Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
44 kv. m. butas netoli Vilniaus Senamiesčio: neabejotinai paliks įspūdį

44 kv. m. butas netoli Vilniaus Senamiesčio: neabejotinai paliks įspūdį

Tekstilės dizainerė Marianna Fediuk su vyru Olgerdu ir žavia augintine prancūzų buldoge Koko gyvena tarsi keistame, šiek tiek mistiškame, ekstravagantiškame ir nuotaikingame pasaulyje, kur ant palmių noksta egzotiniai vaisiai, po klasikinėmis baliustradomis puoštas kolonas karstosi beždžionėlės, svetainės poilsio zoną saugo šuo su laistytuvo galva, miegamajame rymo du skrybėlėti beveidžiai dvyniai, vonios lubomis ritasi didžiuliai debesys, o žalioje virtuvės sienoje spindi geltona geometrinė figūra, vieniems primenanti sparnus, kitiems – tulpes, dar kitiems – arkas.

Tekstilės dizainerė Marianna Fediuk vos 44 m2 bute, kuriame uždaras tėra tik vonios kambarys, „sutalpino“ trijų skirtingų ekspresyvių raštų tapetus, pritaikė kelių ryškių spalvų akcentus, atsisakė baltos spalvos luboms, sukūrė originalų ryškų geometrinį virtuvės spintelių dekorą ir sako projektuodama savo namus dar kartą įsitikinusi, kad kartais standartines taisykles verta ingoruoti.

Marianna kartu su vyru Olgerdu butą netoli Senamiesčio centro pirko dar „iš popierių“. Jaunai porai norėjosi išskirtinės erdvės, todėl pasirinko palėpinį variantą: nors butas palyginti nedidelis, vos 44 m2 ploto, tačiau šviesus, su dideliais langais, einančiais per visą pietinę buto sieną, stoglangiu ir palėpinėmis, aukščiausioje vietoje apie 5 m siekiančiomis lubomis. Siekiant praplėsti gyvenamosios erdvės plotą, buvo nutarta išnaudoti buto aukštį ir įrengti antresolę.

Ji buvo projektuojama aukščiausioje patalpos vietoje – palei ilgąją sieną, erdvę prie langų paliekant atvirą. Papildomas „statinys“ padėjo suskirstyti gyvenamąsias zonas: po antresolės perdanga įrengtas vonios kambarys ir prieškambaris, vedantis į virtuvės zoną, greta jo, palei langų liniją, įkomponuota svetainės poilsio zona, pastačius antresolę prie lango, likusioje nišoje suformuotas nedidelis valgomasis, o antresolėje po stogo nuolydžio šlaitu pora įrengė miegamojo zoną, tad visos funkcinės namų zonos (išskyrus vonios kambarį) liko atviros, tarsi pereinančios viena į kitą, atskirtos tik vizualinėmis priemonėmis.

Svetainės langams tekstilės dizainerė pritaikė skirtingą dekorą – mažesniam pasirinktas audinys, atspindintis tapetų tematiką, o langų siena papuošta subtiliomis vienspalvėmis tarpinėmis užuolaidomis, nepaslepiančiomis vaizdo pro langą.

Interjere vyraujančią žalią spalvinę gamą dizainerė praskaidrino subtiliais rožiniais akcentais.

Būsto interjeras
Būsto interjeras
Nuotrauka – Enrikos Samulionytės

Palei aukščiausią buto sieną suprojektuota aukšta talpi vientisų šviesaus kolorito fasadų spinta, kurioje sumontuota ir virtuvės įranga, o viršutinėse spintelėse laikomi rečiau naudojami daiktai. Jiems pasiekti šeimininkai turi specialias kopėčias, o kai kurios spintelės atidaromos iš antresolės.

Nors nedidelėms erdvėms dekoruoti dažniausiai rekomenduojama rinktis šviesius, vizualiai erdvės neužgožiančius atspalvius, kurdama savo namų interjerą Marianna įsitikino, kad šioje srityje vienos teisingos taisyklės nėra. Visos palėpinio buto sienos buvo išdažytos gilia, prigesinta samanine spalva. Tas pats atspalvis parinktas ir stogo nuolydžio lubų plokštumai. Pasak projekto autorės, toks sprendimas gimė siekiant išsaugoti erdvės vientisumo įspūdį ir pabrėžti nestandartinę palėpės erdvę. Ji ir pati nustebo, kad, priešingai nei įprasta manyti, palyginti tamsus koloritas „neužspaudė“ nedidelės erdvės. Vyraujančio kolorito toną padiktavo Mariannos pasirinkti svetainę puošiantys išskirtiniai, labai ekspresyvūs egzotiškų kraštų motyvų tapetai, kuriais iš svetainės ir valgomojo pusės buvo dekoruotas antresolės „kubas“. Prie šio išraiškingo dekoro elemento subtiliai suskamba ir dar vienas netikėtas Mariannos sugalvotas akcentas – aukštos, ryškiai geltonų skirtingo dydžio pusarkių formos virtuvės spintelių durelės, traukiančios akį samaninės sienos fone jau nuo pat prieškambario.

Būsto interjeras
Būsto interjeras
Enrika Samulionytė

Nišoje palei langą įrengtam valgomajam ekspresijos suteikia tapetų su egzotiškais augalais tema, o ją papildo kruopščiai apgalvotos detalės – keraminių palmių lapų šviestuvas, raštuotas stalo takelis, stalo aksesuarai ir tinkamai parinkti kambariniai augalai.

Nors dėmesį traukiančių elementų interjere netrūksta, labiausiai akcentuojama ryškių nestandartinių virtuvės spintelių forma, ne tik pabrėžianti interjero keistumo ir egzotiškos nuotaikos pojūtį, bet ir padedanti užpildyti aukštą sieną virtuvės zonoje, taip subalansuodama proporcija.

