ŽURNALAS MANO NAMAI JAU 30 METŲ SU JUMIS
Kaip išvengti esminių orchidėjų laistymo klaidų

Kaip išvengti esminių orchidėjų laistymo klaidų

Netinkamas orchidėjų laistymas – dažniausia šių augalų būklės prastėjimo priežastis. Svarbu suvokti, kad orchidėjų laistymas nėra sudėtinga užduotis, todėl jums neteks įminti jokių mįslių ar sekti Mėnulio kalendoriaus. Vis tik tenka pripažinti, kad orchidėjų laistymas – šiek tiek atsakingesnė užduotis nei kitų kambarinių augalų priežiūra. Taigi laikas sužinoti esminius šio augalo priežiūros principus.

Orchidėjų šaknų svarba

Mokėjimas perskaityti orchidėjų šaknų siunčiamą žinutę – tai geriausias būdas tinkamam augalo laistymui užtikrinti. Svarbu įsiminti vieną paprastą taisyklę: orchidėjoms labiau prie širdies šioks toks vandens trūkumas nei jo perteklius. Jei orchidėjų šaknys nuolat bus drėgnos, jos ims pūti, o augalas žus.

Shutterstock

Dažniausios laistymo klaidos

Neretai manoma, kad tropinės orchidėjos mėgsta daug vandens. Vis tik realybė kiek sudėtingesnė. Tiesa, dauguma populiariųjų orchidėjų rūšių iš tikrųjų yra tropiniai augalai, tačiau būtina nepamiršti, kad tai yra ant medžių gyvenantys tropiniai augalai. Taigi natūralioje aplinkoje orchidėjoms tenka susidurti su pliaupiančiu lietumi, kuris gali tęstis valandų valandas ar net kelias paras. Tiesa, svarbu nepamiršti ir to, kad daugybė orchidėjų rūšių prisitaikiusios prie sausųjų periodų, kai net kelias savaites nebūna beveik jokio lietaus.

Mažai tikėtina, kad augindami orchidėjas namuose sugebėsime atkurti tropinio miško sąlygas: tinkamą oro cirkuliaciją, drėgmės ir šviesos balansą. Taigi atsižvelgiant į visa tai būtina žinoti dažniausiai pasitaikančias orchidėjų laistymo klaidas.

Shutterstock

Per dažnas laistymas

Jokiais būdais negalima orchidėjų palikti stovėti vandenyje. Labai svarbu, kad augalas tarp laistymų visiškai išdžiūtų.

Laistymas tamsiuoju paros metu

Nepriklausomai nuo turimos orchidėjos rūšies visada augalą laistykite rytais. Jei orchidėjas laistysite tamsiuoju paros metu, vanduo būtinai užsistovės. Tokiu atveju kažin ar pavyks išvengti bakterinių ir grybelinių ligų. Orchidėjos artėjant nakčiai turi būti visiškai sausos.

Shutterstock

Augalo siunčiamų signalų ignoravimas

Paprastai orchidėjos siunčia ganėtinai aiškius ženklus, liudijančius apie šių augalų poreikius. Augimo laikotarpiu pseudosvogūnėliai turi būti putlūs ir pilni, o mėsingi lapai – pakilę virš žemių ir stangrūs. Kai kurių rūšių orchidėjos žiemos periodu gali sudžiūti, tačiau dėl to nerimauti nevertėtų.

Tinkamas orchidėjų laistymas

Kaip jau buvo paminėta, apibendrintos informacijos pateikti šiuo atveju nėra lengva. Visada geriausia laikytis konkrečiam augalui taikytinų taisyklių. Rekomenduojama pasinaudoti gerosios praktikos patarimais, pastebimai padidinsiančiais sėkmingo šių augalų gyvavimo jūsų namuose tikimybę.

