Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kaip užsidengti nuo kaimynų ir sukurti savo sklypui privatumo

Kaip užsidengti nuo kaimynų ir sukurti savo sklypui privatumo

Ne visada kaimynai malonūs, ne visada aplinka už tvoros gražiai sutvarkyta. Privati erdvė ir jaukumas – dažniausios priežastys, kodėl auginamos aukštos gyvatvorės. Modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ specialistai pataria keletą būdų, kaip suteikti savo sklypui privatumo.

Aukšta gyvatvorė

Gyvatvorė (apie 1,5 m aukščio) vizualiai atskiria ir apsaugo jūsų erdvę, tačiau per tvorą su kaimynu galėsite pabendrauti. Jei jūsų terasa ar namas pakelti aukščiau, kaimynystėje esantį sklypą matysite kaip ant delno, o per savo langą galėsite ir pasisveikinti. Ir atvirkščiai: jei kaimyno namas ant kalniuko arba tiesiog aukštesniu pamatu, jūsų sklypas – kaip atversta knyga.

Jei iškilo būtinybė įsirengti gyvatvorę, aukštis čia labai svarbus ne tik kalbant apie privatumą, bet ir dėl vizualinių dalykų. Aukšta karpoma gyvatvorė (2 m ir daugiau) mažame sode išsprendžia privatumo problemą, tačiau gali susidaryti įspūdis, kad esate užblokuoti, uždaryti. Ypač su tujomis, eglėmis ar kitais visžaliais augalais, šis efektas tikrai nemalonus, aplinka atrodo slegianti, tarsi nekvėpuojanti.

Modernių apželdinimo kursų „Geltonas karutis“ specialistai pataria, jei jau turite tokią gyvatvorę, pasodinti šviesių ažūrinių augalų priešais ją (tiktų daugiamečiai žoliniai augalai). Jei turite daugiau vietos, galėtų ir visas gėlynas atsirasti. Žvilgsnis turi keliauti aukštėjančia tvarka, tarsi palaipsniui sekama istorija, prasidedanti žemai ir pasibaigianti kažkur aukštai. Tad reikėtų papildomų augalų sušvelninimo, kad žvilgsnis neatsimuštų tiesiai į stačią sieną.

Jei privatumas labiau reikalingas tik šiltuoju sezonu, rinkitės lapuočių gyvatvorę. Sodyboje geriau rinktis laisvai augančių medžių ir krūmų gyvatvores, nesodinti jų ryškiomis stačiomis eilėmis. Tegul sodybos ribos būna nenusakomos, tik jums žinomos. Jei reikalinga apsauga nuo kelio triukšmo, nuo vėjo, gyvatvorės gali būti sodinamos ir dviem eilėmis.

Shutterstock nuotr.

Tvoros ir treliažai

Įprastas būdas užsidengti – tvoros. Prieš statydami tvoras, pasidomėkite reikalavimais dėl aukščio ir ažūriškumo, priklausomai nuo pasaulio šalių. Kitais žodžiais tariant, negalite mesti aukšto visiško šešėlio ant kaimyno sklypo, nebent turite rašytinį jo sutikimą.

Treliažai – šiek tiek jaukesnis būdas sutrukdyti žvilgsnį. Treliažas yra ažūriška sienelė, įstrižai sukalta iš medinių lentelių, daugiausia naudojama kaip atrama vijokliniams augalams. Ji atrodo tikrai dekoratyviai, ir net kai ankstyvą pavasarį vijokliai dar nebus sulapoję, pats treliažas suteiks estetišką priedangą.

Shutterstock nuotr.

Treliažus taikykite prie stilistikos. Jie puikiai žiūrisi angliško tipo soduose, kuriuose vešlūs įvairių aukščių augalai, rožynas ir įvairių spalvų gėlynas. Nudažykite treliažus tokia spalva, kuri jau panaudota jūsų sode, kad neatsirastų per daug margumyno.

Treliažai gali tapti ne tik priedanga, bet ir traukos objektu – tereikia pasodinti skanių vynuogių. Būtinai pasidomėkite tinkamomis vynuogių veislėmis, ieškokite jų pas specializuotus augintojus, parinkite tinkamo jiems aukščio ir tvirtumo treliažus.

