53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Pataria dizaineriai: dažnai pasitaikančios interjero kūrimo klaidos – kaip jų išvengti?

Pataria dizaineriai: dažnai pasitaikančios interjero kūrimo klaidos – kaip jų išvengti?

Norėdami kuo greičiau įsikurti naujuose namuose, kartais paskubame ir padarome ką nors, dėl ko vėliau tenka smarkiai gailėtis arba gerokai paploninti piniginę. Tačiau dizaineriai teigia, kad įsirengiant namus viskas – nuo techninių dalykų iki dekoratyvių pabaigos akcentų – turi būti kruopščiai apgalvota. Taigi, kokias klaidas dažniausiai daro klientai ir kaip jų išvengti?

Įvertinkite savo poreikius ir planuokite

Kaip ir daugelyje kitų gyvenimo sričių, taip ir įsirengiant namus, vienas svarbiausių etapų yra planavimas. Interjero studijos „CasaMia“ įkūrėja Šarūnė Šaltenė pataria pirmiausia pasirengti būsimų darbų sąmatą. Dizainerei teko susidurti su atvejais, kai plačiau nepasidomėjus kainomis nusprendžiama kokiai nors svarbiai dekoro detalei, pavyzdžiui, plytelėms, skirti konkrečią sumą pinigų – o ši vėliau paaiškėja esanti per maža. Sąmata turėtų būti kuo išsamesnė, kad darbams įpusėjus niekam nepritrūktumėte lėšų. Dirbdami su profesionalu, iš anksto žinosite, kiek kas gali kainuoti. Kitu atveju, pasidomėkite patys.

Dizaino studijos „Rimartus“ dizaineris Rimantas Špokas pataria vadovautis principu: daiktai ir namai turi tarnauti žmogui, o ne atvirkščiai. Norėdami gyventi stilingai ir patogiai, pirmiausia įvertinkite savo įpročius, poreikius ir galimybes. Šiandien bepigu pasisemti idėjų ir patarimų, bet pirminė interjero dizaino paskirtis – atitikti jūsų gyvenimo būdą. Kitaip tariant, neskubėkite į saloną, kol aiškiai nežinote, ko norite.

Prieš kuriant interjerą, patartina atlikti „namų darbus“. Paieškokite idėjų internete, peržiūrėkite interjero dizainui skirtas svetaines, pagalvokite, koks interjero stilius artimas jūsų skoniui. Atsakykite sau į klausimą, kokios medžiagos, jų deriniai jums labiausiai patinka. Ar tai medis, o gal akmuo, stiklas, plytos, oda? Ne mažiau svarbu pasidomėti, kaip pasirinktas medžiagas prižiūrėti ir kiek jos atsparios trinčiai, braižymui, drėgmei.

Interjero dizainerė ir dekoratorė Lina Ruokienė pastebi, kad klaidų atsiranda tuomet, kai vienoje erdvėje bandoma suderinti daug skirtingų detalių, stilių, medžiagų. Verčiau jau atsirinkti keletą svarbiausių dalykų, kuriuos akcentuosite, o visa kita derinti prie jų. Dar geriau – pasirinkti vieną stilių ir nenusiteikti, kad interjerą kuriate visam gyvenimui. Aplinka, kurioje gyvename, irgi gali keistis, atsinaujinti, atspindėdama mūsų nuotaiką ir būseną. Dėl to dizainerė pataria investuoti į geras, kokybiškas medžiagas ir neutralias fonines spalvas – ryški siena gali greitai atsibosti – ir pasilikti galimybę pakeisti detales, baldus ir kita.

Neskubėkite

Dalykai, kuriuos vėliau pernelyg sunku ar brangu pakeisti, turi būti nuosekliai apgalvoti. Štai betonuojant grindis labai svarbu numatyti, kokiomis medžiagomis jas išklosite, nes skirtingų dangų, pavyzdžiui, plytelių ir parketlenčių, storis paprastai skiriasi. To nepadarius, siekiant išlyginti dangų aukštį teks dėti ne itin estetiškai atrodančias jungimo juosteles. Tuo atveju, kai jungiamos skirtingos dangos, grindų jungimo juosta turi tilpti po durų varčia – kitaip jų sandūra nuolat badys akis.

