ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Ką svarbu žinoti

Ką svarbu žinoti, kad orchidėjos nenuleiptų per vasaros karščius

Orchidėja – viena mėgstamiausių lietuvių kambarinių gėlių. Šios gėlės nėra lepios, tačiau tam, kad jos nuolat džiugintų savo žiedais, reikia žinoti keletą auginimo subtilybių. Apie tai, į ką reikia atkreipti dėmesį vasarą, pasakoja Kristina Popovienė.

Fotolia nuotr.

–Ką svarbiausia žinoti orchidėjų augintojams vasarą?
–Lietuviškos vasaros pasižymi nepastovumu ir dažnai tiesiog nenuspėjamais orais. Todėl augintojas privalo ne tik augalais domėtis, bet ir orus sekti – ilgai užsitęsę vėsūs lietingi orai verčia retinti laistymus, arba statyti uždangas virš augalų, jei šie išnešti į lauką. Jei prasideda sausas karštas periodas – reikia rūpintis geresniu vėdinimu, kad nesušutintume ar neapdegintume augalų ir dažniau taikyti vandens procedūras. Bendra taisyklė tokia – kuo aukštesnė oro temperatūra, tuo didesnis turėtų būti santykinis aplinkos drėgnis. Nepamirškite visą vasarą reguliariai tręšti orchidėjas – jos dabar auginasi masę. Stiprūs sveiki augali vėliau atsidėkos gausesniu žydėjimu.

Ar orchidėjas reikia išnešti į balkoną? Ar jas galima laikyti lauke?
–Praktiškai visi kambariniai augalai mėgsta vasaroti atvirame ore. Ir orchidėjos nėra išimtis. Gryname ore augalai sustiprėja, užsigrūdina, naktimis gauna rasos, šilti vasaros lietūs puikiai nuplauna dulkes ir atgaivina. Be abejo, nešant į lauką (balkoną, terasą, sodą) reikia įvertinti natūralius orchidėjų poreikius – katlėjos, cymbidžiai gali gauti daugiau tiesioginės saulės spindulių, tuo tarpu. kai falenopsiai ir raibuolės galėtų įsikurti didesnių augalų ar širmos pavėsyje. Visas į lauką išnešamas orchidėjas reikia palaipsniui pripratinti prie tiesioginių saulės spindulių, kad nenudegtų. Geriau parinkti vietą užuovėjoje ir po stogu, dendrobiai ir cymbidžiai puikiai jausis sukabinti į medį.

Žydinčių augalų geriau į lauką nenešti – vėjas sutaršo liaunus žiedlapius, tiesioginė saulė nublukina spalvas. Tegu žydintys augalai džiugina Jus kambaryje.

Kokie parazitai, ligos puola šias gėles vasarą?
–Vasarą visus kambarinius augalus gali pulti visi tie patys kenkėjai, kaip ir lauko augalus. Juk laikome atvirus langus, parsinešame namo puokštes laukinių gėlių, krepšius vaisių ir daržovių – tai idealios sąlygos įvairiems amarams, erkutėms, tripsams patekti ant kambarinių augalų. Tiesiog reiktų dažniau apžiūrėti savo augalus, ypač apatinę lapų pusę. Pastebėjus kenkėjus, kol dar jų nedaug, užtektų sanitarinio dušo ar purškimo augaliniais nuovirais (česnako, čili, bitkrėslės, lavandų, pienių lapų, kt.). Profilaktines sanitarines procedūras reikia visada taikyti visiems turimiems augalams, esantiems namuose (ir orchidėjoms, ir fikusams, ir kaktusam, kt.). Jei natūralios priemonės nebepadeda, teks griebtis chemijos (šias procedūras geriau atlikti pavėsingą dieną ar vakare, išsinešus augalus į gryną orą, pvz.balkoną). Nuo vabaliukų naudojame insekticidus, nuo grybinių ligų – fungicidus.

Atskirai norėčiau paminėti sraiges ir šliužus – jei sode, sklype gyvena šie gyviai, kurie labai mėgsta slėptis orchidėjų vazonuose ir apgriaužia ne tik šaknų galiukus bei jaunus lapus, bet ir visą augalą gali sutvarkyti per vieną naktį, nestatykite vazonų tiesiai ant žemės – geriau sukabinkite į medžius ar įsirenkite atskirą stovą (jei augalų daugiau).

Fotolia nuotr.

Kaip gelbėti orchidėjas nuo karščių?
–Labai gelbėti nuo karščių nereikia. Nebent ilgai užsitęsia laikotarpis, kai dienos temperatūros viršija 32 laipsnius . Kaip ir minėjau anksčiau – kuo aukštesnė temperatūra, tuo didesnis santykinis aplinkos drėgnis. Vadinasi, reiktų dažnai purkšti aplink augalus, statyti tarp vazonų talpas su vandeniu, kurti pavėsingas vietas ant palangių, jei augalai stovi kambaryje. Labai svarbu, kad oras laisvai cirkuliuotų aplink lapus – galima tiesiog įjungti kambarinį ventiliatorių.

Kaip vasaros orai paveikia orchidėjų žydėjimą?
–Vasaros orai veikia mūsų ir augalų sveikatą. Pasižiūrėkim kiekvienas į save, artimuosius, vaikus – prisivalgę uogų, raudonskruosčiai, sustiprėję ir užsigrūdinę rudenį su žymiai didesne energija puolame prie darbų ir mokslų. Lygiai taip mūsų orchidėjos, gerokai ūgtelėję per vasarą, sukaupia daugiau jėgų gausiai žydėti rudens–žiemos sezonu.

Į ką reikės atkreipti dėmesį orchidėjų augintojams artėjant rudeniui?
–Vasaros pabaigoje, rudens pradžioje jau pasitaiko ankstyvosios šalnos. Ypač nuo jų reiktų saugoti šilumamėgius falenopsius, raibuoles, katlėjas. Ilgiausiai lauke gali vasaroti vėsiamėgiai dendrobiai, ertmenės, cymbidžiai (šiuos galima laikyti lauke iki tol, kol vidutinė paros temperatūra nekrenta žemiau 10 laipsnių. Nereikėtų bijoti jau rugpjūčio mėnesį pasitaikančių vėsesnių naktų, kai dieną būna 25 laipsniai, o naktį – vos 8 laipsniai – Jūsų augalai per vasarą užsigrūdino, o temperatūrų skirtumas skatina naujų žiedynstiebių formavimąsi.

Prieš parsinešant augalus atgal į patalpas, reiktų profilaktiškai apdoroti visus vasarotojus nuo kenkėjų, ypač atidžiai išgaudyti sraigutes ir šliužus.

Mano išsaugoti straipsniai