Kartais nė nepagalvojame, kad trąšas ir chemikalus gali atstoti patys paprasčiausi produktai – druska, cukrus, česnakas, kefyras, garstyčios. Pateikiame keletą gudrybių, kaip šiuos produktus efektyviai panaudoti daržovių auginimui.
Keletas paprastų daržo gudrybių
Pavyzdžiui, ant pomidorų pasirodė pirmi fitoftorozės požymiai. Kad išgelbėtumėte vaisius, reikia paspartinti jų nokimą. Šiuo tikslu įprastai rekomenduojama patręšti pomidorus kaliu ir fosfatu. Tačiau yra paprastesnis būdas. išmaišykite 1 l vandens 100 g druskos ir šiuo tirpalu apšlakstykite pasiligojusius augalus. Po šios nesudėtingos operacijos lapai pagels ir nukris, stiebai ir šakelės nebeaugs, visos jėgos bus skiriamos vaisių nokinimui. Be to, ant pomidorų susidariusi plona druskos plėvelė apsaugos juos nuo tolimesnio infekcijos plitimo.
Tiesa, galima ir nelaukti, iš karto apšlakstyti augalus šviežiu česnako nuoviru (50 g kibirui vandens) arba perrūgusio kefyro nuoviru (1 l kibirui vandens).
Kita problema. Neauga burokėliai – šakniavaisiai vos didesni už ridikėlius, nesaldūs. Šiuo atveju irgi padės druska. Ištirpinkite kibire vandens 30-50 g druskos ir palaistykite burokėlius. Tiesa, taip tręšiama vasaros pradžioje, kai išauga tikri aštuoni lapai. Druskos tirpalą pilkite ne po šaknimis, o maždaug 10 cm atstumu nuo šakniavaisių.
Su kopūstiniais baltukais galima kovoti taip: pasigaminkite tirštą cukraus sirupą, įpilkite į dubenėlius ir sustatykite aplink kopūstų lysves ant kokių nors stovų. Geriausia, kad dubenėliai stovėtų aukščiau. Į kiekvieną dubenėlį įmeskite žiupsnelį mielių. Rūgstant išsiskirs kvapas, kuris privilios kenkėjus. Kopūstiniai baltukai prilips prie dubenėlių ir negalės išskristi.
Lietingu oru įkyri šliužai. Jie apgraužia žemuogių lapus, suėda uogas. Plėšikauja jie vakarais, naktimis ir anksti ryte, o dieną ilsisi kur nors pavėsyje. Vietas, kur renkasi šliužai, reikia pabarstyti maltomis garstyčiomis.
Tikriausiai apkaupiate bulves ir puikiai žinote, kokio derliaus laukti rudenį. Jei panašu, kad derlius nebus didelis, kitais metais pasigaminkite česnakų nuovirą (1 kg smulkintų česnakų 10-iai l vandens). Šiame nuovire palaikykite bulves, kurias sodinsite, 8 val. Taip dezinfekuosite ir stimuliuosite augimą. Patirtis rodo, kad taip derlius būna 30 ar net 50 proc. gausesnis.