Š. Šaltenė prisimena su klientais kilusią diskusiją dėl židinio – idėja, nuo kurios pastaruosius pavyko atkalbėti. Jos nuomone, tokie įrenginiai kaip židinys, pirtis ar sūkurinė vonia atsiperka tik tada, kai be jų žmonės neįsivaizduoja savo gyvenimo. Kitu atveju tai – nereikalingas pinigų švaistymas. Todėl jei nesiruošiate bent kartą per savaitę kūrenti ugnies ir kaitintis pirtelėje – pagalvokite, ar tikrai jums to reikia. Galbūt geriau sutaupyti vietos ir už tuos pinigus įsigyti puošnų šviestuvą, vertingą interjero puošmeną ar prabangaus audinio užuolaidas?

Derinkite norus su galimybėmis

Nors itin vertinamos ir suteikiančios namams ypatingo jaukumo, natūralios medžiagos ne visuomet yra geriausia išeitis, ypač jei jus riboja biudžetas. Pavyzdžiui, geros kokybės parketas – gana brangus malonumas, tačiau taupydami šioje vietoje nieko nelaimėsite. Užuot įsigijus pigesnes ir nekokybiškas parketlentes, dizaineriai pataria tą pačią sumą investuoti į geros kokybės laminatus, kurie gana atsparūs neigiamam poveikiui.

Visi kalbinti pašnekovai pastebėjo, kad įsirengiant interjerą viena dažniausių klaidų – pernelyg platūs užmojai ir neįvertintos finansinės galimybės. Tinkamai nesuplanavus biudžeto, vieniems dalykams atitenka didesnioji jo dalis, o kitiems – lėšų pritrūksta. Nepatartina taupyti aukojant kokybę, ypač kai kalba eina apie integruojamas ir sunkiai pakeičiamas sistemas – santechniką, elektros instaliaciją, grindų dangą, plyteles, įmontuojamus baldus bei apšvietimo sprendimus.

Būkite lankstūs ir drąsūs

R. Špoko teigimu, šiandien daugelis žmonių vertina aplinkos ir dizaino gaminių mobilumą ir universalumą. Griežtai nustatytos valgomojo ar minkštųjų baldų pozicijos ilgainiui gali pradėti varginti. Jei jūs vienas tokių žmonių – stenkitės pasilikti galimybę perstumdyti baldus ir taip keisti funkcines erdves.

Jei jums patinka ryškios, akį rėžiančios spalvos, stenkitės per akcentus įkomponuoti jas į interjero visumą. Sienas, grindis ir integruotus baldus geriau rinkitės neutralių spalvų, o paįvairinimui naudokite įdomesnės spalvos ar tekstūros elementus. Galvokite plačiau! Akcentu gali tapti ne tik pagalvėlės, indai, vazos ar knygos, bet ir kėdės, foteliai, sofa ar mobilus šviestuvas – tokį daiktą bus nesunku atnaujinti, pakeisti. Tik nepersistenkite – vieno rožinio krėslo arba garstyčių spalvos šviestuvo svetainėje bus per akis.

Praktiškumas ar grožis?

Čia, žinoma, svarbiausia pusiausvyra. Nei vieno nereikia aukoti dėl kito – rezultatas bus puikus tada, kai derės vaizdas ir kokybė.

Paviršiai. Pasirinkę tinkamus grindų, sienų ir baldų paviršius, išvengsite galvos skausmo. Nors tai atrodo akivaizdu, bet neretai pamirštama, kad intensyvaus vaikščiojimo ir drėgnų vietų, esančių prie lauko durų, terasos ar vonioje, nereikėtų iškloti braižymui ir purvui jautriomis dangomis – medinėmis, tekstilinėmis dangomis, neatspariais ir pigiais laminatais.