Virtuvės spintelės
Virtuvės spintelės
Enrika Samulionytė

Antresolė, kurioje šeimininkai įrengė miegamojo zoną, prisišliejusi prie aukštosios buto sienos, o į langų pusę atsukta dalis užtverta tik metaliniu turėklu – taip į šią zoną patenka natūrali dienos šviesa. Dėl gana stataus stogo nuolydžio minimalistinio dizaino metalinio rėmo lova įkomponuota toje vietoje, kur pakanka aukščio atsistoti visu ūgiu, o kitoje antresolės dalyje Marianna patalpino savo augintinės Koko guolį. Antresolėje palei sieną įrengta spinta – tai didelės sieninės spintos konstrukcijos, nusitęsiančios iš prieškambario ir virtuvės zonų iki pat antresolės lubų, tęsinys. Norėdama miegamajam suteikti daugiau minkštumo, jaukumo ir faktūriškumo, dizainerė šioje zonoje vietoj spintos durų pasirinko šviesaus audinio užuolaidą – kartu tai padėjo sutaupyti vietos, nes nereikėjo palikti atstumo nuo lovos, reikalingo durims atidaryti. Be to, užtraukta užuolaida sukuria įspūdį, tarsi už jos būtų langas – Marianna pasakojo, kad taip buvo suklaidintas ne vienas svečias.

Miegamoji zona
Miegamoji zona
Nuotrauka – Enrikos Samulionytės

Subtilų stiliaus pojūtį turinti dizainerė Marianna interjerą kuria tarsi atskiromis dekoratyvių daiktų kompozicijomis, pagal nuojautą derindama vintažinius ir modernius daiktus, kontrastingus atspalvius ir skirtingus raštus.

Prie interjero kruopščiai derinami ir dekoro elementai – miegamajame sieną virš lovos puošianti dailininkės Miglės Kosinskaitės paveikslo „Gimtadienis“ reprodukcija subtiliai atkartoja spalvinę ir stilistinę dizaino koncepciją.

Interjero salone „Retroforma“ dirbanti tekstilės dizainerė tikina visada norėjusi, kad namai džiugintų netikėtais spalvų deriniais bei išskirtinumu, todėl savo interjere jau iš pat pradžių buvo sumaniusi pritaikyti mėgstamiausius – unikalių, šiek tiek mistiškų, šmaikščių ir sąmojingų raštų gamintojo „Cole and Son“ kolekcijos „Fornasetti“ – tapetus. Prieškambariui dekoruoti Marianna pasirinko netikėtą klasikinio siužeto interpretaciją su Venecijos Šv. Morkaus aikštės fasadų fragmentais, tapusiais beždžionėlių žaidimų aikštele. Neutralių atspalvių paletę šioje zonoje papildo kontrastingas juodų ir baltų plytelių grindų ritmas.

Masyvaus ritmiško rašto tapetai ne tik nemažina nedidelio prieškambario, bet priešingai – už klasikinių ornamentuotų fasadų su beždžionėlėmis matomas debesų motyvas suteikia erdvei gylio ir perspektyvos.

Prieškambario zona
Prieškambario zona
Enrika Samulionytė

Stiklinės sieninių spintų durys, apjuostos juodu metaliniu rėmu, vizualiai padidina siaurą prieškambarį.

Prieškambario erdvei skaidrumo suteikia ryškus geltonas suoliuko akcentas, neįkyriai užsimenantis apie originalų virtuvės, matomos tiesiai iš prieškambario, dizaino elementą.

Gamintojo „Cole and Son“ mėgstamas debesų motyvas, kartojamas ne viename kolekcijos „Fornasetti“ rašte, perkeliamas ir į vonios kambarį, suformuotą po antresolės perdanga. Čia šeimininkai rado vietos įrengti ir nedidelį buitinį kambariuką. Nors ir gana neutralaus kolorito, tačiau ekspresyvaus debesų motyvo tapetai vonios kambaryje puošia ne tik sienas, bet ir žemas lubas, taip sukurdami didesnio aukščio įspūdį, o kontrastingas šachmatinis grindų plytelių raštas erdvę vizualiai paplatina. Prie pilko kolorito dizainerė sumaniai pritaikė keletą ryškesnių atspalvių – dušo ir praustuvo zoną dekoravo glazūruotomis blizgiomis tamsaus samaninio atspalvio plytelėmis, taip sukurdama vientisumo su visu interjeru pojūtį, o erdvę pagyvino netikėtu akcentu – prie žalios sienos įkomponavo ryškaus rožinio kolorito praustuvo spintelę, tapusią ryškiausiu šios patalpos akcentu. Rožinį atspalvį dizainerė taip pat atkartojo iš svetainės zonos, taip sukurdama vientisą ir išbaigtą interjero paveikslą.

Būsto interjeras
Būsto interjeras
Enrika Samulionytė

Išmoningas žaidimas spalvomis ir faktūromis padėjo logiškai suprojektuoti vonios kambario zonas: juodomis plytelėmis išklijuota sienelė tarsi užmaskuoja ant jos pakabintą juodą unitazą.

Debesų tematikos tapetai, sukuriantys perspektyvos įspūdį, padėjo vizualiai paaukštinti erdvę.

Norėdama išbaigto įvaizdžio, dizainerė daug dėmesio skyrė subtilioms smulkmenoms – parinko puošnias spintelės rankenėles, pritaikė stilingus auksinio korpuso šviestuvus, priderino dekoratyvias detales.

Mano išsaugoti straipsniai