Vadovaudamiesi šiomis gairėmis pasieksite puikų rezultatą net ir be profesionalų pagalbos.
1. Dažų spalvą rinkitės paskutinę. Interjero dizaineriams dažnai skambina klientai, kurie prieš įsikeldami į būstą nori išsirinkti dažų spalvą. Žinoma, malonu įsikelti į šviežiai išdažytus namus ir be abejo, galima taip ir daryti, bet mes patarsime kitaip.
Sukurta tūkstančiai dažų spalvų su įvairiais tonais ir atspalviais, ir visos jos skirtinguose namuose atrodo skirtingai, nes šviesos šaltiniai yra nevienodi, o tai reškia, kad spalva, kuri gražiai atrodo jūsų dabartiniuose namuose, gali visiškai netikti jūsų naujuose namuose. Juk sienų spalva turi išryškinti baldus, meno kūrinius, kilimus ir kt. Tad spalvą geriausia rinktis, kai visi daiktai jau yra namuose.
2. Suteikite baldams erdvės. Neperkraukite kambario. Elegantiškai gyvename tada, kai galime lengvai ir gracingai manevruoti tarp baldų. Tai tikrai puiki žinia turintiems nedidelį biudžetą. Jums nereikia užpildyti erdvės dideliu kiekiu baldų. Investuokite į kelis geresnės kokybės baldus ir jūsų kambarys atrodys gražiau, nei prikimštas radinių iš sendaikčių turgaus.
3. Meno kūrinius kabinkite tinkamame aukštyje. Galerijose ir muziejuose meno kūriniai kabinami taip, kad kiekvieno jų vidurio linija (centras) būtų 145 – 152 cm aukštyje nuo grindų. Vidutinio žmogaus akių lygis yra 145 cm aukštyje.
Jūs taip pat galite vadovautis šia taisykle. Kambaryje su aukštomis lubomis gali kilti noras paveikslus kabinti aukščiau. Bet atminkite: reikia atsižvelgti į žmogaus, o ne statinio mastelį. Jei abejojate, nufotografuokite. Stebėtina, kiek daug gali atskleisti nuotrauka. Atsispausdinkite ją arba pasinaudokite „Photoshop“ ar kita programa, leidžiančia piešti ant nuotraukos. Tai padės jums suprasti, ar tinka didesnis ar mažesnis meno kūrinys, o gal tuščią erdvę geriausiai užpildys aukštas kambarinis augalas.
4. Tinkamai išdėstykite baldus ant kilimo. Yra trys pagrindiniai būdai, kaip galima išdėstyti baldus ant kilimo. Visos kojelės ant kilimo: kilimas toks didelis, kad ant jo telpa visi baldai. Tai sukuria prabangos įspūdį. Šiuo atveju kuo kilimas didesnis, tuo geriau, tik nepamirškite nuo visų keturių kilimo kraštų palikti bent 30 – 45 cm laisvo grindų ploto.
Visos kojelės ne ant kilimo: jei kambarys nedidelis, kilimą tiesti viduryje, visai nestatant ant jo baldų, yra puikus ekonomiškas sprendimas. Vis dėlto kilimas neturi būti per mažas, kitaip atrodys, kad jis nėra reikšmingas akcentas, o patiestas tik šiaip. Kilimas turi būti tokio dydžio, kad praktiškai liestų priekines kiekvieno sėdimojo baldo kojeles. Šis sprendimas tinkamiausias, kai tiesiate mažesnį kilimą ant didelio, užimančio visą kambarį.
Priekinės kojelės ant kilimo: tokio dydžio kilimas, ant kurio telpa priekinės visų sėdimųjų baldų kojelės, vizualiai sujungia kompoziciją ir sukuria apibrėžtą erdvę, bet jos neuždaro.
