pavasarinėms šalnoms sėjinukai persodinami. Iš sėklų sėtos chrizantemos (bent jau iš savų augalų) gali būti pakankamai skirtingos ir neturėti tėvų bruožų.

2. Dalijimu

Pavasarį, kai tik pasirodo nedidelės atžalos.

Shutterstock

3. Auginiais

Auginiams nupjaunami jauni ūgliai. Tai daroma kaip įmanoma anksčiau – juk nuo to priklauso, kaip sėkmingai bus peržiemota.

Jie įsišaknija šiltlysvėje su kornevinu, po agroplėvele ar kokia kita panašia medžiaga. Tam tinka bet koks purus ir drėgmei imlus gruntas: smėlis, durpės, perlitas.

Konkrečiose rekomendacijose nurodomas optimalus dauginimo auginiais laikas – iki balandžio pradžios.

Bet kadangi pas mus šiuo laiku chrizantemos dar neauga, reikia laikyti chrizantemų krūmus rūsyje arba vėlai įsišaknijusius auginius pirmąją žiemą laikyti vėsioje patalpoje, kur palaikoma ne daugiau kaip +10 laipsnių temperatūra ir užtikrintas geras apšvietimas.

Mano išsaugoti straipsniai