Šiame interjere galėtume nesunkiai įsivaizduoti Penélopeʼs Cruz heroję iš filmo „Begalybė“. Tik tai – ne 8-ojo dešimtmečio Roma, o naujas trijų kambarių butas Vilniaus centre. Architektui Petrui Sakalauskui ir būsto šeimininkei pavyko sukurti ne tik kinematografišką, spalvingą, bet ir patogų gyventi būstą, kuriame nėra jokių saugių ir „visiems priimtinų“ sprendimų. „Nedažnas šeimininkas turi tiek drąsos būti savimi ir žino, ko nori“, – sako architektas, padėjęs įgyvendinti šias svajones.
Objekto dosjė
Tipas – naujas trijų kambarių butas Vilniuje.
Plotas – 80 m2.
Gyvenamoji erdvė – gyvenamasis kambarys, sujungtas su virtuve, miegamasis su drabužine, darbo ir / arba svečių kambarys.
Projekto autorius – architektas Petras Sakalauskas.
Pasak projekto autoriaus architekto Petro Sakalausko, pagrindinis šeimininkės noras buvo turėti spalvotą interjerą: „Jokio pilko ir nuobodaus monochromiškumo.“ Architekto teigimu, interjero nuotaika susiformavo palaipsniui. „Būsto šeimininkės drąsa įkvėpė ir ypatingam interjerui – jo kūrimo procesas buvo įdomus ir intriguojantis“, – prisimena P. Sakalauskas. Tiesa, šiek tiek pasistengti reikėjo įtikinėjant dėl kai kurių sprendimų, kurie vėliau tapo vienais iš esminių šio būsto akcentų, pavyzdžiui, dėl medžio lentelių sienelės svetainėje. Interjere vyrauja trys pagrindinės medžiagos: alyvuotos tonuoto ąžuolo parketlentės, akmens tekstūros plytelės (vonios kambariuose) ir dažyti paviršiai. Visa tai dar papildyta akcentais, pavyzdžiui, stiklo ir metalo durys miegamuosiuose, margas aukšto slėgio laminato (HPL) stalviršis virtuvėje, medžio tašelių sienelė, kuri buvo pasirinkta kaip foninės sienos už sofos akcentas ir kt.
Svetainės akcentu tapo jaukumo suteikianti medžio lentelių sienelė sofos užnugaryje, kuri suformavo tarsi foną šiam baldui. Ritmingą jos paviršių atspindi ir stiklinis stalas.
Nemažas dėmesys buvo skiriamas baldams. „Reikėjo rasti tokius, kurie atitiktų interjero nuotaiką, būtų tinkamų proporcijų ir kaina nesikandžiotų“, – sako interjero architektas. Baldų stilistika – gana universali. „Gero dizaino baldai gali būti pritaikomi įvairiems mūsų laiko interjerams, kaip, pavyzdžiui, 8-ojo dešimtmečio Achilleʼs Castiglioniʼo šviestuvas, kabantis virtuvėje.“ Pasak architekto, virtuvės nenorėta per daug akcentuoti, nes ji sujungta su gyvenamąja erdve, tad jos fasadų spalva tokia pat kaip ir sienų. Ši erdvė planuota pagal ergonominio trikampio taisykles, o pačią virtuvės L formą padiktavo patalpos išplanavimas. Virtuvės akcentas – margas ir labai praktiškas HPL „Compact“ stalviršis. „Jis suteikia virtuvei vizualaus prieskonio ir atrodo tarsi nuga, mėgstamas šeimininkės desertas“, – paaiškina architektas, o desertus gaminti mėgsta ir būsto savininkė.
Apskritas ergonomiškas valgomojo stalas švelniai įsilieja į erdvę, neužima daug vietos, neturi pavojingų aštrių kampų. Jį galima išskleisti ir su svečiais rengti desertų degustacijas.
Virš valgomojo stalo kabo puikiai stilistiškai pritapęs 1978 metų italų dizainerio Achilleʼs Castiglioniʼo šviestuvas. Savo šviesa ir forma jis sutelkia visą dėmesį į esminį būsto baldą.
Prigesintos rausvos ir ramios melsvos spalvų derinys susidėliojo natūraliai: ramesnis atspalvis pritaikytas poilsio erdvėse, rausva panaudota aktyvesnėse gyvenamosiose zonose. Šios spalvos darniai viena kitą papildo ir padeda sukurti harmoningą visumą.
Kadangi butas nėra mažas, jame, be gyvenamojo, miegamojo ir darbo kambarių, atsirado vietos ir dviem vonios kambariams bei dviem drabužinėms. Drabužinė planuota kaip atskira patalpa, nes tokiam sprendiniui buvo ploto. „Drabužinės patalpa visais atvejais yra geriau negu spinta“, – įsitikinęs interjero specialistas. O štai vonios kambariui nebūtina skirti neproporcingai daug vietos: šių patalpų dydį apibrėžtų reikalingų vonios įrenginių skaičius. Šiame bute yra du vonios kambariai – mažasis, skirtas svečiams, ir didesnis prie pagrindinio miegamojo. Nemažai veidrodžių ir stiklinių paviršių būste atsirado ir dėl funkcionalumo, ir norint praplėsti erdves bei jas tinkamai suskaidyti. Šiame bute apšvietimas yra viena svarbesnių interjero dalių: pagrindinę šviesos funkciją atlieka techniniai šviestuvai ir gerai apgalvoti apšvietimo sprendimai. Anot architekto, labai svarbu tinkama šviesos spalva, kampas, šviestuvo vieta, tipas. „Kai apšvietimas tinkamai parinktas, jaukiai galima jaustis net ir naktį be užuolaidų visiškai tuščiame bute baltomis sienomis“, – pabrėžia architektas.
Poilsio erdvei parinktos tamsiai pilkšvai melsvos sienos tapo idealiu fonu šios erdvės akcentams – plieno ir stiklo drabužinės durims ar rausvo audinio miegamojo lovai.
Stiklinės drabužinės durys suplanuotos norint vizualiai praplėsti miegamojo erdvę, o į drabužinės patalpą įleisti natūralios šviesos.
Vonios kambarių apdailai pritaikytos niekada aktualumo neprarandančios, tad vizualiai ilgaamžės akmens tekstūros plytelės. Jas išryškina atsikartojančios rausvos spalvos praustuvas ir veidrodžiai.