Dar vienas panašaus tipo sprendimas – širma. Laisvai pastatoma širma paprastai būna šiek tiek ažūrinė, pavyzdžiui, pinta iš vytelių, bambukinė, medinė panaši į treliažą. Ji išsprendžia privatumo klausimą ten, kur tuo metu aktualu, nes galite tiesiog perkelti į kitą vietą. Naudinga turėti širmą, kai dar nepastatyta tvora, dar neužaugo gyvatvorė, dar nesužėlė vijokliai ir pan. Širmą galima kūrybiškai panaudoti ir ruošiant gražias šventes ar tiesiog leisti vaikams susikurti savo žaidimų kampelį.

Stogas, skėtis ir pergolė

Uždanga nuo viršaus reikalinga, jei norite privatumo nuo aukščiau gyvenančių kaimynų, šalia esančio daugiabučio ar biurų. Nesislepiant nuo saulės ar lietaus, tereikia įsirengti pergolę. Jos stogas yra horizontalios lentelės, kurios sukaltos vertikaliai arba šiek tiek pakreiptai. Priklausomai nuo lentelių pločio ir pakreipimo laipsnių stogas gali praleisti saulės spindulius arba juos blokuoti ir taip sudaryti šešėlį. Kalbant apie privatumą, galioja tie patys dėsniai, taigi taip galima užsidaryti žiūrint į erdvę nuo viršaus, bet neužtamsinant buvimo viduje.

Pergolė yra gražus sprendimas, verta ją įrengti terasoje, prie suoliuko ar sūpuoklių, galima papildyti kvepiančių augalų draugija, kad būtų smagiau ilsėtis. Be to, pergolė gerai atrodo su treliažais, tad galima sukurti visą išpildymą su jais.

Jei privataus poreikio plotas didesnis, nebūtina daryti didelio pavėsinės stogo visai erdvei – tik užsitamsinsite ir nepajusite, kad esate lauke. Pasitelkite ir sumaniai sujunkite keletą sprendimų: pergolę, skėtį nuo saulės, ištemptą specialų audeklą, atrodantį tarsi burė. Rinkitės lengvas medžiagas ir šviesias spalvas.

Shutterstock nuotr.

Keletas gudrybių jaukiam privatumui sukurti

Tvoros ir medžių efektas. Jei medinė arba kitokia aklina tvora yra prižiūrėta ir graži, bet nepakankamai pridengia, pasodinkite priešais ją medžių.Tvarkingam geometrinių linijų sodui labai tiktų medžiai, kurių laja yra aukščiau negu tvoros viršutinė linija. Tokius medelius susodinkite vienodais atstumais, kad tvoros fone ritmiškai pasikartotų medžių kamienai, virš tvoros antrą sluoksnį suformuotų medžių laja. Jei mažiau vietos, medžius galima formuoti su špaleriais, tada jų laja plokštesnė.

Dėmesio nukreipimas. Veskite svečio akis ten, kur norite, kad žiūrėtų. Jei negražią vietą (stulpą, komposto dėžę, šuns voljerą) apauginsite ryškiomis gėlėmis ir žydinčiais vijokliais, kaip tik atkreipsite dėmesį į tą vietą. Todėl verta sukurti tam tikrų traukos taškų. Kad nežiūrėtų į langus, lauke pastatykite įdomią skulptūrą. Kad nematytumėt transformatorinės, gerokai arčiau įrenkite fontaną.

Shutterstock nuotr.

Privatumas nuo garsų. Jei šalia yra triukšmingas kelias ar kiti nemalonūs garsai, augalai yra geras pasirinkimas. Jie ne tik sugeria garsą, bet ir leidžia praeiti orui, todėl sklype sukuriamas geras mikroklimatas. Norint sukurti jaukesnę erdvę, verta įsirengti vandens telkinuką, kurio čiurlenimas bus tarsi jūsų sklypo raminantis garso takelis.

Jeigu norite sužinoti, kokio dydžio gali būti tujų gyvatvorė Jūsų sklype, skaitykite „iOS“ versija; „Android“ versija Be to, galite sekti visas mūsų naujienas socialiniame tinkle Facebook!

Mano išsaugoti straipsniai