Neretai lietingais ir vėsiais vakarais tesinori tik susisupti į antklodę ir mėgautis karštu puodeliu arbatos. Jei Jums nepakanka radiatorių tiekiamos šilumos, sprendimas gali būti šildytuvas.
Kokius šildytuvus šiemet rinktis, kurie iš jų – ekonomiškiausi ir kokiais mitais, renkantis šildytuvus nereikėtų tikėti, patarti sutiko šios srities specialistai.
Skiriamos keturios pagrindinės rūšys
UAB „Verslo vizija“ pardavimų vadybininkas Klaudijus Pivoriūnas portalui ManoNamai.lt pasakojo, kad pačių šildytuvų yra keturios: konvekciniai, priverstinio išpūtimo, atviro degimo ir infraraudonųjų spindulių.
Kalbėdamas apie konvekcinius šildytuvus K. Pivoriūnas pabrėžė, kad šių šildytuvų principas remiasi natūraliu oro cirkuliavimu per kaitinimo elementą. Šaltas oras patenka į šildytuvą pro apatines groteles, kyla į viršų kaisdamas nuo šildymo elemento ir išeina pro angą esančią šildytuvo viršuje. Sušilęs oras būdamas lengvesnis už šaltą, kyla į patalpos viršų. Tačiau bene pagrindinis šio šildymosi būdo minusas yra tas, kad apatinėje patalpos dalyje visada bus vėsiau nei viršuje.
Priverstinio išpūtimo sistemose yra naudojamas ventiliatorius, kurio pagalba oras yra įtraukiamas į prietaisą, ten sušildomas ir išpučiamas reikiama kryptimi jau būdamas karštas.
Atviro degimo šildymo prietaisai dažniausiai būna dujiniai. Oras yra šildomas tiesioginio sąlyčio su ugnimi pagalba. Tokie prietaisai gana efektyvūs, tačiau stipriai degina deguonį patalpoje ir esant nepakankamai pastato ventiliacijai, šildytis tokiu būdu yra nerekomenduojama.
Infraraudonųjų spindulių šildytuvai veikia tiesioginio šildymo principu. Pirmiausiai nuo kaistančio prietaiso paviršiaus yra sušildomi patalpoje esantys objektai, baldai, grindys, sienos ir žmonės. Vėliau nuo sušilusių paviršių sušyla ir oras. Jei tokie prietaisai montuojami prie lubų, šildymas yra ekonomiškas ir efektyvus, kadangi yra šildoma tik apatinė patalpos dalis, kur dažniausiai ir yra reikalinga šiluma.
Pigiausias kuras – medis
Paklaustas, koks šildytuvas namuose padėtų ne tik sušilti, bet ir sutaupyti, K. Pivoriūnas patikino, kad tai išsiaiškinti ganėtinai sunku.
„Daug kas priklauso nuo įrenginio naudingumo koeficiento, tačiau pigiausiu kuru yra laikomas medis ir medžio anglys. Jeigu yra galimybė įsirengti kaminą, kieto kuro katilą, visą šildytuvų sistemą ir rasti laiko pastoviai pildyti pakurą, tai turėtų būti pigiausias būdas šildyti patalpas. Butuose, kur nėra galimybės sumontuoti katilinę, reikia protingai apskaičiuoti šildymo sistemos kainą ir numatomas sezono išlaidas. Tokiu atveju dažnai laimi elektrinis šildymas infraraudonaisiais spinduliais, kadangi tai bene greičiausiai atsiperkanti šildymo sistema“, – pasakojo specialistas.
Pataria rinktis infrašildytuvus
UAB „Rubisolis“ vadovas Deividas Juška pasakojo, kad norintys sutaupyti turėtų rinktis mobilius infrašildytuvus, skirtus būtent namų šildymui.
„Tai patogiausias ir labai ekonomiškas sprendimas. Šildytuvus lengva perkelti iš kambario į kambarį. Pagrindiniam šildymui pats ekonomiškiausias ir patogiausias sprendimas yra infraraudonųjų spindulių plokštės. Tai jokios priežiūros nereikalaujantys šildytuvai. Labai ekonomiški ir labai maloniai šildantys. Krosnelės taip pat puikus sprendimas, jei jau turime galimybę įsirengti kaminą. Taip pat puikiai kombinuojamas su elektriniais šildytuvais, nes krosnelei užgesus, elektrinis šildytuvas pasileidžia automatiškai“, – pasakojo D. Juška.
Neverta tikėti mitais
Specialistas suskubo paneigti apie šildytuvus sklandančius mitus. Anot jo, nuostata, kad elektriniai šildytuvai labai neekonomiški susidarė prieš kelis dešimtmečius.
„Reikia pabrėžti, kad atsirado naujų technologijų, leidžiančių elektrą paversti šiluma su aukštu naudingumo koeficientu. Todėl elektriniai šildytuvai dažnai yra ekonomiškesni nei dujinis šildymas“, – patikino D. Juška.
Anot jo, mitas, kad tepaliniai radiatoriai dažnai sprogsta. Taip nutinka nebent tada, kai jie ilgą laiką būna be priežiūros.
„Mitas ir kad infaraudonųjų spindulių šildytuvai kenkia žmogaus sveikatai. IR spinduliai tai ne ultravioletiniai spinduliai ar mikrobangos. Suprantama, kad žmonėms pats žodis spinduliai kelia įtarimą, bet tai spindulinis šildymo būdas ir kitaip jo nepavadinsi. Krosnis kaime ar žarijos taip pat spinduliuoja tuos pačius šiluminius spindulius“, – patikino specialistas.
Anot jo, geriausia bus, jei namuose naudosime tik elektrinius šildytuvus. Dujinius verčiau rinktis didesnėse visuomeninės paskirties patalpose.