Geriausia Kalėdinė dovana - žurnalo MANO NAMAI prenumerata!
Kokie faktoriai nulemia komposto kokybę?

Kokie faktoriai nulemia komposto kokybę?

Kompostavimas – labai efektyvus piktžolių, augalų pertekliaus ir maisto likučių utilizavimo būdas. Perpuvęs kompostas vėliau panaudojamas kaip vertinga trąša. Namų ūkyje gaminamo komposto kokybė priklauso nuo tam tikrų faktorių.

Komposto krūvą būtina dengti žolėmis, durpėmis arba žemėmis. Komposto masę papildomai pagerinti galima medienos pelenais ir trąšomis.

Kontroliuokite, kad komposto krūva nevirstų piktžolių plitimo židiniu. Augalus į krūvą guldykite ne bet kaip, o žiedais į krūvos centrą, šaknimis – į krūvos kraštus. Šaknys turi kyšoti iš krūvos ir sudžiūti.

Komposto duobę (arba dėžę, konteinerį, krūvą) įsirenkite toje sklypo vietoje, kurioje ji netrukdys niekam – nei jums, nei kaimynams.

Medžių lapus, stambesnes ir sumedėjusias liekanas geriau laikykite atskiroje krūvoje, nes jų irimo procesas vyksta žymiai ilgiau. Medžių lapų puvimo procese dalyvauja mikroskopiniai grybeliai.

Kompostas subręs geriau, jeigu jį išlaikysite du metus ir kiekvieną sezoną du kartus perkasite. Procesą galima pagreitinti ir palengvinti viršutinį krūvos sluoksnį su nepakankamai perpuvusia medžiaga panaudojus naujos greta esamos krūvos kūrimui.

Shutterstock

Nemeskite į kompostą buitinių šiukšlių, cheminių, neorganinių, blogai ir pernelyg ilgai yrančių medžiagų.

Medžių lapuose yra dirvos sluoksnyje humusą galinčių sukurti elementų. Todėl lapus sukompostuoti reikia atskirai. Per du-tris metus, gerai sudrėkinus ir standžiai suplūkus, iš jų galite gauti puikų durpėms prilygstantį produktą, labai naudingą smėlingoms ir molingos dirvoms. Jis permaišomas su kalkėmis ir paprastu kompostu.

Komposto krūvą papildyti mineraliniais elementais padeda ir kai kurie augalai: meliono ir grikių lapai kaupia kalcį; dilgėlės prisotintos azotu ir geležimi; rapsų ir garstyčių lapai – fosforu; taukė kompostą papildo kaliu.

Komposto kokybė ir branda tikrinama daigumo bandymais. Pabandykite komposte sudaiginti tokiems bandymams tinkančią sėjamąją pipirinę.

1. Dalį komposto dirvos supilkite į dėžutę, truputi sudrėkinkite ir suplūkite.

2. Į jį pasėkite sėjamąją pipirinę.

3. Jeigu kompostas geras, pipirinės daigai pasirodys per tris dienas. O dar po dviejų dienų pasirodys lapeliai. Žalia jų spalva bylos, kad kompostas subrendo tinkamai.

4. Jeigu daigai sudygti vėluos – kompostas dar nesubrendo. Rudi ir geltoni lapeliai – nesubrendusio komposto požymiai.

5. Tokį nesubrendusį kompostą reikėtų gerai permaišyti ir dar mėnesį kitą pabrandinti.

Mano išsaugoti straipsniai