5. Atsispirkite norui įsirengti teminį, nuspėjamą interjerą. Pavyzdžiui, labai populiari yra jūrinė tema, kurios skiriamieji bruožai yra puikiai atpažįstami: lentelės, balta ir mėlyna jūrinė paletė, meno kūriniai su buriniais laivais. Bet toks interjeras buvo kurtas tiek daug kartų, kad jam trūksta individualumo. Temą galima interpretuoti subtiliau, nenaudojant akivaizdžių klišių.
6. Sukurkite pagrindinį akcentą. Kuriant filmą yra pagrindiniai ir antraeiliai vaidmenys, panaši hierarchija galioja ir kuriant interjerą. Išsirinkite savo žvaigždę – pagrindinį kambario akcentą – ir ją pabrėžkite. Leiskite kitiems objektams vaidinti antraeilį vaidmenį. Nereikalaukite, kad visi objektai būtų pagrindiniai – tai sukurs vizualinį triukšmą. Pagrindiniu akcentu gali tapti išskirtinio dizaino gartraukis virtuvėje, židinys ir jį dekoruojantis meno kūrinys svetainėje arba originalus lovos galvūgalis miegamajame. Kas tai bebūtų, rinkitės tokį objektą, kuris patrauks dėmesį.
7. Atsižvelkite į žvilgsnio kryptį. Į kiekvieno kambario akcentus žvilgsnis turi krypti laisvai ir aiškiai, kad susidarytų įspūdis, kad jus traukia nuo vieno prie kito. Būtent todėl geriausia vieta kambario akcentui dažniausiai yra priešingoje pusėje nei įėjimas.
8. Kritiškai įvertinkite savo kolekciją. Nekabinkite ant sienos kūrinio, kuris akivaizdžiai netinka – nesvarbu, kad jį galbūt jums padovanojo prosenelė. Jei jūsų interjere paveikslas netinka, raskite jam naujus namus (o gal tiesiog kitą kambarį).
9. Įvertinkite mastelį ir proporcijas. Tai, kas atrodė gražiai parduotuvėje, jūsų namuose gali atrodyti kaip dramblys kambaryje. Arba atvirkščiai – dideliame kambaryje per mažas daiktas atrodo nereikšmingas. Todėl visada įvertinkite mastelį ir proporcijas. Eksponuodami meno kūrinius ar dekorą turėkite omenyje, kad grupuoti geriau nelyginiais nei lyginiais skaičiais (trys arba penki atrodys gražiau nei du ar keturi).
10. Sluoksniuokite apšvietimą. Įrengdami erdves profesionalai nekuria tolygaus apšvietimo, bet jį „sluoksniuoja“. Taip sukuriama intriga, įvairovė, erdvė tampa įdomi. Kambaryje, kur viskas apšviesta tolygiai, niekas neišsiskiria, viskas atrodo vienoda. Pasirinkite pagrindinį akcentą ir dar galbūt antrą akcentą ir juos apšvieskite. Kad kambarys atrodytų įdomiai, įrenkite bendrą neįkyrų apšvietimą ir papildomus apšvietimo taškus žemiau – pavyzdžiui, stalines lempas.
11. Būkite drąsūs. Išskirtinis interjeras yra suasmenintas. Nebijokite parodyti savo asmenybės, žaiskite. Kuo daugiau bandysite, tuo labiau pradėsite matyti, kas tinka, o kas nelabai. Įtraukite netikėtus dramos elementus. Venkite nuspėjamų elementų ir interpretacijų, jei norite originalios, išskirtinės erdvės.
12. Pamirškite visas taisykles ir išlaisvinkite kūrybingumą. Apstatymo ir dekoravimo taisyklės yra svarbios, ypač iš pradžių, mokantis įsirengti namus. Vis dėlto aklai laikytis jų nereikėtų. Pasitikėkite savo skoniu ir intuicija, kurkite savo namus taip, kad jie keltų jums malonius jausmus, verstų šypsotis, o svarbiausia – jums juose būtų patogu ir gera gyventi.