53% NUOLAIDA ŽURNALO MANO NAMAI PRENUMERATAI
Šiltlysvės – būdas džiaugtis ankstyvu žalumynų derliumi

Šiltlysvės – būdas džiaugtis ankstyvu žalumynų derliumi

Šiltlysvės – daržininkystės būdas, kuris leidžia jau ankstyvą pavasarį džiaugtis ridikėliais, salotomis, krapais, petražolėmis ir kitais žalumynais. Taip pat tai yra tinkama vieta daržovių daigų auginimui, nes šiltlysvėje jie auga greičiau. Tad ką reikėtų žinoti apie šią daržininkystės techniką?

Kas yra šiltlysvė?

Šiltlysvė yra ypatinga tuo, kad joje augantis augalas gauna šilumos iš dviejų šaltinių: saulės bei įkaitusio mėšlo (arba kitos panašios, energiją išskiriančios medžiagos). Dėl šios priežasties, derliaus auginimą galima pradėti anksčiau, o pirmųjų žalėsiu sulaukti galima jau kovo mėnesio pabaigoje.

Šiltlysvės būna kelių skirtingų tipų. Jas galima įsirengti tiek šiltnamyje, tiek lauke, negilioje (maždaug 50-60 cm gylio) duobėje arba paaukštintoje (0,5-0,7 m) konstrukcijoje. Šiltlysvę sudaro: lysvės rėmas, auginimui skirta terpė bei skaidrus stiklinis arba polietileno plėvelės dangtis, kuris yra skirtas šilumos sulaikymui.

Ką galima auginti šiltlysvėje?

Šiltlysvės puikiai tinka įvairiems populiariems žalumynams auginti: krapams, petražolėms, bazilikams, svogūnų laiškams, porams ir panašiai. Čia galima užsiauginti pavasarinius salotų lapus bei ridikėlius. Šiltlysvės taip pat yra tinkama vieta šilumą mėgstančių augalų auginimui (pomidorų, paprikų, baklažanų ir t.t.). Čia netgi galima auginti gėles.

Shutterstock

Šiltlysvės konstrukcija

Šiltlysvės konstrukciją galima įsigyti parduotuvėje arba pasigaminti ją patiems. Jos rėmui galima panaudoti įvairias statybines atliekas: medinius padėklus, plytas, lentas. Skaidriu dangčiu gali tapti senas langas. Jeigu lango neturite, tada dangtį reikia pasigaminti iš stiklo arba plėvelės.

Pasigaminus rėmą, į šiltlysvės dugną yra klojamos susmulkintos šakelės. Šakelės yra šiltlysvės drenažo sluoksnis, jos taip pat užtikrina gerą oro cirkuliaciją. Kitą sluoksnį sudaro energiją išskirianti medžiaga. Paprastai tam rekomenduojama naudoti gyvulių mėšlą sumaišytą su kitomis puviomis medžiagomis (pavyzdžiui: durpėmis, šiaudais, pjuvenomis). Viršutinį šiltlysvės sluoksnį turėtų sudaryti derlingas daržo žemės ir komposto mišinys. Beje, žemę inspekte rekomenduojama keisti (vėliau derlinga inspekto žemė gali būti panaudojama kitoms reikmėms).

Įrengiant šiltlysves šiltnamyje, kad jos nebūtų šlapios, rekomenduojamas jų aukštis yra 5-10 cm. Paprastai tokioms lysvėms yra naudojamos durpės. Kiek jų naudoti, priklauso nuo žemės sunkumo. Jeigu gruntas šiltnamyje yra sunkesnis, durpių reikėtų naudoti apie ketvirtadalį, o jeigu gruntas yra lengvesnis – užtenka 15-20 procentų.

Mano išsaugoti straipsniai