Medžiagos. Šeimoms su mažais vaikais dizainerė Š. Šaltenė siūlo susilaikyti nuo kietųjų baldų iš dažytų medžio dulkių plokščių (MDF). Pastarosios, nors atrodo labai gražiai, yra viena brangiausių ir trapiausių medžiagų, kuri nuo menko sukrėtimo gali sutrūkinėti ar net byrėti. Tinkamai neprižiūrimos šios plokštės prekinę išvaizdą gali prarasti vos per keletą metų. Praktiškumo dėlei verta rinktis laminatais dengtas medžio drožlių plokštes, kurios pasižymi atsparumu bet kokiam mechaniniam poveikiui, karščiui, rūgštims ir pan.

Kitas svarbus klausimas įsirengiant virtuvę – sienų apdailos medžiagos. Norėdami išvengti smulkaus plytelių rašto ir gausybės tarpelių, kuriuos reikės dažnai valyti, kai kurie klientai renkasi medžiagas lygiu paviršiumi, pavyzdžiui stiklą. Tačiau nereikėtų pamiršti, kad ant stiklo matosi visi – net ir menkiausi taškeliai, vandens dėmės ir kiti nešvarumai. L. Ruokienės teigimu, stiklą geriausia dėti tada, kai siena už jo yra marga – tai gali būti atidengtos plytos, margaspalvis tapetas ar smulkaus rašto fotoplėvelė. Tokiame fone mažiau matysis įkyrūs taškeliai ir nereikės po kiekvieno valgio valyti stiklo.

Audiniai. Jeigu nelaikote naminių gyvūnų, kurie mėgsta padraskyti audinius, dizainerė Š. Šaltenė siūlo pasisiūti prabanga dvelkiančias šilko užuolaidas, kurios suteiks namams nepaprasto jaukumo. Tačiau jei turite augintinį, ilgų, ant grindų krentančių užuolaidų, sunkiai valomų baldų audinių, kilimų verčiau atsisakyti. O vietoj medinių parketlenčių tokiu atveju geriau rinkitės natūralų akmenį, kuris žymiai atsparesnis braižymui ir purvui.

Apšvietimas. Kokybiškas apšvietimas – didelė interjero sėkmės dalis. L. Ruokienė pastebi, kad taškinio apšvietimo banga slūgsta, o norėdami išvengti „žvaigždėto dangaus“ poveikio kai kurie klientai mieliau renkasi centrinius lubinius šviestuvus. Tačiau šviesą kur kas tolygiau paskirsto tinkamai paskirstyti įleidžiami šviestuvai, ypač ilgose ir siaurose patalpose. Dizainerės teigimu, neretai pamirštama, kad nebūtina rinktis siauro srauto halogeninių lempų – dabar tam yra minimalistiniai plataus apšvietimo kampo LED šviestuvai, kurie ne tik tolygiai apšviečia patalpas, bet ir veikia ilgiau. Siekiant išvengti šviesos trūkumo dizainerė pataria nepagailėti pinigų kokybiškam apšvietimo planui.

Švara. Jei nemėgstate tvarkytis, dizaineris R. Špokas siūlo vengti atvirų lentynų ar karnizų, neapsikrauti dekoro elementais ir pagalvoti apie uždarus elementus. Beje, dulkių ir kitų nešvarumų kiekį efektyviai mažina mechaninė vėdinimo sistema su rekuperacija. Ji ne tik valo patalpų orą, bet ir yra taupi, nes iš pastato išleidžiamo oro šilumos energijos dalį grąžina pakartotiniam naudojimui.

Jei turite pakankamai vietos daiktams laikyti, miegamojo lovą verčiau rinkitės be patalynės stalčių. Specialistų teigimu, lovose su pakeliamu mechanizmu čiužinys nesivėdina, nes nepakankamai cirkuliuoja oras.

Mano išsaugoti straipsniai