Shutterstock

Gausus laistymas

Nors orchidėjų augintojai linkę girtis išskirtinėmis priežiūros taisyklėmis, vis dėlto svarbu žinoti, kad laistyti derėtų tikrai gausiai. Be to, kai kurie rekomenduoja augalus su vazonais pamerkti į vandens pripildytą kibirą ar praustuvą. Maža to, tam tikrų rūšių orchidėjas vandenyje galima laikyti neįtikėtinai ilgai. Šio triuko esmė – itin atsakingas velameno sudrėkinimas. Pagrindinis tikslas – ant šaknų po laistymo procedūros matomi vandens lašeliai. Būtent tai rodo, kad augalas pakankamai sudrėkintas.

Vandens kokybė

Ilgą laiką orchidėjų augintojai buvo linkę šiuos augalus laistyti tik lietaus vandeniu. Savaime suprantama, mūsų dienomis dauguma orchidėjas laisto vandeniu iš čiaupo ir tai tikrai nėra blogai. Vis dėlto svarbu žinoti, kad tokiame vandenyje gali būti daugiau druskų ar kalcio. Jei pastebite ant augalų atsiradusių nuosėdų, teks ieškoti kito vandens šaltinio.

Shutterstock

Jei abejojate, geriau nedarykite

Jei abejojate, ar laikas laistyti orchidėją, geriau to nedarykite. Vėlgi šis patarimas tinkamas ne visoms orchidėjų rūšims. Pavyzdžiui, kai raibuolė ir vyžūnė vizualiai atrodo ištroškusi, tai reiškia, kad jas laistyti reikėjo vakar. Vis tik daugumai vazonuose auginamų epifitinių orchidėjų labiau priimtinas vandens trūkumas nei jo perteklius.

Įtakos laistymui turintys veiksniai

Savaime suprantama, daugeliui tikslios mėgstamų augalų laistymo instrukcijos būtų pati geriausia dovana, Deja, tai tiesiog neįmanoma. Tiesa, gali būti, kad universalių taisyklių nebuvimas – tai savotiška paskata auginti orchidėjas, nes jas supa paslaptys. Visa ko esmė – balansas, nuojauta ir, žinoma, kantrybė. Štai keli veiksniai, į kuriuos labai svarbu atsižvelgti sudarant orchidėjų laistymo grafiką.

Substratas

Skirtingiems substratams reikalingas skirtingas vandens kiekis. Pavyzdžiui, smulkinta žievė vandenį išlaiko ilgiau nei anglys ar molio granulės. Taigi kuo didesnis vandens sulaikymo potencialas, tuo mažiau jo reikėtų naudoti.

Rūšis

Tiesiog būtina išsiaiškinti, kokie yra konkrečios orchidėjų rūšies ypatumai ir priežiūros subtilybės. Skirtingų rūšių orchidėjoms taikytini visiškai skirtingi laistymo reikalavimai. Taigi turint skirtingų rūšių orchidėjų kolekciją kyla itin didelis pavojus bent vieną iš augalų perlaistyti ar laistyti per mažai. Rekomenduojama pradėti nuo vienos ar dviejų mėgstamiausių rūšių orchidėjų auginimo.

Shutterstock

Temperatūra

Kuo aukštesnė temperatūra patalpoje, tuo didesnis vandens poreikis.

Drėgnumas

Kuo didesnis santykinis oro drėgnumas, tuo mažiau vandens reikia augalui. Drėgnumas itin glaudžiai susijęs su naudojamu substratu. Daugelis namuose orchidėjas auginančių entuziastų augalus laiko sudėtus ant padėklo su drėgnais akmenimis. Tokiu būdu didinamas oro drėgnumas.

Oro cirkuliacija

Nevertėtų bijoti šiokios tokios oro cirkuliacijos. Orchidėjoms patinka daug šviežio oro, kurio turi būti tiek aplink šaknis, tiek ir prie lapų. Vis tik pernelyg stipri oro cirkuliacija greičiau augalus išdžiovina, todėl tokiu atveju būtina orchidėjas laistyti gausiau.

Mano išsaugoti straipsniai