Galima sakyti, kad šis paukštis turi tris gimimo datas: 1910, 1952 ir 2007 m. Ir nors žinomas kaip „Eames House Bird“, jį sukūrė visai ne garsioji menininkų pora…
Nuo jauko iki garsenybių svetainės
Nuo šeštojo dešimtmečio pradžios Charleso ir Ray Eamesų namų nuotraukose matyti nedidukas juodas paukštis, tupintis ant grindų svetainės centre (čia jis išbuvo ne vieną dešimtmetį). Iš tiesų menininkų pora šios skulptūrėlės nesukūrė – medinė varna tiesiog buvo labai mėgstamas jų asmeninės kolekcijos eksponatas. (Beje, Eamesų namai buvo neįtikėtinai apkrauti įvairiais daiktais ir aksesuarais, kurių jie prisiveždavo iš gausybės kelionių.)
Tikrieji vėliau išgarsėjusio paukščio kūrėjai yra kita pora – Charlesas ir Edna Perdew iš Ilinojaus. XX amžiaus pradžioje jie drožė ir spalvino paukščius, skirtus naudoti kaip jauką medžioklėje – toks buvo jų verslas. Sparnuočių įvairovė didžiulė – ir miniatiūrinio, ir natūralaus dydžio.
Meistriškai išdrožtos juodos varnos kanonišku snapu ir glotnia uodega žinoma netgi „gimimo“ data – 1910-ieji. Eamesai ją įsigijo penktajame dešimtmetyje keliaudami po Apalačų kalnų regioną – menininkus sužavėjo švarios, tikslios šios rankų darbo skulptūrėlės linijos.
Nuo namų iki žurnalo viršelio
Šlovingas paukščio skrydis prasidėjo apie 1950-uosius, kai Charlesas Eamesas nufotografavo drožinį savo kėdžių kolekcijos reklaminiam plakatui. Vėliau minimalistinės formos skulptūrėlė labai dažnai šmėžavo ir kitose menininko nuotraukose. Dizaino ikonos statusą įgijo 1952 m., patekusi ant žurnalo „Architectural Review“ viršelio – čia grafinis ir genialiai paprastas juodo paukščio siluetas išryškėjo šalia Eamesų sukurtų kėdžių „Wire Chair“. Beje, tai labai išpopuliarino XX amžiaus pradžioje išdrožtus Charleso Perdew paukščius – jais imta prekiauti aukcionuose, jie įvardijami kaip klasikinis amerikietiškos tautodailės pavyzdys.
Nuo vienetinio egzemplioriaus iki dizaino ikonos
Dabar galima įsigyti plakatų ar marškinėlių su šia Charleso Eameso nuotrauka. Ir ne tik jų – nuo 2007 metų paukštis jau nėra tik simbolis, nes pagaliau pradėtos gaminti „Eames House Bird“ replikos. To ėmėsi kompanija „Vitra“, įvertinusi neblėstantį susidomėjimą ir bendradarbiaudama su Eamesų šeima. Kad originalas būtų tiksliai atkurtas, panaudotas 3D skeneris. Tačiau skirtingai nuo pirmtako, kuris išdrožtas iš pušies, „Vitra“ jį gamina iš kieto juodalksnio. Skulptūrėlė, kaip ir originalas, nulakuota juodu laku, jos kojos pagamintos iš plieno vielos, kainuoja ji 169 eurus.
Galbūt paukštis ir ne toks populiarus kaip Eamesų „Lounge Chair“, bet elegantiškas ir neįkyrus siluetas tobulai dera įvairaus stiliaus interjeruose – jį „atradę“ menininkai išties turėjo ir puikų skonį, ir nepriekaištingą nuojautą…