Gegužės mėnuo sodininko bei daržininko kalendoriuje paprastai užima itin svarbią vietą, nes tokiu metu darbai lauke įgauna pagreitį. Tad kokie darbai laukia šį mėnesį sode ir darže?
Gegužės mėnesio darbai sode
Gegužės mėnuo sode yra nepakartojamai gražus laikotarpis. Žydintys vaismedžiai bei žaliuojantys uogakrūmiai ne tik kelia pasigėrėjimą, bet ir primena, kad reikia tinkamai jais pasirūpinti, kad būtų galima sulaukti kokybiško ir gausaus derliaus.
Vaismedžių genėjimo darbai turi būti atlikti iki gegužės mėnesio pradžios, praretinant vainiką, jeigu to nepadarėte ir ant medžių arba krūmų yra likusių sausų šakų bei ūglių, juos reikia pašalinti, nes juose gali slėptis įvairūs ligų sukėlėjai. Taip pat šiuo metu reikia pašalinti vėžio žaizdas (pirmiausia pažeistus audinius reikia išvalyti iki sveikos medienos, o tada žaizdas dezinfekuoti fungicidais).
Jeigu dar nebuvo išgenėti senų juodųjų serbentų stiebai, reikia suskubti tai padaryti. Šiuo metu taip pat dar galima prilenkti serbentų ir kitų uoginių kultūrų stiebus. Pirmiausia šalia pagrindinio krūmo yra padaroma negili duobutė, tada į ją lenkiamas stiebas ir jis prismeigiamas kabliuku prie žemės. Į stiebo žievę reikia šiek tiek lankeliu įpjauti ir šitaip kuriam laikui palikti. Iš horizontaliai esančio stiebo, vėliau pradeda augti ūgliai. Jiems pakankamai paaugus, prilenktasis stiebas yra apipilamas žeme ir nuolat laistomas. Galiausiai iš miegančių pumpurų ima vystytis šaknys (rudeniop tokį krūmelį reikia atskirti).
Iki gegužės mėnesio vidurio reikia baigti sodinti daugumą vaismedžių ir vaiskrūmių rūšių. Taip pat reikia apžiūrėti ir rudenį pasodintus vaismedžius ir vaiskrūmius, jeigu jie buvo pasodinti netinkamai (pernelyg giliai ar, atvirkščiai), juos reikia iškasti ir pasodinti iš naujo.
Kadangi šiuo metu šalnos žydintiems sodo augalams yra pavojingos, juos reikia bandyti apsaugoti. Nuo senų laikų augalus nuo šalnų įprasta apsaugoti dūminiais laužais, tačiau kai kurie specialistai sako, kad dūmijimas nepakankamai apsaugo žiedus nuo šalnų. Po šalnos, kai ima džiūti žiedlapiai, jie pataria purkštuvu apipurkšti juos kelis kartus smulkiais vandens lašeliais (tada į ląsteles patenka drėgmės, ir žiedai nenudžiūsta).
Gegužės mėnuo yra geriausias metas skiepyti bei perskiepyti vaismedžius pažieviniu būdu. Auginiams rekomenduojama naudoti vienmečius pernykščius, gerai subrendusius ūglius (iki skiepijimo ūgliai turi būti ramybės būsenoje).
Gegužės mėnesio darbai darže
Gegužę, orams pagaliau sušilus, prasideda pagrindinis sėjos ir sodinimo metas. Šiuo metu laukia nemažai darbų tiek šiltnamyje, tiek darže.
Prieš imantis bet kokių darbų, pirmiausia rekomenduojama peržiūrėti sėjos ir sodinimo planą ir įsitikinti ar tinkamai suderinta sėjomaina ir priešsėliai. Tokio plano laikymasis vėliau padeda išvengti įvairių problemų (kenkėjų, ligų, piktžolių).
Taip pat reikia tinkamai paruošti dirvą. Ją reikia patręškime organinėmis trąšomis. Agurkams, kopūstams, bulvėms mėšlu (60-80 kg/10 kvadratiniame metre), įterpiant kartu su mineralinėmis trąšomis; pomidorams, burokėliams, morkoms, svogūnams, ridikėliams, lapinėms daržovėms kompostu (20-30 kg/10 kvadratiniame metre) ir mineralinėmis trąšomis.
Šiltnamyje šiuo metu auginame įvairių daržovių daigus: agurkų, pomidorų, paprikų, baklažanų, salierų ir kitų. Kol daigai auga, lysvėse auginame žalumynines daržoves: salotas, ridikėlius, krapus, petražoles, svogūnus ir panašiai. Nuėmus jų derlių, ateina metas agurkų, pomidorų, paprikų ir baklažanų daigų sodinimui į nuolatinę augimo vietą.
Kada atėjo metas sėti ir sodinti atitinkamas daržoves, gali atsakyti pati gamta, todėl rekomenduojama orientuotis pagal fenologinį kalendorių. Pradėjus žaliuoti paprastajai ievai (balandžio 25 d.-gegužės 8 d.), kukuoti gegutei (balandžio 25 d.-gegužės 6 d.), parskridus kregždėms (balandžio 24 d.-gegužės 9 d.) sėjamos pupos, prieskoninės daržovės, sodinami žiedinių kopūstų daigai, svogūnai, salierai, ropiniai kopūstai, brokoliai, porai, salotos. Paprastajai ievai (gegužės 6-18 d. d.) ir vyšniai (gegužės 11-20 d. d.) pradėjus žydėti laikymui žiemą sėjami burokėliai ir morkos, taip pat sodinami briuseliniai ir žiediniai kopūstai, salierų, gelsvių ir raudonėlių daigai. Pradėjus žydėti paprastajai alyvai (gegužės 17-29 d. d.) sėjami žiediniai kopūstai rudens derliui, moliūgai, aguročiai, patisonai, cukinijos, pupelės, sodinami agurkai, pomidorai, vidutinio ankstyvumo kopūstai, mairūnai, sodinami citrininių melisų ir petražolių daigai.
Po sėjos ateina metas užsiimti reguliaria daržo priežiūra: ravėti piktžoles, per sausras laistyti, o daigams paaugus juos tręšti kompleksinėmis trąšomis su mikroelementais.