53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Tulpmedžių žydėjimo metas: ką daryti

Tulpmedžių žydėjimo metas: ką daryti, jei nusprendėte juos auginti

Birželio pabaigoje – liepos pabaigoje akis džiugina tulpmedžiai. Straipsnyje aptarime šio augalo istoriją ir pateikiame patarimus, jei sumanėte ir patys juos auginti.

Jei mylite medžius, o jūsų kieme yra pakankamai erdvės ir norite auginti kažką išskirtinio – pamėginkite prisijaukinti gelsvažiedį tulpmedį („Liriodendron tulipifera L.“). Tai ypatingas medis, turintis unikalius žiedus ir lapus bei garbingą ir ilgą istoriją.

Botanikai tulpmedžius vadina reliktiniais medžiais, nes tai yra vieni iš seniausių pasaulyje augalų, evoliucijos eigoje išlikę tokie patys, kokie jie buvo prieš daugybę milijonų metų. Per tiek metų dauguma augalų evoliucionavo ir pakito. Ir tik labai nedaugelis – tokie kaip tulpmedžiai, puošmedžiai ar japoninės magnolijos išliko nepasikeitę. Iš tulpmedžių medienos gaminami aukštos kokybės muzikos instrumentai, popierius, įvairūs smulkūs dirbiniai.

Savaime tulpmedžiai auga JAV rytinėje dalyje. Į kitas šalis, tame tarpe ir į Lietuvą atvyko su žmogaus pagalba. Amerikoje jie išgyvena apie 400 metų ir gali užaugti iki 60 metrų aukščio. Du seniausi Lietuvos tulpmedžiai auga Veliuonos parke. Jiems virš 100 metų, o aukštis apie 20 m.

Lietuvoje šie medžiai labai reti. Kauno botanikos sode irgi auga du tulpmedžiai, pasėti prieš 60 metų iš veliuoniškių sėklų. Šie „vaikučiai“ taip pat įspūdingo stoto ir grožio. Nuo birželio mėnesio antros pusės iki liepos vidurio galima pasigėrėti šių medžių žydėjimu. Savo pavadinimą jie gavo dėl žiedo panašumo į tulpės žiedą. Žiedai geltonai oranžiniai, stambūs, labai gražūs, tarsi spalvingi paukšiai aptūpę visą medį.

O lapai taip pat nepaprastai įdomios formos – tarsi lyra (iš čia kilęs lotyniškas augalo pavadinimas), jų nesupainiosi nei su vieno augalo lapais. Rudenį vietoje žiedų subręsta rudi sparnavaisiai, panašūs į kankorėžius. Sėklų sunokina daug, bet paprastai jos mūsų kraštuose labai nedaigios. Galbūt, todėl, pačiam pasidauginti ir užsiauginti tulpmedį yra ne vieno sodininko svajonė.

Jeigu nusprendėte įsigyti tulpmedį:

-pirmiausiai pasidairykite jam pakankamai erdvios vietos, nes jis užaugs iki 15-20 m aukščio;

-parinkite saulėtą vietą (pavėsyje beveik nežydės);

-raskite derlingą, purų ir drėgną dirvožemį;

-nesodinkite į vietą, kur dažnai stovi vanduo, ypač ankstyvą pavasarį. 

Yra išvesta tulpmedžių veislių su margais lapais („Aureomarginatum“), siauros formos laja („Fastigiatum“) ar kt., bet Lietuvoje šio medžio veislės sunkiai žiemoja, paprastai apšąla, suserga įvairiomis grybinės ligomis.

E. Turskienės nuotr.

Mano išsaugoti straipsniai