Karštomis dienomis – mažiau laistymo. Tai vienas iš mulčiavimo privalumų. Kaip mulčiuoti ir kokį mulčią naudoti, pasakoja modernių želdinimo kursų „Geltonas karutis“ lektorės Ingė Auželienė ir Sandra Kanapeckaitė.
Mulčiavimas gamtoje ir darže
Pagrindinis argumentas, daugelį įtikinantis iškart – gamtoje plikos žemės nebūna. Pievos, miškai, pelkės – visur žemė pilna augalų arba padengta organiniu sluoksniu: nukritusiais lapais, spygliais, šakelėmis. Jei tik atsiranda žemės lopinėlis, jis tuoj pat vienu ar kitu būdu uždengiamas. Todėl nenuostabu, kad mūsų daržuose juodą žemę tarp augalų skuba uždengti piktžolės.
I. Auželienė teigia, kad mulčiuodami imituojame miško ar pievos paklotę, sukuriame humusingą dirvos paviršių. Kadangi dirbtinai sodiname augalus, mulčiuodami stengiamės sudaryti natūralią aplinką.
Pagrindiniai mulčiavimo privalumai:
– Drėgmės palaikymas: žemė po mulčio sluoksniu ilgiau išlieka drėgna net esant sausiems karštiems orams, todėl stabiliau išlaikoma drėgmė, o mums reikia mažiau laistyti.
– Struktūros palaikymas: mulčiuojant dirvos paviršiuje gerai cirkuliuoja oras, o žemė nesusiplaka į plutą po lietaus.
– Palankios sąlygos mikroorganizmams: vyksta panašūs procesai kaip kompostuojant, todėl augalai geriau aprūpinami įvairiomis maisto medžiagomis.
– Sumažėja piktžolių sėklų: piktžolėms, tūnančioms dirvoje, sunkiau prasikalti į paviršių pro mulčio sluoksnį, tad kovojame tik su tomis, kurios atsiranda su vėju iš aplinkos. Jų mažiau ir paprastai lengviau išsirauna, todėl apskritai augalų priežiūra lengvesnė.
Mulčio rūšių pasirinkimas
Geriausia mulčiuoti organinėmis atliekomis iš aplinkos: apvytinta nupjauta žole, šiaudais, lapais, kt. Jei reprezentacinėje vietoje norime dekoratyvaus mulčio, galima nusipirkti specialų. I. Auželienė teigia, kad daugiausia toks būna dažytos medienos arba medžio žievės. Mediena nėra geriausias pasirinkimas, nes greičiausiai supūna, be to, neturi fitoncidinių savybių. Spygliuočių žievė išsilaiko ilgiau, ji augalams tinkamesnė.
Dažnai pasirenkamas spalvotas mulčias. Specialistė rekomenduoja naudoti natūralų mulčią, kad gėlyne dominuotų augalai, o mulčias liktų tik kaip fonas tarpuose. Jei vis dėlto dedate spalvotą ryškesnių spalvų mulčią, tokiu atveju augalai turi būti neutralūs, jie turi likti antrame plane.
Spalvotas mulčias tinkamesnis futuristinėje ekspresyvioje aplinkoje, kur gali būti naudojamas net mėlynų ar žalių atspalvių. Toks mulčias skirtas architektūrai papildyti, o ne dėl augalų.
Skalda taip pat gali būti naudojama mulčiuoti. Vis dėlto ne visi augalai mėgsta skaldos draugiją. Vasarą akmenys labiau įkaista ir naktį atiduoda šilumą, o žiemą augalai prie jų labiau pašąla. Jei po augalais krenta daug žiedlapių, sunkiau tose vietose išvalyti. Jei akmenį naudojate labiau kaip dekoratyvinį elementą, dažnai verta apsvarstyti akmenines plokšteles. Priderinus prie architektūros, viešosiose erdvėse, siekant egzotinio ar kitokio efekto jos puikiausiai gali tikti.
I. Auželienė vedamuose kursuose pasakoja, kad dabartinė mada – vietinės medžiagos, kuo artimesnės natūraliai gamtai. Ir ši mada tikrai logiška, pagrįsta ir sektina.
Mulčias kaip fonas dekoratyviniams augalams
Kraštovaizdžio architektė S. Kanapeckaitė pataria, jei dominuoja plačialapiai augalai, mėgstantys derlingas dirvas, pavėsingas vietas, geriau juos mulčiuoti smulkinta medžių žieve. Žievė gali būti permaišyta su nupjauta veja, šiaudais, kankorėžiais.
Jei gėlyne dominuoja sausamėgiai augalai, geriau naudoti akmenukus. Kaip jau minėta, jie sugeria šilumą ir naktį ją išspinduliuoja į aplinką. Todėl akmenukus rinkitės prie visų sukulentų, levandų ir kitų šilumą mėgstančių augalų. Toks mulčiavimo būdas gali būti papildoma priemonė pasirinktam stiliui įgyvendinti. Pavyzdžiui, jei norite sukurti įspūdį kaip Graikijos saloje, sodinkite šilumamėgius augalus, mulčiuokite skalda, „įsodinkite“ akmenų.
Skaldelė dažnai būna šviesi, tad ji duoda šviesų toną gėlynui – reikia turėti tą omenyje, pataria specialistė. Šviesus fonas suteikia didesnės erdvės įspūdį gėlynui. Tamsaus žemiškų spalvų mulčio, naudojamo su plačialapiais augalais, fonas duoda gylį, miško paklotės efektą. Ir toks fonas puikiai atrodo.